Wiadomości

Loading


17.01.2022 | Cybergang BlueNoroff opróżnia konta startupów zajmujących się kryptowalutą - także w Polsce

Eksperci z firmy Kaspersky zidentyfikowali serię ataków przeprowadzonych przez zaawansowany cybergang BlueNoroff na małe i średnie firmy, które straciły w ich wyniku kryptowalutę. Cel tej kampanii, określanej jako SnatchCrypto, stanowiły różne firmy, które ze względu na charakter swojej działalności mają do czynienia z kryptowalutami oraz kontraktami inteligentnymi, DeFi, technologią Blockchain oraz branżą FinTech. Gang jest aktywny także w Polsce.

W swojej najnowszej kampanii ugrupowanie BlueNoroff wysyłało pracownikom atakowanych firm wyposażonego w funkcje inwigilacyjne trojana dla systemu Windows zamaskowanego jako "kontrakt" lub inny plik biznesowy. Cyberprzestępcy przygotowali również zasoby, takie jak złożona infrastruktura i szkodliwe narzędzia, które wykorzystali w celu opróżnienia kryptoportfela ofiary.

BlueNoroff należy do większego ugrupowania Lazarus i wykorzystuje jego różnorodną strukturę, jak również wyrafinowane technologie ataków. Lazarus znany jest z ataków na banki i serwery połączone z systemem SWIFT. Gang założył nawet fałszywe firmy zajmujące się rozwojem oprogramowania kryptowaluty. Klienci instalowali aplikacje wyglądające jak legalne narzędzia, a następnie otrzymywali aktualizacje, które zawierały trojany.

Obecnie BlueNoroff stanowi gałąź ugrupowania Lazarus, która atakuje startupy działające w obszarze kryptowaluty. Większość firm zajmujących się kryptowalutą to małe lub średnie startupy, których nie stać na zainwestowanie dużych środków w wewnętrzny system bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy gangu Lazarus próbują to wykorzystać, posługując się wyrafinowaną socjotechniką.

W celu zdobycia zaufania ofiary cyberprzestępcy podszywają się pod spółkę kapitału podwyższonego ryzyka. W kampanii SnatchCrypto wykorzystano marki oraz nazwiska pracowników ponad 15 takich podmiotów. Badacze z firmy Kaspersky uważają, że firmy, pod które podszywali się cyberprzestępcy, nie mają nic wspólnego z omawianym atakiem ani wiadomościami e-mail. Startupy z branży kryptowaluty znalazły się na celowniku tego ugrupowania nie bez powodu: podmioty tego typu często otrzymują wiadomości lub pliki z nieznanych źródeł. Na przykład spółka kapitału podwyższonego ryzyka może wysłać im kontrakt lub inne pliki biznesowe. BlueNoroff wykorzystuje ten fakt jako przynętę, aby nakłonić potencjalne ofiary do otwarcia załącznika w wiadomości e-mail - dokumentu z obsługą makr.

Gdyby dokument został otwarty offline, plik nie stanowiłby żadnego niebezpieczeństwa - najprawdopodobniej wyglądałby na kopię jakiegoś kontraktu lub innego nieszkodliwego dokumentu. Jeśli jednak w momencie otwarcia pliku komputer jest połączony z internetem, na urządzanie ofiary zostaje pobrany dokument z obsługą makr i instaluje na nim szkodliwe oprogramowanie.

Omawiany cybergang posiada szereg metod w swoim arsenale, które pozwalają mu przygotować łańcuch infekcji w zależności od sytuacji. Poza "uzbrojonymi" dokumentami Worda rozprzestrzenia również szkodliwe oprogramowanie zamaskowane jako skompresowane pliki skrótu Windows. Wysyła ono ogólne informacje dotyczące ofiary i pobiera narzędzia dostosowane do konkretnej ofiary w celu wykonywania wielu szkodliwych operacji, m.in. przechwytywania znaków wprowadzanych z klawiatury i wykonywania zrzutów ekranu.

Następnie atakujący śledzą swoje ofiary przez wiele tygodni, a nawet miesięcy: monitorują codzienne działania użytkownika, planując jednocześnie strategię kradzieży finansowej. Po zidentyfikowaniu znaczącego celu, który wykorzystuje rozszerzenie popularnej przeglądarki w celu zarządzania kryptoportfelami (np. rozszerzenie Metamask), cyberprzestępcy zastępują komponent tego rozszerzenia fałszywą wersją.

Według badaczy przestępcy otrzymują powiadomienie w momencie wykrycia dużych przelewów. Kiedy użytkownik stanowiący cel ataków próbuje przelać środki na inne konto, atakujący przechwytują proces transakcji i wstrzykują własne mechanizmy. W celu zakończenia zainicjowanej płatności użytkownik klika przycisk "Potwierdź". W tym momencie cyberprzestępcy zmieniają adres odbiorcy i maksymalnie zwiększają kwotę transakcji, a tym samym jednym ruchem opróżniają konto.

Ponieważ cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby oszukiwania i okradania użytkowników, również małe firmy powinny zapoznać swoich pracowników z podstawowymi praktykami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne, gdy firma ma do czynienia z kryptoportfelami: nie ma nic złego w korzystaniu z usług i rozszerzeń kryptowaluty, trzeba mieć jednak świadomość, że jest to atrakcyjny cel zaawansowanych cybergangów - powiedział Seongsu Park, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć17.01.2022 | Najgorętszy hit tej zimy - nawet 200 GB za darmo dla nowych klientów Plush na Kartę!

W Plush na Kartę można mieć dodatkowy pakiet gigabajtów ekstra.

Nowi klienci, którzy skorzystają z tej oferty i udzielą zgód marketingowych mogą otrzymać za darmo pakiet internetowy aż 200 GB, natomiast za sam jej wybór można dostać pakiet 100 GB.

Plush pojawił się też na Dogry pl i już teraz grając razem z Plush na Kartę oraz Plush ABO można dostać nawet 8 tys. punktów do wykorzystania w tym serwisie.

Promocja obowiązuje od 14 stycznia do 31 marca 2022 r. Pakiet dodatkowych gigabajtów jest przyznawany na okres 30 dni i nie może być wykorzystany w roamingu, z wyłączeniem RLAH.

+ więcej...
14.01.2022 | Usługa Bezpieczna Rodzina w wersji bez limitów i z ochroną w sieci w prezencie dla klientów T-Mobile

Czy wiesz, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie ferii? Każdy rodzic ma na to swoje sposoby, my zaś chcemy ułatwić całej rodzinie beztroski odpoczynek w trakcie zimowej przerwy od zajęć szkolnych.

Dlatego przygotowaliśmy wyjątkową niespodziankę i w ramach najnowszej odsłony Happy Fridays nasi klienci indywidualni otrzymają dostęp do usługi „Bezpieczna Rodzina” bez limitów na 30 dni zupełnie za darmo.

Prezent będzie dostępny w aplikacji „Mój T‑Mobile” od 14 do 18 stycznia. Ferie zimowe to okres, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci.

Już w najbliższy weekend wolnym czasem będą mogli się cieszyć uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. 

+ więcej...
14.01.2022 | Zyskaj jeszcze więcej z MagentaBIZNES. Nowa odsłona oferty dla firm

Efektywność w biznesie, niezależnie od branży, pozostaje kluczowa. Gdy zaś firma rośnie, piętrzy się także liczba danych do przetworzenia, obowiązków do wykonania i rozmów do odbycia.

Dlatego w najnowszej odsłonie oferty T‑Mobile MagentaBIZNES dla firm wprowadziliśmy zmiany, które przedsiębiorcom ułatwią codzienną pracę.

Teraz otrzymają oni jeszcze szybszy internet, większy jego pakiet w najniższej taryfie, a także dodatkowe minuty do Unii Europejskiej.

Kiedy cyfryzacja przyspiesza, coraz więcej działań biznesowych możemy wykonywać w sieci. Z tego względu nowa oferta MagentaBIZNES stawia na jeszcze wyższą prędkość internetu, która w pakietach MagentaBIZNES S oraz MagentaBIZNES M wzrasta z 20 Mb/s do 30 Mb/s. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 6 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 512 kb/s
xDSL - łącze 640 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 384 kb/s:
GSM - łącze 10 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij