Wiadomości

Loading


15.01.2021 | Inteligentne uprawy dzięki współpracy eAgronom i T-Mobile Polska

Na przełomie tego roku rozpoczęła się realizacja pierwszego w Polsce komercyjnego projektu z obszaru e-rolnictwa z wykorzystaniem technologii Narrowband-IoT. eAgronom, spółka specjalizująca się w tworzeniu cyfrowych rozwiązań wspierających pracę gospodarstw rolnych, dostarczyła swoim klientom pierwsze czujniki pozwalające kontrolować stan upraw oraz dostarczające dane niezbędne do optymalizacji produkcji. Urządzenia działają w oparciu o ogólnopolską sieć internetu rzeczy NB-IoT od T‑Mobile Polska.

Producenci rolni korzystający z rozwiązania powstałego dzięki współpracy eAgronom oraz T‑Mobile Polska zyskują stały dostęp do danych dotyczących wilgotności, temperatury gleby i powietrza na polu. Pomiar dokonywany jest co dziesięć minut i przesyłany z każdego miejsca w Polsce do urządzenia z zainstalowanym programem eAgronom. Jest to możliwe dzięki mobilnej, niskoprądowej sieci rozległej, stworzonej dla sieci sensorycznych Internetu Rzeczy. Za pośrednictwem technologii NB-IoT odczyty z sensorów na terenie całej Polski są transmitowane do programu eAgronom zainstalowanego na urządzeniu użytkownika. Dostarczane dane pozwalają na sprawdzenie stanu gleby, co pozwala na lepsze planowanie terminu siewu oraz pielęgnacji upraw, optymalizowanie użycia nawozów a także planowanie plonów. Rozwiązanie jest zintegrowane z platformą eAgronom, w której dane są przechowywane i która umożliwia ich późniejszą analizę.

Czujniki SuperSpot Agri wykorzystywane w projekcie są całkowicie samowystarczalne – ich instalacja nie wymaga montażu żadnej dodatkowej infrastruktury, na przykład kablowej. Montaż jest prosty i intuicyjny, może zostać z łatwością wykonany przez użytkownika, a aktywacji urządzenia można dokonać za pomocą smartfonu. Dzięki wykorzystaniu wąskopasmowej łączności z Internetem Rzeczy przy użyciu technologii NB-IoT czujniki są podłączone do chmury za pomocą niezawodnej technologii mobilnej, przeznaczonej do zastosowań na obszarach wiejskich i w miejscach, w których sygnał standardowej sieci GSM może być słabszy. Sensory IoT cechuje dłużony czas pracy na baterii, osiągnięty dzięki zaawansowanemu projektowi elektroniki, doborowi komponentów i optymalizacji oprogramowania oraz użyciu standardu NB-IoT. Pozwala on na bezproblemową, energooszczędną transmisję danych – przy zdecydowanie niższych poziomach sygnału w porównaniu do wcześniej uruchomionych technologii mobilnych działających w technologii 2G/3G/4G.

Nowy standard transmisji w sieci mobilnej wpływa m.in. na dłuższą żywotność baterii urządzeń, jak również możliwość korzystania z dwukierunkowego przesyłu danych w miejscach trudnodostępnych, np. w piwnicach czy kondygnacjach podziemnych. Właśnie taka wydajna energetycznie forma transmisji danych z dobrą penetracją sygnału stanowi ważny element budowy infrastruktury Internetu Rzeczy, wykorzystywanego m.in. w biznesie czy zarządzaniu miastami. Dotąd jednak podobne usługi świadczono jedynie lokalnie. T‑Mobile Polska jako pierwszy operator w kraju jest więc w stanie sprostać wymaganiom klientów na tym polu, zapewniając pokrycie zasięgiem sieci na dużej powierzchni.

T-Mobile intensywnie rozbudowuje swoje stacje bazowe o standard przesyłu danych NB-IoT, przeznaczony do budowy rozwiązań w oparciu o urządzenia Internetu Rzeczy. W 2020 r. zasięg sieci Narrow Band operatora objął już 94% obszaru Polski, a liczba stacji bazowych T‑Mobile działających zgodnie z najnowszą technologią sięgnęła 4400.

Sprawdź T-Mobile - Skorzystaj z promocji 3 miesiące za 1 zł

źródło: T-Mobile

Kliknij aby powiększyć13.01.2021 | Plus wprowadza nowe plany abonamentowe przeznaczone dla 5G

Wraz z rozwojem najszybszej i największej zasięgowo sieci 5G w Polsce, Plus wprowadza nowe oferty internetowo-głosowe oraz czysto internetowe – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm.

Dzięki nowym taryfom i dużym pakietom danych klienci będą mogli w komfortowy sposób korzystać z najnowocześniejszego internetu w technologii 5G od Plusa.

W 2021 roku sieć 5G Plusa będzie powszechnie dostępna i nie będzie już wyłącznie nowinką technologiczną.

Coraz większa liczba osób w zasięgu, a także szerokie portfolio urządzeń 5G powoduje, że sieć piątej generacji stanie się standardem i codziennością.

+ więcej...
12.01.2021 | Polskie małe i średnie firmy toczą w sieci nierówną walkę z globalnymi gigantami. Potrzebne są nowe regulacje rynku

– Pandemia zmieniła polski rynek e-commerce pod względem wartości, która teraz jest szacowana na ok. 100 mld zł, jak i wielkości, ponieważ do końca roku powstało prawie 11 tys. nowych sklepów internetowych – wskazuje prezes Izby Gospodarki Elektronicznej Patrycja Sass-Staniszewska.

Wiele firm – głównie małych i średnich – musiało przenieść się z dnia na dzień do internetu, żeby przetrwać pandemię i lockdown.

E-commerce to dla nich ogromna szansa, ale też wiele wyzwań, związanych chociażby z konkurencją z globalnymi gigantami sprzedażowymi, które często stosują nieuczciwe praktyki, by utrzymać niskie ceny i wysoką sprzedaż.

Z danych Gemiusa dla e-Izby wynika, że zakupy w internecie robi już 73 proc. polskich internautów, co oznacza rekordowy wzrost o 11 pkt proc. względem ubiegłego roku.

+ więcej...
12.01.2021 | Co trzeci start-up pozytywnie ocenia wpływ pandemii na swoją działalność. Rosną szanse na pojawienie się pierwszego polskiego „jednorożca”

Pandemia może okazać się katalizatorem wzrostu dla wielu polskich start-upów. Z badania Fundacji Startup Poland wynika, że miała ona pozytywny wpływ na działalność 34 proc. tego typu firm.

– Perspektywy na 2021 rok dla start-upów są takie, że będziemy wychodzili z pandemii i ten rok będzie temu poświęcony – wskazuje Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.

Branża w tym roku liczy na większe środki w ramach finansowania start-upów. To z kolei może przełożyć się na powstanie pierwszego polskiego „jednorożca”.

Do tej pory żadna z polskich firm nie osiągnęła wyceny na poziomie 1 mld dol., chociaż np. Litwa czy Estonia już takie przedsiębiorstwa mają.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 45 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 45 Mb/s
xDSL - łącze 20 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 8 Mb/s:
GSM - łącze 21 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij