Wiadomości

Loading


12.04.2024 | GUS opublikował raport: Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2023 r.

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH I PRZEZ OSOBY INDYWIDUALNE

W 2023 roku, 58,5% osób w wieku 16–74 lata korzystało ze stron lub aplikacji administracji publicznej, co stanowi wzrost o 3,1 punktu procentowego w porównaniu do roku poprzedniego.

Podobnie jak w poprzednim roku, 93,3% gospodarstw domowych miało dostęp do internetu, z czego udział gospodarstw korzystających z szerokopasmowego łącza stacjonarnego pozostał bez zmian, a dostęp przez szerokopasmowe łącze mobilne wzrósł o 3,1 punktu procentowego. Różnice w dostępie do internetu widać w zależności od rodzaju gospodarstwa, klasy miejsca zamieszkania oraz stopnia urbanizacji. Gospodarstwa z dziećmi częściej posiadały dostęp do internetu, a najwyższy odsetek gospodarstw z internetem odnotowano w dużych miastach i na terenach wysoko zurbanizowanych.

W 2023 roku, ponad 93% gospodarstw domowych miało dostęp do internetu.

Zauważalny był wzrost użytkowania e-administracji, przy czym mieszkańcy miast korzystali z niej o 16,8 punktu procentowego częściej niż mieszkańcy wsi. Do najpopularniejszych działań online należały: wyszukiwanie informacji, wysyłanie deklaracji podatkowych, pobieranie formularzy oraz uzyskiwanie dostępu do informacji osobistych.

W 2023 roku, 64,3% osób w wieku 16-74 lata dokonywało zakupów online, co stanowi niewielki spadek w stosunku do roku poprzedniego. Największe różnice w zakupach online pomiędzy mieszkańcami miast a wsi obserwowano w województwie mazowieckim (20,4 punktu procentowego) i w południowym makroregionie (2,1 punktu procentowego).

W kategorii zarządzania dostępem do informacji osobistych, największy odsetek osób ograniczających dostęp do swojej lokalizacji i profilu odnotowano wśród osób w wieku 16–24 lata, podczas gdy osoby w wieku 25–54 lata najczęściej czytały zasady polityki prywatności i odmawiały wykorzystania swoich danych w celach reklamowych.

WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNYCH W PRZEDSIĘBIORSTWACH

W 2023 roku, 47,6% przedsiębiorstw korzystało z mediów społecznościowych, a 14,6% z otwartych danych publicznych. Co piąte przedsiębiorstwo inwestowało w reklamę internetową. Widoczny był znaczny wzrost zainteresowania usługami chmurowymi wśród przedsiębiorstw – o 27 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego.

Ponadto, w 2023 roku, jedna trzecia przedsiębiorstw (36,0%) wykorzystywała oprogramowanie ERP, a 28,5% CRM. Systemy Business Intelligence były używane przez 10,5% firm.

Odsetek firm prowadzących analizy danych wyniósł 18,0%, z czego najczęściej analizowano dane z transakcji. Ponad 67% przedsiębiorstw posiadało własną stronę internetową, a 4,1% oferowało aplikacje mobilne do pobrania.

W 2023 roku, znacząco wzrósł udział przedsiębiorstw z łączem internetowym o przepustowości co najmniej 500 Mbit/s, osiągając 25,3% wszystkich firm, co stanowi wzrost o 2,0 punktu procentowego. Największy wzrost odnotowano wśród dużych przedsiębiorstw, zwiększając się o 5,6 punktu procentowego.

W 2023 roku, 81,1% dużych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 249 pracowników korzystało z mediów społecznościowych. Z tego 75,5% używało ich do tworzenia wizerunku firmy lub marketingu produktów, a 57,7% do rekrutacji pracowników.

W obszarze korzystania z otwartych danych publicznych, co ósme przedsiębiorstwo w 2022 roku deklarowało ich wykorzystanie, przy czym największą popularnością cieszyły się dane z dziedziny gospodarki i finansów. Firmy duże korzystały z tego rodzaju danych najczęściej, stanowiąc 51,5% wszystkich korzystających z otwartych danych.

W retrospekcji danych przez ostatnie lata, odnotowano kilka interesujących trendów. W 2023 roku, 3,7% przedsiębiorstw korzystało z technologii sztucznej inteligencji. W 2022 roku, 72,8% przedsiębiorstw wystawiało faktury w formie elektronicznej, a 14,8% z nich było przystosowanych do automatycznego przetwarzania.

Wzrost zainteresowania reklamą internetową również był widoczny, gdzie jedna piąta przedsiębiorstw płaciła za reklamę online, najczęściej wybierając formy bazujące na zawartości stron internetowych lub słowach kluczowych wpisywanych w wyszukiwarkach. Ponadto, więcej niż połowa przedsiębiorstw korzystała z płatnych usług w chmurze obliczeniowej, z których najpopularniejsze były poczta elektroniczna i oprogramowanie biurowe.

Analiza sprzedaży elektronicznej w 2022 roku pokazała, że 18,0% przedsiębiorstw prowadziło taką działalność; 12,5% sprzedawało poprzez własne strony internetowe lub aplikacje, a 9,5% korzystało z platform handlowych online.

Dodatkowo, 3,5% przedsiębiorstw wykorzystywało wiadomości EDI (Electronic Data Interchange) do przeprowadzania transakcji.

Tak dynamiczny rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych wśród przedsiębiorstw podkreśla ich rosnącą zależność od zaawansowanych rozwiązań cyfrowych, które ułatwiają zarządzanie, komunikację oraz sprzedaż. Integracja tych technologii nie tylko poprawia efektywność operacyjną, ale również otwiera nowe możliwości dla biznesów, umożliwiając dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań klientów.

Pełny raport do pobrania: kliknij Tutaj

Źródło: GUS

Kliknij aby powiększyć12.04.2024 | Polska coraz lepiej podłączona do internetu – Ministerstwo Cyfryzacji usprawnia dostęp do szybkiego internetu

Niedawno zakończył się największy w historii Polski proces składania wniosków na dofinansowanie budowy szybkiego internetu w tzw. białych plamach.

W odpowiedzi na ten nabór, 64 operatorów zgłosiło rekordowe 307 wniosków obejmujących 187 obszarów, co stanowi niebywałe zjawisko.

Całkowity koszt projektu to prawie 9 miliardów złotych, co czyni go największą inwestycją tego typu w kraju.

+ więcej...
12.04.2024 | Zawiadomienie o ataku hakerskim i naruszeniu ochrony danych osobowych

Z przykrością informujemy, że doszło do ataku hakerskiego na nasz serwer co doprowadziło do naruszenia ochrony danych osobowych, do którego miało miejsce 04.04.2024 r.

Niezwłocznie po wykryciu incydentu podjęliśmy odpowiednie kroki, mając na uwadze ochronę Państwa danych i minimalizację potencjalnych negatywnych skutków tego zdarzenia.

+ więcej...
10.04.2024 | Jak Foxmedio może pomóc Ci prowadzić Twoje social media i promować markę?

Pomoc agencji interaktywnej w prowadzeniu social mediów i promocji marki może być kluczowym czynnikiem sukcesu w obecnej sytuacji rynkowej, gdzie obecność online odgrywa coraz większą rolę.

Jedną z takich agencji, która oferuje szeroki zakres usług związanych z marketingiem internetowym jest Foxmedio.

W tym artykule podpowiemy Wam w jaki sposób Foxmedio może wspomóc Was w prowadzeniu mediów społecznościowych i promowaniu marki!

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 45 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 1 Mb/s
xDSL - łącze 4 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 512 kb/s:
Wi-Fi - łącze 9 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij