Wiadomości

Loading


20.07.2021 | Co szósty użytkownik aplikacji do randkowania online padł ofiarą doxingu

Od kilkudziesięciu lat świat szybko podąża w kierunku cyfryzacji, która wkracza również do sfery randkowania. W niektórych państwach aplikacje randkowe stały się najpopularniejszym sposobem na poznanie nowych osób. Trudno też wyobrazić sobie komunikację współczesnych par bez mediów społecznościowych. Istnieje jednak druga strona medalu: kiedy miłość przenosi się do świata cyfrowego, powstaje zagrożenie związane z gromadzeniem i publicznym ujawnieniem danych osobowych (zjawisko to nosi nazwę "doxing"). Specjaliści z firmy Kaspersky przeprowadzili ankietę, aby dowiedzieć się, jakie są główne zagrożenia i obawy użytkowników podczas randkowania online. Okazało się, że co szósty z nich doświadczył doxingu.

Wraz z rozpowszechnieniem się portali społecznościowych oraz aplikacji randkowych komunikacja stała się łatwiejsza, szybsza i znacznie wygodniejsza. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Kaspersky połowa (54%) respondentów przyznała, że aplikacje ułatwiły randkowanie, a 55% wyraziło obawę przed stalkingiem ze strony osoby spotkanej w internecie, który stanowi jedną z konsekwencji doxingu.

Ujawnienie zbyt wielu informacji osobowych w aplikacjach randkowych oraz w mediach społecznościowych może prowadzić w przyszłości do poważnych problemów. Użytkownicy pozostawiają ogromny ślad online w postaci informacji identyfikacyjnych, które mogą zostać przechwycone i wykorzystane przez doxerów. Ryzyko, że zagrożenia przeniosą się ze świata online do fizycznego, wzrośnie, jeśli doxerzy będą znali adres domowy, miejsce pracy, nazwisko i numer telefonu swojej ofiary. Co szósty (16%) respondent przyznaje, że padł ofiarą doxingu. Co więcej, niektórzy (11%), nie wiedząc, czym jest doxing, doświadczyli tego zjawiska, nie zdając sobie z tego sprawy.

Wspomniane badanie ujawniło szczegółowe zagrożenia dla prywatności, z jakimi stykają się użytkownicy podczas randkowania online. 40% ankietowanych przyznało, że podczas komunikacji online ich partner ujawnił bez ich zgody zrzuty ekranu ich rozmów, groził wykorzystaniem ich osobistych informacji znalezionych online, ujawnił ich intymne zdjęcia lub śledził w realnym życiu, co również stanowi bezpośredni rezultat doxingu. Najbardziej rozpowszechnionym problemem jest cyberstalking - 17% respondentów przyznaje, że padło ofiarą stalkingu w mediach społecznościowych ze strony osoby, z którą nie udało się "dopasować".

Oto wybrane wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Kaspersky, pokazujące zagrożenia, na jakie mogą być narażone osoby randkujące w internecie:

  • Osoba, z którą nie dopasowałem(-łam) się, śledziła mnie w mediach społecznościowych: 17% respondentów.
  • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, opublikowała zrzuty ekranu naszych rozmów: 12% respondentów.
  • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, znalazła moje informacje osobowe i zagroziła wykorzystaniem ich przeciwko mnie: 10% respondentów.
  • Padłem(-łam) ofiarą stalkingu w realnym życiu ze strony osoby, z którą dopasowałem(-łam) się: 9% respondentów.
  • Osoba, z którą dopasowałem(-łam) się, ujawniła online moje intymne zdjęcia: 8% respondentów.

Media społecznościowe oraz różne aplikacje bez wątpienia ułatwiły szukanie bratnich dusz i partnerów oraz partnerek. Jednak na platformach randkowych można znaleźć zarówno miłość swojego życia, jak i boty oraz oszustów. Dlatego komunikując się z kimś online, należy pamiętać o podstawowych zasadach prywatności cyfrowej. Osobom, które chcą bezpiecznie randkować w świecie wirtualnym, zalecam nieujawnianie informacji osobowych, takich jak numer telefonu, miejsce zamieszkania, adres pracy itd. Zapobiegając zagrożeniom na wczesnym etapie, można bez obaw cieszyć się internetowymi randkami - powiedziała Anna Larkina, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć20.07.2021 | NETIA: 3 MIESIĄCE NA START GRATIS

Netia wprowadziła nową ofertę promocyjną, w ramach której pakiety szybkiego dostępu do internetu z usługami TV w cenach od 60 zł miesięcznie, otrzymamy przez 3 miesiące na start gratis.

Przenosząc również numery komórkowe, od 4. miesiąca za zestaw trzech usług zapłacimy łącznie, na jednym rachunku, od 80 zł miesięcznie.

Nową promocją Netii - w której klienci będą zwolnieni z opłat abonamentowych przez okres aż 3 miesięcy - objęte są pakiety dostępu do internetu z usługami telewizyjnymi, których cena od 4. miesiąca wynosi co najmniej 60 zł.

Za tę cenę można np. otrzymać światłowodowy dostępu do internetu do 300 Mb/s z pakietem TV M (99 kanałów) lub internet do 600 Mb/s z pakietem TV S (77 kanałów).

+ więcej...
19.07.2021 | T-Mobile pomoże seniorom wzmocnić kompetencje cyfrowe w ramach projektu Sieć Pokoleń
i

T-Mobile wspólnie z Fundacją TV Puls „Pod Dębem” rozpoczynają projekt społeczny „Sieć pokoleń – bezpieczny senior online”.

W ramach inicjatywy kilkanaście Domów Opieki Społecznej zostało wyposażonych w sprzęt komputerowy, a dla pensjonariuszy przygotowano program zajęć edukacyjnych z zakresu korzystania z technologii oraz specjalne dyżury z pracownikami call center.

W Polsce tylko 43% osób w wieku 65-74 lat używa Internetu. To bardzo mało w porównaniu do innych grup wiekowych w naszym kraju, ale także niewiele biorąc pod uwagę dostęp do sieci w innych krajach Europy.

Sytuacji niestety nie poprawiła pandemia – dla osób starszych to rodzina jest najważniejszym źródłem kontaktów społecznych i często przewodnikiem po świecie nowoczesnych technologii.

+ więcej...
19.07.2021 | Zmiany w ofercie internetu mobilnego w Plusie. Nowy, tańszy abonament z 5G i podwojone giga na stałe

Plus wprowadza nowy, niższy abonament internetowy zapewniający dostęp do najlepszej sieci 5G przez cały czas trwania umowy.

Ponadto, operator na stałe podwaja pakiety danych w wybranych abonamentach. Od 19 lipca w ofercie internetowej dla klientów indywidualnych pojawi się tańszy abonament zapewniający dostęp do technologii 5G Plusa.

Oferta z pakietem 250 GB/mies. w cenie 75 zł jest nową propozycją dla wszystkich, którzy chcą korzystać z dostępu do internetu w najlepszej zasięgowo i technologicznie sieci 5G w Polsce.

Bez zmian pozostają dwa wyższe abonamenty z 5G czyli 500 GB/mies. za 100 zł z oraz 1000 GB/mies. za 200 zł.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 16 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 40 Mb/s
xDSL - łącze 640 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 8 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij