Wiadomości

Loading


11.07.2019 | FinSpy uderza po raz kolejny: wykryto nowe wersje oprogramowania inwigilacyjnego dla systemów iOS oraz Android

Badacze z firmy Kaspersky wykryli nowe wersje zaawansowanego szkodliwego narzędzia inwigilacyjnego FinSpy. Nowe implanty działają zarówno na urządzeniach z systemem iOS, jak i Android, potrafią monitorować aktywność na niemal wszystkich popularnych komunikatorach i jeszcze lepiej zacierać swoje ślady. Narzędzia umożliwiają atakującym szpiegowanie wszystkich działań wykonywanych na urządzeniach oraz wyprowadzanie wrażliwych danych obejmujących lokalizację GPS, wiadomości, zdjęcia, połączenia itp.

FinSpy to niezwykle skuteczne oprogramowanie służące do ukierunkowanej inwigilacji, które kradnie informacje z międzynarodowych organizacji pozarządowych, rządów oraz organów ścigania na całym świecie. Jego operatorzy potrafią dostosować zachowanie każdego szkodliwego implantu FinSpy do konkretnego celu lub grupy celów.

Podstawowa funkcjonalność szkodnika obejmuje niemal nieograniczone monitorowanie działań wykonywanych na urządzeniu. Inwigilacja dotyczy geolokalizacji, wszystkich przychodzących i wychodzących wiadomości, kontaktów, plików przechowywanych na urządzeniu oraz danych z popularnych komunikatorów, takich jak WhatsApp, Facebook Messenger czy Viber. Wszystkie wyprowadzone dane są przesyłane do atakujących za pośrednictwem wiadomości SMS lub protokołu HTTP.

W najnowszych ze znanych wersji szkodnika funkcjonalność szpiegowska została rozszerzona na dodatkowe komunikatory, w tym te uznawane za "bezpieczne", jak Telegram, Signal czy Threema. Udoskonalono również zacieranie śladów. Na przykład szkodnik dla systemu iOS, atakujący iOS 11 oraz starsze wersje, potrafi ukryć fakt zdjęcia zabezpieczeń systemu na urządzeniu, podczas gdy nowa wersja dla Androida zawiera exploita potrafiącego uzyskać uprawnienia administratora dające niemal nieograniczony, pełny dostęp do wszystkich plików i poleceń - na "niezrootowanym" urządzeniu.

Z informacji posiadanych przez firmę Kaspersky wynika, że aby zainfekować urządzenia z systemem Android oraz iOS, musi zostać spełniony jeden z dwóch warunków: cyberprzestępcy mają fizyczny dostęp do telefonu lub na urządzeniu złamano wcześniej zabezpieczenia systemu / uzyskano dostęp do konta administratora (rootowanie lub jailbreak). W drugim przypadku występują co najmniej trzy potencjalne wektory infekcji: wiadomości SMS, poczta e-mail oraz powiadomienia push.

Na podstawie telemetrii firmy Kaspersky szacuje się, że w zeszłym roku zainfekowanych zostało kilkadziesiąt urządzeń przenośnych.

Osoby, które stworzyły FinSpy, nieustannie monitorują aktualizacje bezpieczeństwa dla platform mobilnych i niezwłocznie zmieniają swoje szkodniki tak, aby ich działanie nie zostało zablokowane przez łaty bezpieczeństwa. Ponadto śledzą trendy i wyposażają szkodniki w funkcje wyprowadzania danych z popularnych aplikacji. Codziennie identyfikujemy ofiary implantów szkodnika FinSpy, dlatego warto monitorować najnowsze aktualizacje platform i instalować je, jak tylko zostaną udostępnione. A to dlatego, że niezależnie od tego, jak bezpieczne są aplikacje, z których korzystasz, oraz jak dobrze chronione są twoje dane, w momencie uzyskania dostępu do konta administratora na twoim telefonie lub złamania na nim zabezpieczeń systemu, urządzenie staje się podatne na szpiegowanie - powiedział Alex Firsh, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



11.07.2019 | LG Q60 oraz Samsung Galaxy A80 nowościami w ofercie Plusa w lipcu

W czasie wakacji warto mieć przy sobie dobry telefon. Powinien mieć doskonały aparat, duży wyświetlacz, a może być odporny na wilgoć bądź ekstremalnie wysokie temperatury? 

Każdy ma inne potrzeby. W lipcu w ofercie Plusa zadebiutują nowe smartfony od LG oraz Samsunga, które powinny przypaść Wam do gustu.

Pierwszą z wakacyjnych nowości w ofercie Plusa jest LG Q60. Jedną z największych zalet tego smartfona jest potrójny aparat. Składają się na niego: 16 - megapikselowy aparat z obiektywem f/2.0, 5 - megapikselowy aparat o szerokim kącie widzenia wynoszącym 120° oraz 2 - megapikselowy aparat odpowiedzialny za detekcję głębi sceny. 

+ więcej...
10.07.2019 | Kontroluj zużycie mocy na portach PoE – oszczędzaj pieniądze i środowisko

Przełączniki z możliwością zasilania PoE (Power over Ethernet) mają możliwość dostarczania nawet 30W mocy na port.

Taka moc nie jest potrzebna dla wszystkich urządzeń przez całą dobę. Tymczasem zasilaniem w poszczególnych portach można łatwo zarządzać.

Przełączniki posiadające zasilanie PoE, a więc za pośrednictwem portu Ethernet, mogą w standardzie 802.3at zasilać urządzenia mocą do 30W, a w standardzie 802.3af ponad 15W.

To rozwiązanie wygodne przy korzystaniu chociażby z punktów dostępowych, urządzeń komunikacyjnych VoIP czy kamer internetowych. Specyfika wykorzystania poszczególnych urządzeń i zróżnicowanie ich zapotrzebowania na moc sprawia jednak, że część energii dostarczanej do portów może się marnować. 

+ więcej...
09.07.2019 | Open’er Festival Powered by Orange jest już dorosły! 18. edycja połączyła 3 pokolenia fanów muzyki

Ponad 110 tysięcy ludzi bawiło się w tym roku w Gdyni, na Open’er Festival Powered by Orange.

Chociaż pogoda nie rozpieszczała, a pod względem temperatury był to jeden z najzimniejszych Open’erów w historii, pod względem festiwalowych emocji był ogień!

Nic dziwnego, skoro atmosferę rozgrzewali między innymi giganci rocka z The Strokes i The Smashing Pumpkins, ikoniczna Kylie Minogue, bogini swoich fanów, czyli Lana Del Rey, mistrzowie elektronicznej muzyki tanecznej ze Swedish House Mafia oraz gwiazdy współczesnego hip-hopu – Travis Scott i Stormzy, który stał się bezdyskusyjnym bohaterem tej edycji.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 10 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 5 Mb/s
xDSL - łącze 10 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 250 Mb/s:
GSM - łącze 21 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij