Wiadomości

Loading


05.01.2022 | Ericsson Mobility Report: nowoczesne sieci pomogą obniżyć emisję CO2

Według szacunków przedstawionych w najnowszym raporcie Ericsson Mobility, transfer danych w sieciach komórkowych wzrośnie ponad 4-krotnie i w 2027 r. osiągnie 288EB miesięcznie. W odpowiedzi na ten trend dostawcy usług i operatorzy telekomunikacyjni starają się ograniczać zużycie energii, aby przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Innowacje technologiczne umożliwiły obsługę znacznie większego ruchu w sieciach komórkowych przy niewielkim wzroście zużycie energii. Dzięki standardom i specyfikacjom 5G wdrażane są kolejne rozwiązania, które nie tylko pomogą nadal obsługiwać rosnące zapotrzebowanie na dane, ale także przyczynią się do obniżenia zużycia energii.

W latach 2011-2021 liczba mobilnych subskrypcji na świecie wzrosła z 6 mld do 8,1 mld, przy czym w tym czasie liczba subskrypcji samych smartfonów wzrosła o 5,6 mld. Popularność smartfonów spowodowała gigantyczny, 300-krotny skok ruchu danych w sieciach mobilnych z nieco poniżej 0,25 egzabajta (EB) do 65EB miesięcznie w ciągu dekady.

Wdrożenie każdej nowej generacji telefonii komórkowej od czasu 3G zwiększało obawy związane z rosnącym zużyciem energii przez sieci komórkowe. Jednak, podczas gdy ruch sieciowy wzrósł wykładniczo w ciągu ostatnich 10 lat, globalne zużycie energii generowane przez operatorów i dostawców usług wzrosło zaledwie o 64 proc., z 91TWh do szacunkowych 150TWh.

Jednak w związku z dużymi zmianami infrastrukturalnymi jakie niesie ze sobą wprowadzenie technologii 5G, istnieją obawy, że jeśli technologia piątej generacji zostanie wdrożona w taki sam sposób jak poprzednie generacje, zużycie energii przez sieci komórkowe dramatycznie wzrośnie.

„Jeśli operatorzy i dostawcy usług telekomunikacyjnych chcą spełnić swoje aspiracje dotyczące zerowej emisji dwutlenku węgla, konieczne jest podejście, które przerwie wzrostową tendencję globalnego zużycia energii przez sieć. Można to osiągnąć poprzez połączenie modernizacji sieci z nowymi funkcjami, które należy zastosować na wielu polach, m.in. w projektowaniu, budowie czy też eksploatacji sieci „inteligentnych energetycznie”, dodatkowo wspierając to przejściem na odnawialne źródła energii. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla osiągnięcia ogólnej redukcji emisji dwutlenku węgla” – tłumaczy Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Innowacje technologiczne odpowiadają na wyzwania

Za znaczną część zużycia energii w sieciach komórkowych odpowiada sieć dostępu radiowego (RAN). Poprawa wydajność energetycznej sieci radiowej była ważnym czynnikiem podczas uzgadniania standardu 5G NR. „Jego konstrukcja stwarza nowe możliwości drastycznego obniżenia zużycia energii przez sieć w porównaniu z poprzednimi generacjami. Posiada również znacznie większą pojemność i jest w stanie generować niższe obciążenia przy większym ruchu sieciowym. To, w połączeniu ze zdolnością do głębszych i dłuższych okresów uśpienia, daje potencjał do znacznego zmniejszenia zużycia energii przez produkty 5G NR - ostatecznie wpływając na ogólne obniżenie zużycie energii przez sieć” – mówi Marcin Sugak.

Sieci komórkowe to tylko część rozwiązania

Jak czytamy w najnowszym raporcie Ericsson Mobility, połączenie przejścia na odnawialne źródła energii, modernizacji sprzętu i pełnego wykorzystania możliwości dzisiejszych sieci komórkowych w zakresie oszczędzania energii może natychmiast przynieść pozytywne zmiany, przyczyniając się w znacznym stopniu do realizacji celów dostawców usług w zakresie zerowej emisji netto.

„Technologia teleinformatyczna (ICT) może być jednym z najpotężniejszych narzędzi, jakim dysponuje świat, by stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Odpowiednio wykorzystana ma potencjał, żeby zmniejszyć globalną emisję nawet o 15% do roku 2030, między innymi dzięki digitalizacji przemysłu czy popularyzacji inteligentnych miast. Dodatkowo pośrednio może wesprzeć dalszą redukcję o 35% poprzez wpływ na decyzje konsumentów i przedsiębiorstw oraz transformację systemów” – mówi ekspert firmy Ericsson.

Polska u progu 5G

Ericsson w Polsce wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy w Krakowie i Łodzi, ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Ericsson posiada obecnie 168 komercyjnych umów 5G, z których
105 to aktywne sieci działające w 46 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

źródło: Ericsson

Kliknij aby powiększyć31.12.2021 | W Polsat Box możesz mieć wszystko – nowa kampania reklamowa

Ruszyła nowa kampania reklamowa Polsat Box informująca o promocyjnej ofercie operatora, w której Pakiet M Sport z mnóstwem sportu i kanałami dla całej rodziny kosztuje 60 złotych miesięcznie, a dekoder polsat box 4K lite jest dostępny od 1 zł.

Ponadto przy wyborze tej oferty abonament w Plusie można kupić z dodatkowymi rabatami – już od 25 złotych miesięcznie.

Główną rolę w spocie gra ceniony przez widzów Jacek Braciak, który pokazuje córce, że wybierając ofertę Polsat Box, można mieć wszystko.

Nowa kampania jest prowadzona w telewizji, Internecie i stacjach radiowych. Spot reklamowy powstał dzięki współpracy marki Polsat Box z agencją Freudschaft (wcześniej Scholz & Friends). 

+ więcej...
30.12.2021 | Lepsza domowa sieć przewodowa dzięki adapterowi Zyxel Powerline G.hn Wave 2

Zyxel Networks, wprowadza do swojej oferty przelotowy adapter Gigabit Ethernet Powerline G.hn Wave 2 PLA6457, który zapewnia większą szybkość i niezawodność transmisji danych.

Powstał z myślą o użytkownikach domowych, którzy mogą wykorzystywać najnowszy standard sieciowy, aby usprawnić strumieniową transmisję treści 8K oraz poprawić jakość gier przesyłających duże ilości danych.

U wielu użytkowników domowe sieci przewodowe mogą zapewnić lepsze połączenie z Internetem niż rozwiązanie Wi-Fi.

Wynika to z faktu, że betonowe ściany utrudniają przenikanie sygnałów radiowych, a zasięg routerów bezprzewodowych często nie obejmuje wszystkich pięter budynku.

+ więcej...
30.12.2021 | Odbierz bezpłatny pakiet 1 GB w roamingu UE od T-Mobile

Po Świętach Bożego Narodzenia przyszedł czas na dalszy wypoczynek. Dla tych, którzy planują bliższe lub dalsze wyjazdy po Europie, w ramach „Happy Fridays” przygotowaliśmy bezpłatny pakiet 1 GB, który można wykorzystać na terenie Unii Europejskiej.

Prezent można odebrać w aplikacji „Mój T‑Mobile” lub poprzez SMS od 30 grudnia aż do 9 stycznia 2022.

Jesteś fanem zimowych sportów i odliczasz dni do wyjazdu na stok? Planujesz tej zimy odwiedzić europejskie stolice i posmakować lokalnych przysmaków? A może chcesz poczuć trochę więcej słońca na twarzy i wybierasz się na południe Europy?

Bez względu na to, jaki cel wybierzesz na ferie, możesz skorzystać z bonusowego pakietu 1 GB, który przygotowaliśmy w ramach „Happy Fridays”. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 150 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 1,5 Mb/s
xDSL - łącze 4 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 24 Mb/s:
GSM - łącze 500 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij