Wiadomości

Loading


22.07.2011 | „Diagnoza Społeczna 2011” wstępne wyniki Raportu „Polacy w Internecie”

W opublikowanym 13 lipca br. dokumencie „Diagnoza społeczna 2011”, zawarto raport „Polacy w Internecie” traktujący o wykorzystaniu Internetu przez Polaków.

Według Raportu 73 proc. Polaków w wieku powyżej 16 roku życia posiada w domu komputer z dostępem do Internetu. Liczba ta zwiększyła się o ponad 10 proc. porównując z rokiem 2009, gdzie komputer posiadało 69,4 proc. gospodarstw domowych, a dostęp do Internetu był tylko w 51,4 proc. gospodarstw domowych. Niestety ten bardzo szybki wzrost dostępu nie przekłada się na korzystanie z sieci - 20 proc. osób, które mają w domu komputer z dostępem do Internetu, w ogóle z sieci nie korzysta. Posługiwanie się Internetem jest ściśle związane z płcią, wiekiem, wykształceniem oraz miejscem zamieszkania, czy sytuacji materialnej.

Mężczyźni (62 proc.) nieco częściej surfują po sieci niż kobiety (58,1 proc.). Trzeba nadmienić, iż ze względu na większą ilość kobiet w społeczeństwie to one są największą grupą internautów w Polsce.

Młodzi ludzie w wieku 16-25 najwięcej korzystają z Internetu. Z sieci korzysta aż 93,1 proc., nieco za nimi są Polacy w wieku 16-49 jest ich 82 proc., w wieku powyżej 50 lat - 29 proc., najmniej internautów jest w wieku powyżej 60. roku życia - zaledwie 10,6 proc.

Osoby lepiej wykształcone częściej korzystają z Internetu - z wykształceniem wyższym jest ich 88,6 proc., natomiast osób podających w badaniu wykształcenie podstawowe jest tylko 10,2 proc. Jednak najliczniejszą grupę internautów stanowią osoby uczące się - z sieci korzysta 96,6 proc. uczniów i studentów.

Na wsi osób korzystających z Internetu jest 48. proc. w porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat nastąpił znaczny wzrost użytkowników sieci, w roku 2009 było ich 43,8 proc. Skok nastąpił również w największych polskich miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców)- w 2009 roku było 70,9 proc. internatów, natomiast dziś jest ich 76,7 proc.

Korzystanie z Internetu jest również związane ze statusem materialnym - w 25 proc. gospodarstwach o najwyższych dochodach użytkowników sieci jest ponad 80 proc., w najbiedniejszych tylko 41,6 proc.

Internet jest coraz częściej czynnikiem warunkującym naszą sytuację zawodową. Badania wskazują, że internauci chętniej podnoszą swoje kwalifikacje (co piąty, w porównaniu do osób nie korzystających z Internetu, zawodowo dokształcał się co pięćdziesiąty) i znacznie częściej spotyka ich awans zawodowy (cztery razy częściej niż w przypadku osób nie korzystających z sieci). Internautom jest również łatwiej utrzymać się na rynku pracy- rzadziej tracą pracę i częściej ją znajdują, w grupie Polaków 25 – 60 lat zatrudnienie znalazło blisko trzy czwarte internautów porównując do zaledwie 40 proc. tych, którzy nie surfują po sieci. Pracę przez sieć znalazło kilkanaście procent użytkowników Internetu; 25 proc. z nich było osobami bezrobotnymi, a 11 proc. - posiadającymi pracę obecnie.

Pełny raport „Diagnoza Społeczna 2011” zostanie opublikowany w grudniu br.

Wyniki raportu będą dostępne na stronach internetowych: www.diagnoza.com, www.crzl.gov.pl, www.analizy.mpips.gov.pl

W.J.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Kliknij aby powiększyć



22.07.2011 | Netia zaoferuje fełną funkcjonalność Unified Communication
Netia podpisała umowę o strategicznym partnerstwie z Central Europe On-Demand – dostawcą usług cloud computing. Dzięki współpracy Netia zaoferuje wkrótce kompleksowe usługi zunifikowanej komunikacji w oparciu o rozwiązania firmy Microsoft wszystkim swoim klientom biznesowym. Rozwiązanie będzie pierwszym tego typu w regionie i umocni pozycję Netii, jako wiodącego dostawcę innowacyjnych usług komunikacyjnych. + więcej...
21.07.2011 | INEA kupuje Telefony Opalenickie i rozbudowuje sieć
Spółka INEA S.A., największy alternatywny operator telekomunikacyjny w Wielkopolsce rozwija swoją działalność w regionie. Operator wygrał aukcję na zakupienie akcji spółki Telefony Opalenickie. INEA planuje modernizację i rozbudowę sieci. + więcej...
21.07.2011 | Białystok wprowadził e-bilety
Od przyszłego miesiąca pasażerowie komunikacji miejskiej w Białymstoku za przejazd będą płacić elektronicznymi biletami. Białostocką Kartę Miejską, na której znajduje się e-bilet można doładować już od wtorku 19 lipca. + więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 500 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 10 Mb/s
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 200 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij