Wiadomości

Loading


14.08.2020 | Badacze z firmy Kaspersky identyfikują nową kampanię ukierunkowaną wymierzoną w organizacje finansowe i wojskowe

Przy pomocy narzędzia Kaspersky Threat Attribution Engine badacze z firmy Kaspersky zdołali połączyć ponad 300 próbek szkodliwego programu o nazwie Bisonal z kampanią przeprowadzoną przez CactusPete - zaawansowany cyberszpiegowski gang działający przynajmniej od 2012 r. Najnowsza kampania koncentrowała się na celach z branży wojskowej i finansowej w Europie Wschodniej, co pokazuje szybki rozwój tego ugrupowania.

CactusPete, znany również jako Karma Panda, to ugrupowanie cyberszpiegowskie aktywne od co najmniej 2012 r. Jego członkowie uaktualnili swoje szkodliwe narzędzia w celu atakowania przedstawicieli sektora wojskowego i finansowego w Europie Wschodniej - najprawdopodobniej w celu uzyskania dostępu do informacji poufnych. Ponadto tempo tworzenia nowych próbek szkodliwego oprogramowania sugeruje, że grupa ta szybko się rozwija. Dlatego organizacje z wymienionych branż powinny zachować czujność.

Najnowsza fala aktywności omawianej grupy została po raz pierwszy zauważona przez badaczy z firmy Kaspersky w lutym 2020 r., gdy wykryli uaktualnioną wersję szkodliwego programu Bisonal stosowanego przez ten cybergang. Przy pomocy Kaspersky Threat Attribution Engine - narzędzia służącego do analizowania szkodliwego kodu pod względem podobieństw do narzędzi wykorzystywanych przez znane ugrupowania cyberprzestępcze w celu ustalenia sprawcy ataku - połączyli badaną próbkę z ponad 300 innymi. Wszystkie 300 próbek pojawiło się w okresie od marca 2019 r. do kwietnia 2020 r. (około 20 próbek miesięcznie), co pokazuje, jak szybko rozwija się cybergang CactusPete.

Funkcjonalność szkodliwego narzędzia Bisonal sugeruje, że ugrupowanie poluje na wysoce wrażliwe informacje. Po tym, jak zostanie zainstalowane na urządzeniu ofiary, umożliwia cyberprzestępcom potajemne uruchomienie różnych programów, przerwanie dowolnych procesów, przekazanie/pobranie/skasowanie plików, jak również pobranie listy dostępnych dysków. Ponadto, wnikając coraz głębiej do zainfekowanego systemu, cyberprzestępcy stosują keyloggery w celu przechwytywania danych uwierzytelniających oraz pobierania szkodliwego oprogramowania umożliwiającego zwiększenie uprawnień w celu stopniowego przejęcia coraz większej kontroli nad systemem.

Nie wiadomo, w jaki sposób Bisonal zostaje pierwotnie pobrany przez ofiarę. W przeszłości CactusPete wykorzystywał głównie spersonalizowane wiadomości phishingowe ze szkodliwymi załącznikami. Infekcja urządzenia następowała wraz z uruchomieniem załącznika.

CactusPete stanowi dość interesujące ugrupowanie, ponieważ w rzeczywistości nie jest ono szczególnie zaawansowane - łącznie ze szkodliwym narzędziem Bisonal. Jego sukces nie bierze się z wyrafinowanej technologii czy złożonych taktyk dystrybucji i ukrywania się, a raczej ze skutecznego wykorzystania socjotechniki. Cyberprzestępcom udaje się zainfekować cele wysokiego szczebla, ponieważ ich ofiary klikają odnośniki w wiadomościach phishingowych i otwierają szkodliwe załączniki. To doskonały przykład pokazujący, dlaczego phishing nadal stanowi tak skuteczną metodę przeprowadzania cyberataków - i dlaczego firmy powinny organizować dla swoich pracowników szkolenia, podczas których nauczą się oni rozpoznawać takie wiadomości, oraz być na bieżąco z najnowszą analizą zagrożeń, aby móc zidentyfikować zaawansowane cyberugrupowanie - powiedział Konstantin Żykow, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć14.08.2020 | Polska na razie nie wyklucza chińskich dostawców z budowy infrastruktury 5G. Sytuacji nie powinna zmienić wizyta amerykańskiego sekretarza stanu

Wdrożenie standardu telekomunikacyjnego 5G będzie mieć rewolucyjny wpływ na globalną i polską gospodarkę.

Bezpieczeństwo nowej technologii jest obecnie odmieniane przez wszystkie przypadki i wciąż trwają spekulacje dotyczące komponentów 5G dostarczanych przez producentów z Chin.

Jednak do tej pory Polska, podobnie jak Niemcy, nie zdecydowała się na wykluczenie żadnego dostawcy, w tym spoza Europy. Nie powinna wpłynąć na to również zaplanowana na 15 sierpnia w Warszawie wizyta sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo.

Eksperci podkreślają, że przy wdrażaniu nowego standardu telekomunikacyjnego należy oceniać warunki techniczne urządzeń, a nie miejsce ich pochodzenia.

+ więcej...
14.08.2020 | Korzystniej niż z kablówki - Play Internet Stacjonarny bez umowy terminowej już za 35 zł miesięcznie

Play wprowadza promocyjne warunki oferty internetu stacjonarnego. Od teraz, każdy nowy klient będzie mógł skorzystać z internetu domowego w niezmiennej cenie 35 zł miesięcznie, bez konieczności podpisywania długotrwałych umów.

Co więcej, operator przygotował specjalne oferty z telewizją PLAY NOW TV już od 45 zł.

W kwietniu tego roku Play wprowadził do swojej oferty szczególną nowość - internet stacjonarny, który jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich domowników, potrzebujących szybkiej i niezawodnej sieci.

Stabilne łącze, brak limitów pobierania oraz prędkość nawet do 600 Mb/s zapewni świetne warunki do pracy, nauki i wysoką jakość rozrywki każdego dnia.

+ więcej...
14.08.2020 | Wyniki T-Mobile Polska za 2 kwartał 2020 roku – konsekwentny wzrost mimo trudniejszego otoczenia gospodarczego

Po osiągnięciu wzrostów w całym roku 2019 i pierwszym kwartale 2020 roku T-Mobile Polska utrzymał pozytywny trend nawet w obliczu ogólnego spowolnienia gospodarczego i ograniczenia działalności sklepów zlokalizowanych w galeriach handlowych, spowodowanego pandemią COVID-19.

W tych okolicznościach firmie udało się z powodzeniem wypracować nowy model pracy i interakcji z klientami.

W rezultacie T-Mobile Polska nie tylko zwiększył bazę klientów o 1,4%, ale nawet przekroczył wyniki drugiego kwartału ubiegłego roku, osiągając przychody na poziomie 1,6 mld zł, o 3,4% większe, przy wzroście bazy kontraktowej o 2,5%.

W drugim kwartale wskaźnik rezygnacji z kontraktów spadł do poziomu 0,6% – najniższego w historii firmy.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 11 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 5 Mb/s
xDSL - łącze 1,8 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 150 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij