Wiadomości

Loading


19.02.2019 | Wrocław bada rozwiązania Internetu Rzeczy we współpracy z firmami Tauron i Ericsson

Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego przez miasto Wrocław, Tauron i firmę Ericsson. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce realizowane dla dużego miasta.

Wrocław prowadzi projekt CityLab, tworząc warunki, w których przedsiębiorcy, start-upy czy naukowcy mogą testować autorskie i niespotykane do tej pory w przestrzeni publicznej rozwiązania odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Współpraca pomiędzy Wrocławiem, Tauron i Ericssonem pozwoli na wypracowanie nowych usług podnoszących jakość życia przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dostarczą one mieszkańcom Wrocławia przydatnych informacji m.in. o jakości powietrza czy dostępności miejsc parkingowych. Wykorzystana będzie do tego istniejąca infrastruktura miejska, komunalna, energetyczna i telekomunikacyjna, a także powstanie nowa infrastruktura do przesyłu danych. Testowanie rozwiązań w ramach prac badawczych odbędzie się w rzeczywistych warunkach miejskich dzięki zastosowaniu sieci czujników i innych urządzeń, które będą gromadzić i udostępniać dane.

- Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Zastosujemy do tego sieć czujników dostarczających informacji ułatwiających zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji, a także wykorzystamy istniejącą infrastrukturę Grupy Tauron po to, aby świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu – mówi Michał Koszałka, prezes zarządu Magenta Grupa Tauron.

Projekt realizowany we Wrocławiu zakłada rozwój technologii w kilku dziedzinach. Jedną z nich jest monitorowanie jakości powietrza przy użyciu czujników zamontowanych w parkach w różnych częściach miasta. Planowana przy tej okazji specjalna aplikacja wyznaczy obszary, w których warunki sprzyjają spędzaniu czasu na zewnątrz i będzie przewidywać zmiany jakości powietrza z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Ponadto będzie rozwijany system zarządzania parkowaniem – na podstawie zebranych danych mieszkańcy dostaną informacje o zajętości miejsc postojowych w miejscu, do którego się przemieszczają. Odpowiednio dobrane technologie ułatwią również efektywne zarządzanie koszami na śmieci na przystankach i skrzyżowaniach.

Współpraca z firmami Tauron i Ericsson obejmie także prace nad rozszerzeniem podstawowej funkcji słupów oświetleniowych o nowe funkcje, które mogą być przydatne dla Miasta i mieszkańców. Do testowania nowych rozwiązań w tym zakresie wybrano infrastrukturę oświetleniową ulicy Powstańców Śląskich. Planowane jest wdrożenie modułu do zliczania pojazdów, rowerów i pieszych, a także dostosowanie natężenia światła do warunków zewnętrznych.

- Wrocław jest otwarty na nowe inicjatywy poprawiające jakość życia mieszkańców i zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy. Dzięki nowym technologiom możemy udoskonalać przestrzeń miejską, tworząc tym samym miejsce przyjazne do pracy i życia. Cieszy mnie fakt, że rozpoczynamy projekt we współpracy z partnerami gwarantującymi wysoką jakość rozwiązań i rozwój nowoczesnej infrastruktury – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) polega na komunikowaniu się przedmiotów poprzez agregowanie i przesyłanie różnego rodzaju danych. Potencjał zebranych w ten sposób informacji wykorzystuje się dla usprawnienia wielu dziedzin życia. Ważnym elementem projektu wdrażanego we Wrocławiu będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury (open data).

- Ericsson, mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom SmartCity i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. SmartCity oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komorkowego Plus, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w ramach projektu przyniesie nowe rozwiązania technologiczne dla Wrocławia w zakresie Internetu Rzeczy do zastosowania w warunkach miejskich. Nad realizacją przedsięwzięcia i wdrożeniem rozwiązań ze strony Miasta czuwa biuro SmartCity i Zarządzania Projektami.

źródło: Ericsson

Kliknij aby powiększyć



19.02.2019 | Bezpieczna piaskownica dla niebezpiecznych plików – Sandbox w firmowej sieci

Kradzież danych wrażliwych, paraliż firmowej sieci i żądania okupu za zaprzestanie ataku hakerskiego – to codzienne zagrożenia nie tylko dla światowych korporacji.

Z tymi samymi problemami borykają się także mniejsi przedsiębiorcy, których słabo zabezpieczone sieci przyciągają przestępców.

Złośliwe oprogramowanie można jednak przechytrzyć wykorzystując oprogramowanie typu Sandbox.

Sieci firmowe małych i średnich przedsiębiorstw są narażone na ataki ze względu na ich niedostateczne zabezpieczenia. 

+ więcej...
18.02.2019 | Z usług e-administracji samodzielnie korzysta ponad 70 proc. firm. Liczba udogodnień dla nich szybko rośnie

Ponad 70 proc. przedsiębiorstw samodzielnie korzysta z e-administracji.

Jeszcze więcej, bo prawie 90 proc., przynajmniej raz uzyskało informacje za pośrednictwem strony internetowej danej instytucji.

Odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców jest portal biznes.gov PL, gdzie mogą oni uzyskać dostęp do 350 e-procedur.

Średnio co miesiąc z portalu korzysta 1,5 mln osób, rocznie – już ponad 15 mln. 

+ więcej...
15.02.2019 | Wzrasta ilość walentynkowego phishingu - jak nie stracić pieniędzy, zatracając się w miłości

Eksperci z Kaspersky Lab wykryli znaczący wzrost aktywności phishingowej przestępców oferujących rozmaite romantyczne przedmioty w okresie poprzedzającym Walentynki.

Łączna liczba wykrytych i zablokowanych w pierwszej połowie lutego prób odwiedzenia przez użytkowników fałszywych stron internetowych o tematyce walentynkowej wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r.

To po raz kolejny pokazuje, że oszuści nieustannie szukają pretekstu w celu kradzieży danych i pieniędzy użytkowników.

Phishing to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych metod socjotechnicznych stosowanych do wyłudzania informacji i oszukiwania użytkowników online.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 8 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 600 kb/s
xDSL - łącze 6 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 640 kb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij