Wiadomości

Loading


08.12.2021 | Niemal połowa incydentów naruszenia bezpieczeństwa badanych w 2021 r. przez firmę Kaspersky była powiązana z ransomware

O reagowaniu na incydent mówimy, gdy ma miejsce zdarzenie związane z naruszeniem bezpieczeństwa i firmy wzywają zespół specjalistów w celu ograniczenia szkód lub zapobiegnięcia rozprzestrzenianiu się ataku. W firmie Kaspersky reagowanie na incydenty jest zarezerwowane dla średnich i dużych firm i zajmuje się nim specjalny dział - Global Response Emergency Team (GERT). Od stycznia do listopada 2021 r. niemal co drugi incydent obsługiwany przez zespół GERT był powiązany z oprogramowaniem ransomware (prawie 50% wszystkich zgłoszeń) - co stanowi wzrost o niemal 12% w porównaniu z 2020 r.

Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie ransomware stało się w tym roku niekwestionowanym "bohaterem" nagłówków medialnych. Operatorzy ransomware udoskonalili swój arsenał, koncentrując się na mniejszej liczbie ataków na duże organizacje. Powstał nawet cały podziemny ekosystem wspierający działania cybergangów.

W pierwszych jedenastu miesiącach bieżącego roku odsetek incydentów związanych z ransomware, którymi zajmował się zespół GERT firmy Kaspersky, stanowił 46,7% wszystkich obsługiwanych zdarzeń (dla porównania: w 2020 i 2019 r. stanowił odpowiednio 37,9% i 34%). Najczęstsze cele tego rodzaju ataków stanowił sektor rządowy i przemysłowy. Łącznie ataki na te dwa sektory odpowiadały w 2021 r. za niemal połowę wszystkich zgłoszeń związanych z oprogramowaniem ransomware. Inne popularne cele obejmowały instytucje IT oraz finansowe.

Jednak gdy operatorzy ransomware zaczęli żądać wyższych okupów oraz atakować znane cele, spotkali się z rosnącą presją ze strony polityków oraz organów ścigania - co zmusiło ich do zwiększenia skuteczności ataków. W efekcie eksperci z firmy Kaspersky zaobserwowali dwa istotne trendy, które zyskają na popularności w nadchodzącym roku. Po pierwsze, gangi ransomware będą prawdopodobnie częściej tworzyły linuksowe kompilacje ransomware w celu zmaksymalizowania powierzchni ataków. Miało to już miejsce w przypadku takich ugrupowań jak RansomExx czy DarkSide. Ponadto operatorzy ransomware zaczną koncentrować się w większym stopniu na "szantażu finansowym". Ma on miejsce wtedy, gdy operatorzy ransomware grożą ujawnieniem informacji na temat firm, które są w trakcie krytycznych procesów finansowych (np. dokonywanie fuzji lub przejęcia, planowanie wejścia na giełdę), w celu zaniżenia wartości ich udziałów. Firmy, które znajdują się w tak wrażliwej sytuacji finansowej, są bardziej skłonne zapłacić okup.

W 2020 roku zaczęliśmy mówić o tzw. ransomware 2.0. Rozwój sytuacji w 2021 r. wskazuje na to, że ta nowa era ransomware nabiera rozpędu. Operatorzy ransomware nie ograniczają się do szyfrowania danych - zamiast tego kradną je dużym organizacjom o krytycznym znaczeniu i grożą ujawnieniem danych, jeśli nie dostaną okupu. Co więcej, ransomware 2.0 nie zniknie w przyszłym roku - powiedział Władimir Kuskow, szef działu badań związanych z cyberzagrożeniami w firmie Kaspersky.

Jednocześnie, po tym jak ataki ransomware trafiły do nagłówków mediów, organy ścigania ciężko pracują nad rozbijaniem tego rodzaju cyberugrupowań - co mogliśmy obserwować w tym roku w przypadku ugrupowań DarkSide oraz Revil. Cykl życia takich ugrupowań ulega skróceniu, co oznacza, że będą one zmuszone udoskonalić swoje taktyki w 2022 r. w celu utrzymania dochodowości swoich działań, zwłaszcza gdy pewne rządy zdelegalizują płacenie okupów - o czym już się dyskutuje - dodał Fiedor Sinicyn, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



08.12.2021 | Raport Ericsson: samochód w erze 5G będzie platformą sprzętową

W połowie lat 30. XXI wieku blisko co drugi samochód na europejskich drogach może być pojazdem autonomicznym.

Najnowszy raport firmy Ericsson „Connected Cars” analizuje konsekwencje czekających nas zmian, w tym rozwój infrastruktury drogowej opartej na Internecie Rzeczy, niezawodną łączność oraz stałą komunikację między pojazdami i w ramach ekosystemu drogowego.

Oczekuje się, że samochody połączone (Connected Cars) będą znacznie bezpieczniejsze od dzisiejszych pojazdów.

Według prognoz opublikowanych na platformie Statista, auta z dostępem do Internetu pomogą ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków w ciągu roku o zdumiewające 94%. 

+ więcej...
08.12.2021 | Zmiany w zarządzie NetWorkS!

Od 1 stycznia 2022 roku Maciej Zengel reprezentujący w spółce Orange Polska obejmie stanowisko prezesa firmy.

Stanowisko CTO obejmie reprezentujący T-Mobile Patryk Borkowski.

W dwuosobowym zarządzie Maciej Zengel, który dotychczas pełnił funkcję Członka Zarządu ds. Technicznych, odpowiadać będzie za koordynację działania firmy, nadzór nad obszarami finansów, bezpieczeństwa, HR, zakupów, compliance, prawnym i sprzedażowym.

Maciej Zengel posiada ponad 20-letnie doświadczenie na rynku telekomunikacyjnym. 

+ więcej...
08.12.2021 | Amazon Prime dostępny w Play

Abonament w Play to nie tylko korzyści z dostępu do popularnych ofert i dużych oszczędności, ale także szereg usług dodatkowych na atrakcyjnych warunkach.

Od teraz, klienci mogą otrzymują możliwość włączenia nowego, wygodnego rozwiązania – Amazon Prime w atrakcyjnej cenie 10,99 zł miesięcznie.

Dzięki niemu można korzystać z bezpłatnej i szybkiej dostawy milionów produktów z amazon pl, serwisu Amazon Prime Video z wielokrotnie nagradzanymi filmami i serialami, dostępu do darmowych gier na PC dzięki Prime Gaming oraz specjalnych ofert z Prime Exclusive Deals.

Członkowie Amazon Prime otrzymują możliwość bezpłatnej, krajowej dostawy nawet na następny dzień bez minimalnej wartości zamówienia.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 45 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 24 Mb/s
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 60 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij