Wiadomości

Loading


07.07.2020 | Nie kupuj kota w worku: problemy związane z aplikacjami adware preinstalowanymi na smartfonach

W toku analizy ataków na urządzenia mobilne firma Kaspersky odkryła, że 14,8% użytkowników, którzy w 2019 r. stanowili cel szkodliwego oprogramowania lub oprogramowania adware, padło ofiarą infekcji pamięci systemowej, w wyniku czego zainstalowane szkodliwe pliki stały się nieusuwalne. Pewną rolę odgrywały również preinstalowane aplikacje domyślne: w zależności od marki ryzyko związane z nieusuwalnymi aplikacjami waha się od jednego do pięciu procent w przypadku tańszych urządzeń, a w ekstremalnych przypadkach dochodzi do 27%.

Infekcja pamięci systemowej wiąże się z wysokim ryzykiem dla użytkowników smartfonów, ponieważ rozwiązanie bezpieczeństwa nie może uzyskać dostępu do tego obszaru, co oznacza, że nie jest w stanie usunąć szkodliwych plików. Według badaczy z firmy Kaspersky tego rodzaju infekcja jest coraz częściej wykorzystywana do instalowania oprogramowania adware, którego celem jest wyświetlanie nachalnych reklam. Można wyróżnić dwie ścieżki infekcji: zagrożenie zdobywa dostęp do urządzenia na poziomie administratora, a następnie instaluje adware w pamięci systemowej, lub kod wyświetlający reklamy przedostaje się do oprogramowania układowego urządzenia (tzw. firmware), zanim jeszcze trafi ono do rąk konsumenta.

Wśród zagrożeń wykrytych w katalogach systemowych firma Kaspersky zidentyfikowała szereg różnych szkodliwych programów - od trojanów, które potrafią instalować i uruchamiać aplikacje bez wiedzy użytkownika, po mniej groźne, za to nachalne aplikacje reklamowe.

W niektórych przypadkach moduły oprogramowania adware zostały zainstalowane na urządzeniu, zanim zostało ono nabyte przez użytkownika, co mogło prowadzić do potencjalnie niepożądanych i nieplanowanych konsekwencji. Na przykład wiele smartfonów posiada funkcje zapewniające zdalny dostęp do urządzenia - w przypadku nadużycia funkcja ta może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa danych przechowywanych na smartfonie.

Kilku producentów otwarcie przyznało się do osadzania oprogramowania adware w swoich smartfonach. Niektórzy zapewniają możliwość wyłączenia tych aplikacji, inni nie, opisując je jako element swojego modelu biznesowego umożliwiającego obniżenie kosztu urządzenia dla konsumenta. Często użytkownik musi zatem wybierać miedzy smartfonem w wyższej cenie a tańszym urządzeniem z włączonym na stałe dożywotnim wyświetlaniem reklam.

Nasza analiza pokazuje, że zagrożenia mogą znajdować się na smartfonach, zanim użytkownicy je kupią. Klienci nie podejrzewają, że wydają pieniądze na miniaturowe ekrany reklamowe. Niektórzy dostawcy urządzeń mobilnych dążą do maksymalizacji zysków za pomocą narzędzi reklamowych wewnątrz urządzenia, nawet jeśli powodują one niedogodności właścicielom takich urządzeń. Nie jest to dobry trend - ani pod względem bezpieczeństwa, ani wygody korzystania z urządzenia. Zalecamy użytkownikom, aby dokładnie przyjrzeli się modelowi smartfona, który zamierzają kupić, i uwzględnili omawiane zagrożenia - powiedział Igor Gołowin, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



07.07.2020 | Rada Nadzorcza Orange Polska poparła kandydaturę Juliena Ducarroz na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki

Julien Ducarroz został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet ds. Wynagrodzeń i uzyskał podczas specjalnie zwołanego spotkania poparcie Rady Nadzorczej jako kandydat na stanowisko Prezesa Zarządu Orange Polska.

Spotkanie Rady Nadzorczej Orange Polska zakończone wydaniem pozytywnej rekomendacji odbyło się 6 lipca.

Przed specjalnym spotkaniem Rady, Julien Ducarroz otrzymał również pozytywną opinię Komitetu Rady Nadzorczej ds. Wynagrodzeń, który udziela rekomendacji Radzie m.in. w sprawie wyboru i wynagrodzenia członków zarządu.

Powołanie Juliena Ducarroz ma nastąpić podczas posiedzenia Rady Nadzorczej zaplanowanego na 21 lipca 2020 r.

+ więcej...
07.07.2020 | Samsung Galaxy A51 5G – dostęp do 5G w Plusie i mocniejsza specyfikacja

Nowoczesny smartfon z dostępem do 5G wcale nie musi kosztować majątku, co potwierdza nowa wersja Samsunga Galaxy A51 ze średniej półki cenowej obsługującego 5G w Plusie.

Odświeżony model A51 poza dostępem do 5G oferuje w bardzo atrakcyjnej także mocniejszą specyfikację sprzętową, której mogą pozazdrościć nawet drożsi konkurenci.

Galaxy A51 5G dostępny wyłącznie w Plusie trafił właśnie do naszej redakcji, dzięki czemu osobiście mogliśmy przekonać się, ile tak naprawdę potrafi.

Czego możemy spodziewać się po nowej propozycji koreańskiego producenta? Przekonajmy się.

+ więcej...
07.07.2020 | ZUPEŁNIE NOWA TELEWIZJA W NETII

Netia zaprezentowała zupełnie nową ofertę pakietów telewizyjnych.

Spodziewanym bestsellerem jest pakiet z ponad 100 kanałami TV i światłowodowym internetem do 300 Mb/s za 60 zł miesięcznie.

Wraz z nową ofertą pakietów - reklamowanych hasłem: „Nowe pakiety jak rakiety” - debiutuje nowoczesny dekoder Netia EvoBox.

Netia wprowadziła 6 lipca do sprzedaży zupełnie nową gamę atrakcyjnych pakietów kanałów telewizyjnych, w zestawach z szybkim, stacjonarnym dostępem do internetu.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 35 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 768 kb/s
xDSL - łącze 20 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 12 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij