Wiadomości

Loading


10.06.2021 | Luki dnia zerowego w systemie Windows oraz przeglądarce Chrome wykorzystane w serii zaawansowanych cyberataków

W kwietniu eksperci z firmy Kaspersky wykryli wiele ataków precyzyjnie wycelowanych w liczne firmy. Użyto w nich nieznanego wcześniej łańcucha szkodliwych narzędzi wykorzystujących luki dnia zerowego w przeglądarce Google Chrome i systemie Microsoft Windows. Jedno z tych narzędzi służy do zdalnego wykonywania szkodliwego kodu w przeglądarce, a drugie pozwala na zwiększanie uprawnień w atakowanym systemie. Luki zostały już załatane przez firmę Microsoft.

W ostatnich miesiącach miała miejsce fala aktywności obejmującej zaawansowane zagrożenia wykorzystujące luki dnia zerowego. W połowie kwietnia eksperci z firmy Kaspersky odkryli kolejną partię wysoce ukierunkowanych ataków na liczne firmy z wykorzystaniem exploitów, które pozwoliły atakującym ukradkowo zainfekować atakowane sieci. Firma Kaspersky nie powiązała jeszcze tych ataków z żadnymi znanymi ugrupowaniami cyberprzestępczymi, a sprawcy są określani jako "PuzzleMaker".

Wszystkie ataki zostały przeprowadzone za pośrednictwem przeglądarki Chrome i wykorzystywały exploita umożliwiającego zdalne wykonanie kodu. Chociaż badacze z firmy Kaspersky nie byli w stanie dotrzeć do kodu exploita, porządek chronologiczny - jak również dostępność - sugerują, że atakujący wykorzystywali załataną już lukę CVE-2021-21224. Była ona związana z błędem niezgodności typów w silniku JavaScript wykorzystywanym przez przeglądarki Chrome i Chromium.

Eksperci z firmy Kaspersky zdołali znaleźć i przeanalizować drugi exploit: narzędzie umożliwiające podniesienie uprawnień, które wykorzystuje dwie różne luki w jądrze Microsoft Windows OS. Pierwsza z nich to luka powodująca wyciek wrażliwych informacji dotyczących jądra systemu, której nadano kod CVE-2021-31955. Luka ta jest związana z funkcją wstępnego ładowania do pamięci, która po raz pierwszy została wprowadzona do systemu Windows Vista w celu skrócenia czasu uruchamiania oprogramowania.

Druga luka - podnosząca uprawnienia w systemie - otrzymała nazwę CVE-2021-31956. Atakujący wykorzystali ją wraz z systemem powiadomień systemu Windows w celu m.in. uruchamiania modułów szkodliwego oprogramowania z uprawnieniami systemu.

Po wykorzystaniu exploitów dla Chrome'a i Windowsa w celu przedostania się do atakowanego systemu szkodnik pobiera ze zdalnego serwera kolejny moduł. Jest on odpowiedziany za pobranie i zainstalowanie dwóch plików wykonywalnych, które podszywają się pod legalne moduły systemu Windows. Jeden z nich potrafi pobierać i przesyłać pliki, tworzyć procesy, pozostawać w uśpieniu przez pewien czas oraz usuwać się z zainfekowanego systemu.

Firma Microsoft opublikowała już poprawkę na obie luki w systemie Windows w ramach tzw. poprawkowego wtorku.

Omawiane ataki były wysoce ukierunkowane, ale nie zostały jeszcze powiązane z żadnym znanym ugrupowaniem cyberprzestępczym. Dlatego nadaliśmy atakującym nazwę "PuzzleMaker" i zamierzamy uważnie monitorować krajobraz bezpieczeństwa pod kątem przyszłej aktywności lub nowych informacji dotyczących tego ugrupowania. Ostatnio zaobserwowaliśmy kilka fal szeroko nagłośnionej aktywności dotyczącej zagrożeń wykorzystujących exploity dnia zerowego. Jest to przypomnienie, że luki dnia zerowego nadal stanowią bardzo skuteczną metodę infekowania celów. Teraz, kiedy te luki zostały upublicznione, być może zwiększy się liczba przypadków wykorzystania ich w atakach przez omawiane bądź inne ugrupowanie cyberprzestępcze. To oznacza, że użytkownicy powinni jak najszybciej pobrać najnowszą poprawkę firmy Microsoft - powiedział Boris Larin, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają i chronią przed szkodliwymi narzędziami wykorzystującymi omawiane luki w zabezpieczeniach oraz powiązanymi z nimi modułami szkodliwego oprogramowania.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć09.06.2021 | T-Mobile Polska napędzane zieloną energią

Od 1 stycznia 2022 roku T-Mobile Polska wykorzystywać będzie energię pochodzącą z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), dostarczaną przez firmę Respect Energy S.A.

Strony podpisały dwuletnią umowę, na mocy której operator zakupi prąd produkowany w sposób zeroemisyjny.

T-Mobile od lat realizuje działania związane z realizacją strategii środowiskowej, mającej na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla czy oszczędzanie zasobów.

Podpisana umowa jest zatem kolejnym krokiem na drodze do neutralności klimatycznej przedsiębiorstwa.

+ więcej...
09.06.2021 | Niezawodna komunikacja niejedno ma imię. Recenzja e-hulajnogi FIAT F500-F85

Ma kółka, piękny czerwony kolor, pozwoli szybko dojechać w każde miejsce w mieście… oczywiście Fiat F500-F85!

Tyle że tym razem mamy propozycję dla osób, które chętnie zamienią cztery kółka na dwa, nie tracąc przy tym na komforcie i stylu, a wszystko za sprawą hulajnogi elektrycznej marki popularnego włoskiego producenta dostępnej w ofercie sieci Plus.

Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązanie budziło zdziwienie i mało kto myślał o nim poważnie w kontekście codziennego środka transportu, ale w ostatnich latach hulajnogi elektryczne przeżyły prawdziwy boom, a w dużych miastach na porządku dziennym funkcjonują stosowne wypożyczalnie.

Jeśli jednak kiedykolwiek z jakiejś korzystaliście, to z pewnością dobrze wiecie, że urządzenia są tam w różnym stanie, a koszty sprawiają, że można je traktować jedynie jako okazjonalną przyjemność.

+ więcej...
09.06.2021 | Fotowoltaika od Orange Energia

Ruszył pierwszy etap sprzedaży instalacji fotowoltaicznych od Orange Energia. Do końca czerwca Orange Energia oferuje gwarantowany rabat do 5000 zł na instalację.

Korzystanie z rozwiązania od Orange to 100% energii wyprodukowanej z własnej instalacji do użytku w gospodarstwie domowym.

To czysta energia ze słońca, która znacząco obniża ślad węglowy generowany przez gospodarstwo domowe.

Oferta Fotowoltaiki od Orange Energia jest adresowana do każdego, bez względu na to od jakiego sprzedawcy kupuje dziś energię.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 2,5  Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 20 Mb/s
xDSL - łącze 2 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 4 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 350 Mb/s:
GSM - łącze 10 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij