Wiadomości

Loading


23.10.2011 | Podsumowanie 2 lat realizacji Porozumienia TP-UKE

Prezes UKE prezentuje Raport oceniający skuteczność rozwiązań wprowadzonych dzięki Porozumieniu.

22 października 2011 r. mijają 2 lata od dnia zawarcia Porozumienia pomiędzy Telekomunikacją Polską SA a Prezesem UKE. Jest to odpowiedni czas na ocenę czy i w jakim stopniu cele Porozumienia zostały osiągnięte.

Na mocy Porozumienia TP zobowiązała się do prawidłowego wykonywania wszystkich nałożonych na nią obowiązków regulacyjnych, w tym w szczególności do pełnej i skutecznej realizacji zasady niedyskryminacji operatorów alternatywnych względem własnego przedsiębiorstwa oraz spółek zależnych. TP zobowiązała się także do realizacji programu inwestycyjnego obejmującego m.in. modernizację lub wybudowanie 1,2 mln łączy (w tym co najmniej 1 mln łączy o przepustowości min. 6 Mb/s) do 31 grudnia 2012.

W raporcie wykorzystano wyniki ankiety przeprowadzonej we wrześniu br. przez Prezesa UKE wśród przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Niewątpliwym sukcesem jest wdrożenie zdecydowanej większość zobowiązań nałożonych na TP. Rozwiązania te stabilizują i usprawniają większość relacji międzyoperatorskich. W wielu obszarach ostateczny pozytywny efekt osiągany jest w wyniku mozolnych negocjacji pomiędzy TP a Prezesem UKE.

Zmiany rynkowe są odczuwalne i zauważalne również przez fachowców z branży. Zdaniem analityka Tomasza Kulisiewicza „Widać wyraźnie, że od momentu jego zawarcia ruszyło udostępnianie infrastruktury TP innym operatorom" co „pociągnęło za sobą spadek cen, na co zareagowała telekomunikacja Polska, która też je obniżyła".

Również w opinii większości operatorów zawarcie Porozumienia było skutecznym
rozwiązaniem. Podając przykłady skuteczności Porozumienia przedsiębiorcy wskazali m.in. na ułatwienie dostępu do infrastruktury TP, większą terminowość ze strony TP w zakresie realizacji zamówień, poważniejsze traktowanie OA przez TP. Natomiast zdaniem OA najważniejsze pozytywne efekty Porozumienia to dotrzymywanie (w zdecydowanej większości przypadków) przez TP (w usługach RLLO i ROI) terminów realizacji zamówienia oraz usuwanie z umów postanowień niedozwolonych, brak możliwości odmowy przez TP dzierżawy kanalizacji w przypadku istnienia warunków technicznych, odstąpienie przez TP od domagania się umieszczania w umowach klauzul dodatkowych oraz łatwiejsze zawieranie z TP umów dot. usług hurtowych, opracowanie i wdrożenie dobrych praktyk (tzw. chińskie mury), które dało podstawę do tworzenia pozytywnego otoczenia do konkurowania na rynku wszystkim graczom z zachowaniem analogicznych, nie preferencyjnych warunków do rozwoju, a także wycofanie przez TP odwołań od decyzji Prezesa UKE co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa prawnego usług hurtowych świadczonych przez TP.

„To porozumienie jest kołem zamachowym, które uruchomi znajdujący się w stagnacji
rynek telekomunikacyjny. Rynki finansowe oczekują stabilizacji i warunków inwestycyjnych. Zawarcie porozumienia jest taką stabilizacją i zapewnia wzrost inwestycji” słowa te, wypowiedziane przez Prezesa UKE w dniu podpisania Porozumienia, znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistych zmianach rynku. Nadal również pozostaje aktualne stanowisko Prezesa UKE wyrażone w raporcie oceniającym wykonanie Porozumienia z maja 2011 r.: „Porozumienie zmienia polski rynek telekomunikacyjny w sposób powolny ale systematyczny oraz, co ma również niebagatelne znaczenie, relatywnie najmniej kosztowny dla TP i nie odłożony funkcjonalnej separacji”.

Prezes UKE ma nadzieję, że polski rynek telekomunikacyjny nadal ulegał będzie korzystnym dla wszystkich jego uczestników przeobrażeniom. Nie będzie to droga łatwa, jednak korzyści, które znajdują się na jej końcu, z pewnością zrekompensują przebyte trudy. Większe zaangażowanie w te zmiany jest jednak oczekiwane również ze strony OA.

W.J.

Źródło: UKE

Kliknij aby powiększyć



23.10.2011 | Aplikacja iplex dostępna w telewizorach Samsung Smart TV
Do szerokiego grona polskojęzycznych aplikacji dostępnych w Smart Hub dołącza iplex – widget jednego z najpopularniejszych dostawców materiałów VoD w Polsce. Iplex znacząco poszerza możliwości wyboru wśród tytułów filmowych, jakie daje platforma Samsung Smart TV zwiększając ich ilość o ponad 1500 filmów. + więcej...
21.10.2011 | Internet 1 Gb/s od Moico z Wrocławia
Wrocławski operator Moico wprowadza do swojej oferty Internet o prędkości 1GB/s. Z nowej propozycji mogą skorzystać wszystkie osoby fizyczne i gospodarstwa domowe znajdujące się w zasięgu sieci światłowodowej dostawcy – zarówno obecni, jak i nowi klienci. + więcej...
21.10.2011 | Konsultacje projektu wytycznych BEREC w sprawie neutralności sieci i przejrzystości
Na początku października Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) rozpoczął konsultacje publiczne projektu wytycznych w sprawie neutralności sieci i przejrzystości: najlepsze praktyki i zalecane podejścia. + więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 80 Mb/s :
Telewizja kablowa: - łącze 600 kb/s
xDSL - łącze 1,5 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 4 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 3,1 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij