Wiadomości

Loading


02.02.2023 | Dobro dziecka i zabezpieczenie jego praw – czyli polityka ochrony dzieci w praktyce

Chociaż Konwencja o prawach dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ponad 33 lata temu, to podmiotowość najmłodszych i ich miejsce w społeczeństwie często nie odzwierciedla zasad zapisanych w aktach prawnych. Szczególne zobowiązanie w tym temacie spoczywa więc na instytucjach i organizacjach działających na rzecz dzieci. Mogą one wpływać na ich sytuację na przykład tworząc i wdrażając polityki ochrony – na taki krok, przy wsparciu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zdecydowała się Fundacja Orange. Zachęca do tego też swoich partnerów i inne podmioty działające na rzecz najmłodszych.

Od czasu przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka świat bardzo się zmienił, także w wyniku dynamicznego rozwoju technologii. Środowisko cyfrowe jest dziś jedną z przestrzeni, w której działają najmłodsi i realizują codzienne aktywności. To oznacza, że konieczne jest takie spojrzenie na prawa dziecka, które to uwzględnia. Przykładem jest Komentarz Ogólny nr 25 do Konwencji „w sprawie praw dziecka w środowisku cyfrowym”. Wskazuje on powinności państwa, przedsiębiorstw i organizacji wobec dzieci, dotyczące świata cyfrowego. Jednym ze sposób zabezpieczenia praw najmłodszych jest także polityka ochrony dzieci w instytucjach, które działają na ich rzecz.

Polityka ochrony dzieci to w skrócie zbiór zasad i standardów, które pomagają ustrzec najmłodszych przed krzywdzeniem czy zaniedbaniem oraz tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w tych placówkach. Chociaż nie jest znana dokładna liczba organizacji, które wdrożyły polityki ochrony dzieci (nie ma formalnego  obowiązku ich posiadania) ważne jest, aby organizacje działające na rzecz tej grupy widziały potrzebę regulacji w tym zakresie, promowały ją i zachęcały do tego inne placówki.

Prawa dzieci stanowią i stanowiły jedną z osi działań naszej fundacji. Od lat działamy na rzecz edukacji, a dzieci są odbiorcami – pośrednimi lub bezpośrednimi wielu naszych inicjatyw. Dbanie o respektowanie ich praw (nie tylko w środowisku cyfrowym) to jedna z naszych ról – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange. Wdrażając politykę ochrony praw dzieci włączamy się w ruch promocji praw najmłodszych we wszystkich obszarach życia społeczno-ekonomicznego, popierający potrzebę istnienia polityk ochrony we wszystkich instytucjach i organizacjach mających kontakty z dziećmi – dodaje.

Warto podkreślić, że polityki ochrony dzieci służą także pracownikom organizacji, bowiem dostarczają uproszczony, a jednocześnie skuteczny model postępowania w codziennych kontaktach z dziećmi oraz przypadku zaobserwowania, że dziecko jest krzywdzone – w organizacji lub poza nią.

W polityce ochrony dzieci znajdują się zapisy, które m.in. wyznaczają osobę odpowiedzialną za działanie w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdy  – zarówno fizycznej, psychicznej lub zaniedbania. Pracownik nie zostaje wówczas sam z problemem zapoznania się z szeregiem aktów prawnych, poznania lokalnych instytucji pomocowych i poprowadzenia interwencji – tłumaczy Katarzyna Katana, radca prawny w Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Tworząc politykę ochrony dzieci warto skorzystać z wiedzy specjalistów – zainteresowane podmioty znajdą ją między innymi w programie Standardy Ochrony Dzieci realizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. 

Fundacja Orange od lat działa na rzecz edukacji, rocznie wspiera tysiące nauczycielek i nauczycieli w tym by ciekawie i skutecznie uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z sieci. Programy fundacji, rozwijają także zainteresowanie dzieci i młodzieżą nauką programowania i sztuczną inteligencją – podkreślają jednocześnie jak ważne jest zachowanie zdrowego umiaru oraz krytyczne myślenie. W ramach działań na rzecz praw dzieci, fundacja prowadzi monitoring ekspercki nt. praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym i planuje wydanie raportu na ten temat.  Jednoczy także w tym temacie środowisko ekspertów i ekspertek, w tym Radę Programową fundacji.

Sprawdź Orange - Telewizja z setkami kanałów

źródło: Orange

Kliknij aby powiększyć



02.02.2023 | Jeszcze więcej gigabajtów od T-Mobile w taryfie S

Dobrze jest mieć dużą paczkę gigabajtów, która zapewni nam łączność ze światem i bliskimi w każdym momencie i w każdym miejscu.

Dlatego w T-Mobile od 1 lutego zmieniamy taryfę S – teraz klienci oprócz nielimitowanych rozmów, SMS-ów i MMS-ów, otrzymają aż o połowę większą paczkę danych za 55 zł miesięcznie.

Internet na wyciągnięcie ręki to podstawa w dynamicznie zmieniającym się świecie. By móc uczyć się, pracować zdalnie, robić zakupy, czy też rozwijać swoje hobby, dobrze mieć zapas gigabajtów, który pomoże nam w realizacji codziennych planów.

Dlatego w T-Mobile każdy znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, a każdy wariant zapewnia dostęp do sieci 5G. 

+ więcej...
01.02.2023 | Vectra startuje z ofertą Netflix w pakietach Vectry nawet na rok w prezencie

Nowa oferta z Netflix dostępna jest w Vectrze od 1 lutego br. przy zakupie pakietu Internetu światłowodowego wraz z Telewizją Smart.

Na klientów operatora czeka nawet 12-miesięczny prezent w postaci dostępu do jednego z najbardziej popularnych serwisów rozrywkowych z obszerną biblioteką seriali, filmów, dokumentów, produkcji dla najmłodszych i wiele więcej.

Vectra konsekwentnie realizuje plan udostępniania jak najszerszej oferty rozrywki, a jej miłośnicy mogą liczyć na prezenty w postaci dostępu do największych serwisów streamingowych.

Już od środy, 1 lutego br., klienci decydujący się na zakup Internetu światłowodowego (o prędkości 300 Mb/s, 600 Mb/s lub 1,2 Gb/s) z Telewizją Smart będą mogli skorzystać z serwisu Netflix od trzech, sześciu, do nawet dwunastu miesięcy w prezencie, w zależności od wybranego pakietu telewizyjnego.

+ więcej...
01.02.2023 | Fiberhost – do 2033 r. ruch internetowy w Polsce zwiększy się o 1000%

Według Cisco Annual Internet Report ruch w sieci na świecie zwiększa się rok do roku o około 27%.

Podobna sytuacja jest w Polsce - jak pokazują dane Fiberhost, operatora otwartych sieci światłowodowych, średnie zużycie Internetu przez jednego użytkownika w naszym kraju rośnie każdego roku o około 30%.

Oznacza to, że w porównaniu z 2023 rokiem, ruch w Polsce w 2033 roku zwiększy się 10-krotnie, czyli o ponad 1000%.

Pojawia się zatem pytanie, czy istnieje technologia, która jest w stanie wytrzymać taki wzrost transferu danych?

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 1,8 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 80 Mb/s 
xDSL - łącze 512 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 250 Mb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij