Wiadomości

Loading


28.01.2021 | Większa kontrola prywatności dla wszystkich dzięki narzędziu TinyCheck

W celu zapewnienia lepszej kontroli prywatności danych użytkowników dwóch ekspertów z firmy Kaspersky połączyło wyniki swoich badań i uaktualniło ogólnodostępne narzędzie TinyCheck. Stworzony pierwotnie jako narzędzie wykrywania oprogramowania stalkerware z myślą o organizacjach wspierających ofiary przemocy domowej, TinyCheck pomaga teraz wykrywać wszelkiego rodzaju aplikacje śledzące lokalizację.

W grudniu 2020 r. firmy Apple i Google zakazały umieszczania w swoich sklepach jakichkolwiek aplikacji, które wykorzystują technologię firmy X-Mode umożliwiającą śledzenie i sprzedaż danych lokalizacyjnych posiadaczy urządzeń mobilnych. Kilka miesięcy przed decyzją tych gigantów technologicznych analizą takich aplikacji zajął się dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky, Costin Raiu, po tym, jak zobaczył wizualizację identyfikującą przemieszczanie się osób na podstawie ich danych GPS udostępnionych przez X-Mode.

Raiu znalazł ponad 240 oddzielnych aplikacji z technologią śledzenia X-Mode, które łącznie zostały zainstalowane ponad 500 milionów razy. Tego rodzaju gromadzenie danych możliwe jest w sytuacji, gdy twórcy osadzają w swojej aplikacji pewien komponent - zestaw narzędzi programistycznych SDK. Problem polega na tym, że użytkownik nie jest w stanie rozpoznać, czy dana aplikacja zawiera komponenty śledzenia lokalizacji.

Ponadto aplikacja może zawierać więcej niż jedno śledzące narzędzie SDK. Na przykład, badając aplikację zawierającą SDK firmy X-Mode, Costin Raiu wykrył pięć komponentów innych firm, które również gromadziły dane lokalizacyjne.

Jak pomieszać szyki szpiegom

Wyniki badań Costina Raiu zostały wykorzystane w TinyCheck - narzędziu open-source, które zostało opracowane i opublikowane w listopadzie ubiegłego roku przez Féliksa Aimé, innego eksperta z zespołu GReAT firmy Kaspersky.

Początkowo TinyCheck został stworzony z myślą o zwalczaniu oprogramowania stalkerware, czyli narzędzi wykorzystywanych do szpiegowania życia prywatnego innej osoby za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Teraz TinyCheck może wykrywać zarówno stalkerware, jak i aplikacje śledzące i w zależności od tego będzie wyświetlał użytkownikowi stosowne ostrzeżenia.

Narzędzie opiera się na powszechnie dostępnym, miniaturowym komputerze Raspberry Pi. Przy użyciu zwykłego połączenia Wi-Fi TinyCheck skanuje ruch wychodzący urządzenia przenośnego oraz identyfikuje interakcje ze znanymi szkodliwymi źródłami, takimi jak serwery powiązane z oprogramowaniem szpiegowskim. Do poprawnego działania komputer Raspberry Pi musi być wyposażony w dwa interfejsy Wi-Fi (jeden w celu połączenia się z internetem, drugi dla łączności telefonu) lub w jeden interfejs Wi-Fi (dla telefonu) oraz połączenie Ethernet (dla internetu). W obu przypadkach idealnie sprawdzi się komputer Raspberry Pi 3 lub nowszy z niewielkim ekranem dotykowym.

Potajemne śledzenie użytkowników i wykorzystywanie ich danych bez ich wiedzy nie powinno mieć miejsca bez względu na przyczynę. Dzięki zintegrowaniu w narzędziu TinyCheck listy oznak naruszenia prywatności przez moduły śledzące urządzenia mobilne oraz przez oprogramowanie stalkerware użytkownicy mogą zwiększyć kontrolę swojej prywatności. TinyCheck to bezpłatne narzędzie open-source, które powstało dzięki posiadanej przez nas wiedzy jako wkład społeczności związanej z bezpieczeństwem - powiedział Félix Aimé, badacz ds. bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) firmy Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



28.01.2021 | Nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie wciąż nie uwzględnia wielu uwag z rynku. Chińskie firmy nadal mogą być wykluczone z wdrażania sieci 5G w Polsce

Po publicznych konsultacjach strona rządowa opublikowała nowy projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Nowelizacja – kluczowa dla procesu wdrażania w Polsce sieci 5G – od początku budzi szereg zastrzeżeń po stronie ekspertów i uczestników rynku telekomunikacyjnego, którzy zgłosili do niej ponad 750 uwag.

– Obecny projekt tylko w części uwzględnia zgłaszane uwagi, wiele z nich nie zostało jednak uwzględnionych albo przepisy zostały zmienione w sposób budzący kolejne zastrzeżenia i wątpliwości interpretacyjne – podkreśla prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego, wspólnik w Kancelarii Rogalski i Wspólnicy.

+ więcej...
28.01.2021 | Powstaje biała księga polityki przemysłowej. Stawia na cyfryzację i automatyzację w przedsiębiorstwach

Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową, ma być rozumiana jako zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych.

Zgodnie z założeniami zmiany mają pozwolić na rozwój polskiego przemysłu, zwiększyć jego innowacyjność, a przy tym poprawić konkurencyjność naszej gospodarki i uodpornić ją na wstrząsy.

– Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również środków finansowych do wykorzystania m.in. na systemy informatyczne – zapowiada Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

+ więcej...
27.01.2021 | Kumulacja gigabajtów w taryfie GO! dla klientów T-Mobile na kartę

Czy można zasilać konto bez końca i nie tracić dodatkowych gigabajtów? Oczywiście, że tak! Szczególnie, że w nowej ofercie na kartę w taryfie GO! przy każdym doładowaniu klienci dostają ich naprawdę dużo.

W ten sposób chcemy im podziękować za to, że są z nami i udowodnić, że wybór naszej sieci to był strzał w dziesiątkę.

Zdalna praca, nauka, rozrywka i kontakt z bliskimi online – dostęp do internetu z całą pewnością ułatwia obecnie codzienne funkcjonowanie.

Żeby naszym klientom nie zabrakło gigabajtów na to, co dla nich ważne przygotowaliśmy nową ofertę na kartę, dostępną w taryfie GO!, które składa się z tego co najlepsze: prostych rozwiązań i niezbędnego pakietu usług w jednym miejscu.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 512 kb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 25 Mb/s
xDSL - łącze 20 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 512 kb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij