Wiadomości

Loading


26.11.2020 | Kaspersky i koalicja przeciwko stalkerware: mija rok walki o prywatność cyfrową

Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - oraz w rocznicę powstania koalicji przeciwko stalkerware - firma Kaspersky udostępniła specjalne narzędzie do wykrywania narzędzi szpiegujących.

Oprogramowanie stalkerware umożliwia potajemne szpiegowanie prywatnego życia innej osoby za pośrednictwem jej inteligentnego urządzenia i często wspomaga stosowanie przemocy wobec partnera w związku intymnym. W odpowiedzi na to coraz większe zagrożenie w listopadzie zeszłego roku utworzono koalicję przeciwko stalkerware. Celem tej inicjatywy jest zjednoczenie organizacji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej oraz społeczności związanej z bezpieczeństwem IT w walce przeciwko technologii ułatwiającej stosowanie różnego rodzaju wymuszeń.

Koalicja, którą początkowo tworzyło dziesięciu partnerów założycieli, przekształciła się w ciągu roku w dużą, międzynarodową grupę roboczą liczącą obecnie 26 członków. Niedawno przystąpiły do niej takie organizacje jak: Certo Software, ECHAP, Niemiecki Instytut ds. Technologii i Dziennikarstwa (ITUJ e.V.), Traced Ltd oraz WESNET.

Koalicja postrzega stalkerware jako rosnący problem, który niestety nie zniknie. W 2019 r. badacze z firmy Kaspersky zaobserwowali 67% globalny wzrost wykorzystywania oprogramowania stalkerware na urządzeniach przenośnych użytkowników. Liczba instalacji stalkerware na całym świecie wynosiła w pierwszych 10 miesiącach 2020 r. (od stycznia do października) ponad 48 500 - prawie tyle samo (niemal 52 000 instalacji) co w analogicznym okresie w 2019 r. Ten niewielki spadek w stosunku do poprzedniego roku nie stanowi jednak powodu do radości, ponieważ nadal nic nie wskazuje na to, że oprogramowanie stalkerware zniknie.

Eksperci z firmy Kaspersky odnotowują incydenty na całym świecie każdego dnia. Należy jednak podkreślić, że mimo zagrożeń, jakie mogą nieść ze sobą współczesne technologie, ofiary tych incydentów nie powinny zaprzestawać korzystania ze swoich urządzeń. Musimy zadbać o to, by ofiary miały dostęp do bezpiecznego internetu, bezpiecznych telefonów i urządzeń, aby mogły pozostać w kontakcie, sięgnąć po pomoc i, co najważniejsze, móc podjąć najlepsze dla siebie decyzje - podkreśliła Rachel Gibson, starsza specjalistka ds. bezpieczeństwa technologii z National Network to End Domestic Violence.

Aby pomóc użytkownikom zabezpieczyć się przed oprogramowaniem stalkerware, Félix Aimé, badacz bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz firmy Kaspersky, opracował TinyCheck - proste narzędzie umożliwiające wykrycie oprogramowania stalkerware oraz spyware na smartfonach i tabletach w taki sposób, by sprawca nie zorientował się, że urządzenie jest sprawdzane pod kątem obecności tego rodzaju programów. Na pomysł napisania tego narzędzia wpadłem podczas spotkania, na którym omawiany był problem oprogramowania stalkerware z francuską organizacją non-profit na rzecz praw kobiet. Grupa ta chciała pomóc osobom, które podejrzewają, że mają na swoim urządzeniu oprogramowanie stalkerware, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji czy przeprowadzania analizy kryminalistycznej - wyjaśnił badacz.

To łatwe w użyciu narzędzie opiera się na powszechnie dostępnym, miniaturowym komputerze Raspberry Pi. Przy użyciu zwykłego połączenia Wi-Fi TinyCheck skanuje ruch wychodzący urządzenia przenośnego oraz identyfikuje interakcje ze znanymi szkodliwymi źródłami, takimi jak serwery powiązane z oprogramowaniem szpiegowskim. TinyCheck ma pomóc organizacjom non-profit wspierać ofiary przemocy domowej, chroniąc je same i ich prywatność.

Aktywni przeciwko stalkerware

Koalicja przeciwko stalkerware obchodzi swą pierwszą rocznicę powstania. Był to niezwykły rok, w którym wiele się nauczyliśmy. Teraz rozumiemy, że stalkerware to nie tylko problem techniczny. Wyzwaniem nie jest sfera IT tego problemu, lecz dostępność oprogramowania stalkerware w handlu, brak uregulowania kwestii wykorzystywania go, a przede wszystkim normalizacja przemocy wobec kobiet oraz różnych form nadużyć online. Możemy zapewnić organizacjom non-profit szkolenia techniczne w zakresie różnych form nadużyć z wykorzystaniem technologii, ale to nie wystarczy - należy uzupełnić je o rozdział, który koncentruje się i odzwierciedla psychiczne doświadczenia ofiar - powiedziała Kristina Szingariewa, szefowa działu odpowiedzianego za relacje zewnętrzne w firmie Kaspersky.

W ramach zobowiązania się do podnoszenia świadomości społecznej oraz edukowania organizacji użytku publicznego na temat oprogramowania stalkerware członkowie koalicji skoncentrowali się na wydarzeniach publicznych oraz wymianie wiedzy z ekspertami. Wśród działań podjętych w minionych kilku miesiącach można wymienić warsztat online poprowadzony przez ekspertów z firmy Kaspersky podczas corocznej konferencji European Network for the Work with Perpetrators (WWP EN), która odbyła się na początku września.

W zeszłym miesiącu firma Kaspersky wraz z innymi członkami koalicji miała okazję poprowadzić wraz z Biurem ONZ ds. narkotyków i przestępczości oraz organizacją ONZ Kobiety wydarzenie online poświęcone oprogramowaniu stalkerware. Z kolei 2 listopada Forum Zarządzania Internetem ONZ zorganizowało wirtualną sesję, podczas której kilku członków koalicji przeciwko stalkerware wraz z przedstawicielem Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości działającego w ramach Europolu próbowało znaleźć sposoby wspólnego przeciwdziałania temu rosnącemu cyberzagrożeniu.

Wsparcie kampanii ONZ 16 Dni Działań

W ramach swojej bieżącej pracy członkowie koalicji zaplanowali kilka aktywności wspierających kampanię ONZ pt. "16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć", która potrwa do 10 grudnia. WWP EN rozpoczyna dzisiaj europejską kampanię przeciwko cyberprzemocy. Celem kampanii Responsible Together 2020 jest rozpowszechnianie informacji nt. cyberprzemocy wobec kobiet i dziewcząt. Firma Kaspersky z dumą wspiera tę inicjatywę.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć25.11.2020 | GReAT Ideas: Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky ponownie podzielą się swoją wiedzą online

Zimą firma Kaspersky wznowi GReAT Ideas, serię wydarzeń online, za pomocą których w miłej i komfortowej atmosferze przedstawi swoje najnowsze ustalenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Pierwsze wydarzenie w sezonie zimowym zostanie zorganizowane przez badaczy bezpieczeństwa z Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz firmy Kaspersky (GReAT), który pracuje nad wykrywaniem najbardziej wyrafinowanych i zaawansowanych zagrożeń na świecie, najpoważniejszego szkodliwego oprogramowania, ataków ransomware oraz kampanii cyberszpiegowskich.

Pierwszy odcinek zimowego cyklu GReAT Ideas planowany jest na 2 grudnia, a kolejne dyskusje odbędą się w styczniu i lutym.

+ więcej...
25.11.2020 | T-Mobile z nagrodą „Siła przyciągania” Pulsu Biznesu

Każda organizacja potrzebuje zgranego zespołu, który pozwoli jej się prężnie rozwijać. Na drużynę stawiamy także w T-Mobile – już od samego momentu rekrutacji.

Nasza praca w tym obszarze odniosła bardzo wymierne rezultaty – według ogłoszonych dziś wyników konkursu „Siła przyciągania 2020” organizowanego przez Puls Biznesu otrzymaliśmy główną nagrodę w kategorii Candidate Experience w procesie rekrutacji!

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze – i już na tym etapie warto postarać się o jak najlepsze rezultaty.

Wie o tym każdy kandydat, coraz częściej zdają sobie z tego sprawę również firmy.

+ więcej...
24.11.2020 | W czasie pandemii wzrosty obciążenia sieci sięgają 50 proc. Rośnie zapotrzebowanie na technologię światłowodową

Lockdown i gwałtowny wzrost obciążenia sieci – spowodowany m.in. powszechną nauką i pracą zdalną – był stress testem dla operatorów i infrastruktury telekomunikacyjnej.

W sieci Orange ruch wzrósł w szczytowym momencie o ponad połowę, a w sieci mobilnej o ¼. Jak pokazują dane operatora, w kryzysowych warunkach swoją przewagę pokazał światłowód, który pozwolił użytkownikom przesyłać o ok. 30 proc. więcej danych niż starsze technologie dostępu do internetu.

– Na inwestycje w sieć światłowodową przeznaczamy 700–800 mln zł rocznie – mówi Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska.

W zasięgu tej technologii jest już prawie 5 mln gospodarstw domowych w Polsce.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 65 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 512 kb/s
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 512 kb/s:
Wi-Fi - łącze 200 Mb/s:
GSM - łącze 10 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij