Wiadomości

Loading


26.10.2018 | Naukowcy zagrożeni: cyberprzestępcy polują na dane dostępowe do systemów uniwersyteckich - także w Polsce

Badacze z Kaspersky Lab wykryli liczne cyberataki wymierzone w co najmniej 131 uniwersytetów w 16 krajach. Próby kradzieży wrażliwych informacji uniwersyteckich miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym od września 2017 r. odnotowano niemal 1 000 ataków phisingowych. Przestępcy polują na dane uwierzytelniające pracowników i studentów, ich adresy IP oraz dane lokalizacyjne. W większości przypadków tworzą stronę internetową - do złudzenia przypominającą tę autentyczną - na której należy podać login i hasło do uniwersyteckich systemów cyfrowych. W Polsce odnotowano jedną próbę ataku.

Podczas gdy dane uwierzytelniające pracowników banków czy hasła osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach przemysłowych wydają się naturalnym celem cyberprzestępców, w przypadku prywatnych kont studentów oraz pracowników uniwersytetów sprawa nie jest taka oczywista. W rzeczywistości informacje, które można uzyskać w wyniku skutecznych ataków phishingowych na uniwersytety, mogą okazać się nie mniej cenne: bazy danych tych instytucji zawierają wiele znaczących badań z różnych dziedzin, od ekonomii po fizykę nuklearną. Poza tym wiele z takich osób współpracuje z czołowymi producentami przy okazji pracy nad doktoratem, dlatego cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do danych zawierających nie tylko unikatową wiedzę specjalistyczną, ale również prywatne i potencjalnie kompromitujące informacje dotyczące firm.

Chociaż uczelnie przywiązują wagę do bezpieczeństwa IT, atakujący potrafią znaleźć sposoby, aby włamać się do ich systemów, uderzając w najsłabsze ogniwo - nieostrożnych użytkowników. W większości przypadków cyberprzestępcy tworzyli stronę internetową, która do złudzenia przypominała witrynę uczelni, różniąc się jedynie kilkoma literami w adresie. Ofiary często wpadają w pułapkę i wprowadzają swoje dane uwierzytelniające, wysyłając w efekcie swoje wrażliwe dane phisherom, szczególnie gdy ci drudzy stosują odpowiednie metody socjotechniczne.

Badacze wykryli łącznie 961 ataków przeprowadzonych na 131 szkół obejmujących głównie uczelnie angielskojęzyczne. 83 zaatakowanych instytucji jest zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, a 21 w Wielkiej Brytanii. Cyberprzestępcy byli szczególnie zainteresowani University of Washington: Kaspersky Lab wykrył 111 ataków na tę uczelnię. Z danych statystycznych wynika, że celem ataków były również instytucje edukacyjne w Azji, Europie i Afryce. W Polsce zidentyfikowano jeden atak.

Liczba atakowanych podmiotów jest z pewnością niepokojąca - najwyraźniej edukacja staje się ważną dziedziną dla cyberprzestępców. Personel uniwersytecki powinien mieć świadomość, że każdy pracownik oraz student może stać się słabym punktem, umożliwiając przestępcom dostęp do uczelnianych systemów, i dlatego należy proaktywnie podjąć niezbędne środki bezpieczeństwa - powiedziała Nadieżda Demidowa, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



26.10.2018 | WYNIKI GRUPY NETIA ZA III KW. 2018 R.

Netia opublikowała skonsolidowane wyniki finansowe i operacyjne za III kw. br. Grupa wypracowała w tym okresie 341 mln zł przychodów i 94 mln zł skorygowanego zysku EBITDA.

Na rynku B2B osiągnięto stabilizację przychodów, natomiast na rynku B2C wyraźnie zredukowano tempo erozji przychodów, m.in. za sprawą istotnego wzrostu liczby usług na zmodernizowanych sieciach własnych.

- Mamy za sobą kolejny kwartał, w którym odnotowujemy solidne wyniki operacyjne, a także stabilne trendy w zakresie przychodów i poprawy rentowności z zyskiem EBITDA na poziomie ok. 27 proc. – powiedział Andrzej Abramczuk, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Netia S.A.

+ więcej...
26.10.2018 | Finał akcji T‑Mobile Electronic Beats POWROTY!, a w nim zaskakujący duet w jeszcze bardziej zaskakującym teledysku

T‑Mobile mocnym akordem kończy swój projekt POWROTY! i przedstawia koprodukcję Brodki z The Dumplings przy megahicie „Granda“!

Premiera teledysku odbyła się 25. października o godz. 19:00.

Choć punkt kulminacyjny letniego projektu T‑Mobile, czyli festiwal POWROTY! miał już miejsce, to T‑Mobile dla wszystkich fanów projektu zostawił coś na osłodę jesiennej szarugi.

Ostatnia kolaboracja, w której wzięli udział wyjątkowi artyści, od lat dyktujący trendy w muzyce alternatywnej: Brodka i The Dumplings!

+ więcej...
26.10.2018 | Już milion klientów korzysta z Orange Love

Polacy przekonali się do zalet konwergencji i coraz chętniej łączą potrzebne usługi w atrakcyjne cenowo pakiety.

W ciągu 19 miesięcy ofertę Orange Love wybrało milion klientów.

Polacy pokochali usługi konwergentne, bo dostali ofertę, która odpowiada na ich potrzeby.

Orange Love to superszybki internet, telefonia mobilna i stacjonarna oraz telewizja w atrakcyjnej cenie, bo już za około 100 złotych miesięcznie.  – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 35 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 20 Mb/s
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 20 Mb/s:
GSM - łącze 100 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij