Wiadomości

Loading


23.06.2021 | Startup Omniview – wirtualny teleport w technologii 5G

Dwie pasjonatki nowych technologii i telekomunikacji tworzą rozwiązanie, które będzie mogło przenieść nas w czasie rzeczywistym w dowolne miejsce na świecie – od stadionu piłkarskiego po salę operacyjną. Startup Omniview w ramach S5 - Akceleratora Technologii 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i przy wsparciu specjalistów firmy Ericsson rozwija aplikację do transmisji wysokiej rozdzielczości obrazu 360 stopni na urządzenia mobilne i okulary VR.

„Postanowiłyśmy połączyć siły oraz wieloletnie doświadczenie pracy w telekomunikacji i marketingu, aby stworzyć innowacyjny produkt, który wykorzysta potencjał technologii 5G i będzie dla konsumentów atrakcyjną usługą w sieci piątej generacji” – mówi Maja Raczkowska, która razem z Firuzą Piechucką rozwija startup Omniview. – „Pandemia nadała naszej koncepcji nowy wyraz. Okazało się, że nasz pomysł nie jest luksusem z przyszłości, a narzędziem do realizacji bieżących zadań w sferze prywatnej, kulturalnej czy biznesowej” - dodaje.

Omniview pozwala użytkownikowi uczestniczyć w dowolnym wydarzeniu w czasie rzeczywistym, przy zastosowaniu transmisji wysokiej jakości obrazu w modelu 360°. - „Jeden z naszych partnerów biznesowych, który testował możliwości aplikacji stwierdził, że jest to narzędzie do załamania czasoprzestrzeni i skrócenia dystansu. Taki wirtualny teleport. Dlatego też możliwości wykorzystania jest tak wiele – od rozwiązań rozrywkowych przeznaczonych dla konsumentów, poprzez edukację czy zastosowania w przemyśle, w zdalnym monitoringu, w sprzedaży produktów i usług, czy medycynie” – podkreśla Firuza Piechucka.

Dla konsumentów najważniejsze będzie praktyczne wykorzystanie technologii 5G. Dlatego Omniview rozwój swojego biznesu opiera na dobrych prognozach dotyczących zapotrzebowania na nowatorskie usługi w sieciach piątej generacji. Badanie ConsumerLab firmy Ericsson wskazuje, że obecnie użytkownicy sieci 5G na świecie są zadowoleni z jej szybkości i stabilności, jednak 70% spośród nich narzeka na niewielką liczbę innowacyjnych aplikacji i usług dołączanych do planów 5G. Dodatkowo użytkownicy 5G już teraz poświęcają więcej czasu na treści VR w porównaniu z użytkownikami 4G. Immersyjne wideo, obejmujące AR i VR, stanowi obecnie 20% całkowitego czasu spędzanego przez konsumentów 5G na korzystaniu z usług cyfrowych.

– „Pierwsi użytkownicy sieci 5G na świecie z większą wyrozumiałością przyjmują pewne początkowe niedoskonałości wynikające z braku nowych aplikacji nowej generacji i rozumieją, że zasięg sieci 5G będzie się zwiększał wraz z rozbudową infrastruktury. Jednak wyrozumiałość konsumentów ma swoje granice. Pokazują, ze razem z 5G są głodni nowych usług i atrakcji. Omniview ze swoją aplikacją wpisuje się idealnie w zapotrzebowanie konsumenta 5G na całym świecie” – tłumaczy Michał Majcherczak, ekspert firmy Ericsson, który pełni rolę mentora w projekcie Omniview.

Startupy rozpędzają 5G w Polsce

Akcelerator S5 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej pełni funkcję realnego ekosystemu przemysłowego, w którym bierze udział 40 startupów oraz pięciu partnerów przemysłowych - Polkomtel, Miele, PGE, Indigo i Wielton. Program składa się z dwóch etapów – inkubacji i akceleracji. Z pierwszego etapu, do fazy akceleracji, czyli tworzenia realnych rozwiązań wykorzystujących 5G, wdrożonych zostało około 20 projektów, z których każdy otrzymał do 550 tys. zł. Uwzględniając fazę inkubacji, budżet Programu to 14 mln zł przyznanych Łódzkie Specjalnej Strefie Ekonomicznej przez Marszałka województwa łódzkiego.

- „Akcelerator S5 oferuje nie tylko dofinansowanie, ale również możliwość interakcji z potencjalnymi odbiorcami zaproponowanego rozwiązania przy aktywnym wsparciu partnerów technologicznych programu, takich jak Ericsson. Dzięki udziałowi w projekcie S5 otrzymałyśmy wsparcie, które pozwala nam osadzić naszą koncepcję w ramach biznesowych, uzupełnić wiedzę technologiczną od dedykowanych nam mentorów, a nasze działania poddane są krytycznej ocenie przez przedstawicieli dojrzałego biznesu. Dzięki temu nasza aplikacja nieustannie ewoluuje i zyskuje na wartości. Obecnie rozbudowujemy już elementy z zakresu user experience naszej aplikacji, a jesienią powinniśmy mieć gotowy projekt do wdrażania u klientów” - tłumaczy Firuza Piechucka ze start-upu Omniview.

Firma Ericsson zaprojektowała i dostarczyła urządzenia potrzebne do uruchomienia sieci wewnętrznej 5G na terenie kampusy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Eksperci firmy zapewniają również indywidualny transfer wiedzy, nie tylko do specjalistom Łódzkiej Strefy, ale także partnerom biznesowych i startupów współpracujących z ŁSSE.

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę europejskich i światowych sieci piątej generacji dzięki pracy inżynierów z centrum badań i rozwoju firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi oraz produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Ericsson posiada obecnie ponad 139 komercyjnych umów 5G, z których 86 to aktywne sieci działające w ponad 40 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

źródło: Ericsson

Kliknij aby powiększyć22.06.2021 | Startuje Turbo Week w T-Mobile ze zniżkami na smartfony OPPO

Wraz z początkiem kalendarzowego lata ruszamy z akcją Turbo Week w T-Mobile.

W ramach trwającej do 1 lipca promocji będziemy oferować obecnym i nowym klientom indywidualnym T-Mobile specjalne rabaty i prezenty przy zakupie smartfonów Oppo.

Od dziś, 22 czerwca, użytkownicy mogą skorzystać ze zniżek do 15% na pięć urządzeń OPPO z serii A, zaś przy wyborze modeli A15, A15s, A53, A54 otrzymają dodatkowo w prezencie głośnik Bluetooth.

Wyższe temperatury i piękna pogoda za oknem nakręcają nas do działania, dlatego mamy dla naszych klientów indywidualnych świetną propozycję – akcję Turbo Week, dzięki której mogą oni nabyć telefony OPPO serii A ze specjalnymi zniżkami.

+ więcej...
22.06.2021 | Polacy polubili pracę zdalną

Pandemia ukształtowała nowe zwyczaje społeczne i przyspieszyła zmiany m.in związane z trybem pracy w domu.

Aż 73% Polaków, których lockdown zmusił do pozostania w domu akceptuje pracę zdalną.

Jednocześnie 37% badanych ocenia, że w trakcie pracy online miała więcej obowiązków zawodowych niż wcześniej. Podczas lockdownu zdecydowanie wzrosła konsumpcja mediów – filmów, czy portali społecznościowych.

To wybrane wnioski z raportu przygotowanego na zamówienie nju mobile z raportu o zmianach związanym z pracą, nauką zdalną i spędzaniem wolnego czasu w czasie trwania lockdownu.

+ więcej...
22.06.2021 | Mniejsze miasta w Polsce też chcą inwestować w inteligentne technologie. Dzięki projektom smart city staną się bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców

Inteligentne parkingi i oświetlenie miejskie, zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym, monitoring przestrzeni publicznej czy zdalny odczyt liczników – to rozwiązania z obszaru smart city najczęściej wdrażane przez polskie miasta, które jednak wciąż napotykają przy tym wiele barier.

Dlatego inteligentne technologie wprowadzają jak na razie głównie największe aglomeracje, jak Warszawa czy Wrocław, choć ambitne plany w tym zakresie ma także coraz więcej mniejszych miast.

Jest wśród nich podwarszawski Serock, którego pandemia skłoniła do realizacji projektu smart city obejmującego cyfryzację gminy.

Samorząd podpisał właśnie umowę z koncernem technologicznym Huawei, który ma pomóc w stworzeniu innowacyjnego i ekologicznego miasta.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 32 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 3 Mb/s
xDSL - łącze 768 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 4 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 20 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij