Wiadomości

Loading


28.05.2020 | Koalicja na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware: nowi członkowie i regiony angażują się w zwalczanie przemocy cyfrowej

Globalny lockdown potwierdza potrzebę silniejszej międzynarodowej grupy roboczej ds. przemocy domowej i oprogramowania stalkerware. Walka o ochronę konsumentów wciąż trwa - do koalicji powołanej na rzecz zwalczania takiego oprogramowania przystąpiło jedenaście nowych organizacji, zwiększając liczbę partnerów do 21. Firma Kaspersky jest jednym z partnerów założycielskich koalicji.

Do nowych członków koalicji należą: AEquitas ze swoim Centrum SPARC (Stalking Prevention, Awareness, and Resource Center), Anonyome Labs, AppEsteem Corporation, bff Bundesverband Frauenberatungsstellen und Frauennotrufe, Centre Hubertine Auclert, Copperhead, Corrata, Commonwealth Peoples' Association of Uganda, Cyber Peace Foundation, F-Secure, a także Illinois Stalking Advocacy Center. Założona w listopadzie 2019 r. koalicja posiada już 21 partnerów, w tym partnerów założycielskich: Avira, Electronic Frontier Foundation, the European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA Cyber Defense, Kaspersky, Malwarebytes, The National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape oraz WEISSER RING. Jej celem jest zebranie doświadczenia partnerów w zakresie pomocy ofiarom przemocy domowej, obrony praw cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwa w celu zwalczania niezgodnego z prawem zachowania z wykorzystaniem oprogramowania stalkerware oraz zwiększenia ogólnej świadomości odnośnie do tej istotnej kwestii.

Wzrost przemocy domowej podczas lockdownu

Zjednoczenie coraz większej liczby organizacji do walki z oprogramowaniem stalkerware nigdy nie było tak istotne jak w tych wyjątkowo trudnych czasach. Globalna izolacja na skutek pandemii wirusa powodującego COVID-19 sprzyja wzrostowi liczby przypadków przemocy domowej - wynika z danych amerykańskiej organizacji National Network to End Domestic Violence. Podobne trendy odnotowują inni partnerzy koalicji z różnych krajów. Zjawisko to dostrzega również Organizacja Narodów Zjednoczonych. Na początku kwietnia zastępca Sekretarza Generalnego ONZ - Amina Mohammed - wyjaśniła, że na całym świecie negatywne konsekwencje lockdownu są w większym stopniu udziałem kobiet ze względu na większe prawdopodobieństwo wzrostu ryzyka doświadczenia przemocy domowej. Oprócz przemocy fizycznej wiele z tych kobiet może znaleźć na swoim telefonie oprogramowanie stalkerware. Jest to jeden z najbardziej niepokojących problemów wynikających z przemocy domowej w ogóle, nie tylko podczas obecnej pandemii, jak wynika z badania bff przeprowadzonego w centrach doradztwa oraz centrach kryzysowych dla ofiar gwałtu w Niemczech.

Wspólne działania

Aby pomóc ofiarom oraz uświadomić społeczeństwu zagrożenia związane z oprogramowaniem stalkerware, członkowie założyciele koalicji stworzyli standardową definicję oraz kryteria wykrywania oprogramowania stalkerware. W pierwszych miesiącach działalności partnerzy koalicji skoncentrowali się na zwiększaniu świadomości zagrożenia związanego z oprogramowaniem stalkerware wśród organizacji pomocy, dziennikarzy oraz organów nadzoru poprzez publiczne przemówienia, wydarzenia, publikacje, badania, jak również gromadzenie danych producentów rozwiązań cyberbezpieczeństwa dotyczących oprogramowania stalkerware.

Nieustannie monitorujemy zagrożenie związane z oprogramowaniem stalkerware. Tylko kwietniu 2020 r. ustaliliśmy, że 8 201 użytkowników na całym świecie miało zainstalowane na swoim urządzeniu przenośnym oprogramowanie stalkerware. Dla porównania, w kwietniu 2019 r. liczba ta wynosiła 7 736. Co więcej, statystyki zmieniają się z miesiąca na miesiąc, z roku na rok. Dążąc do coraz lepszego wykrywania takiego oprogramowania, cieszymy się, że coraz więcej organizacji przystępuje do koalicji na rzecz walki z oprogramowaniem stalkerware, dzieląc się swoją wiedzą z grupą, której celem jest ochrona użytkowników przed oprogramowaniem stalkerware. Oprócz wykrywania konieczne są dalsze badania dotyczące związku między cyberprzemocą, przemocą fizyczną oraz aspektem płci w odniesieniu do wykorzystywania oprogramowania stalkerware w celu lepszego zrozumienia tego problemu - powiedziała Tatiana Sziszkowa, starszy analityk ds. szkodliwego oprogramowania, Kaspersky.

Uważamy, że każde oprogramowanie, które śledzi aktywność użytkowników bez ich świadomości czy zgody, jest czymś złym. Ponieważ osoby, które zakupują stalkerware, robią to świadomie, jedynym sposobem wyeliminowania tego oprogramowania jest skoordynowane i wszechstronne działania wymierzone nie tylko w twórców stalkerware, ale również karzące tych, którzy umożliwiają jego dystrybucję. Cieszymy się, że możemy wnieść swój wkład w działanie koalicji na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware - dodał Dennis Batchelder, prezes AppEsteem Corporation, jednego z nowych partnerów koalicji.

Z myślą o ofiarach oprogramowania stalkerware koalicja opracowała zasób online dostępny w sześciu językach (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim oraz portugalskim). Można dowiedzieć się z niego między innymi tego, czym jest oprogramowanie stalkerware, co zrobi, jak je wykryć oraz jak się przed nim chronić. Potencjalnym ofiarom członkowie koalicji zalecają niezwłoczne skontaktowanie się z lokalnymi organizacjami pomocy ofiarom.

Ponadto jeden z partnerów koalicji - National Network to End Domestic Violence - opublikował aplikację umożliwiającą dokumentację i gromadzenie dowodów. DocuSAFE to darmowa aplikacja dostępna w języku angielskim, która pomaga ofiarom zbierać, przechowywać oraz przekazywać dowody przemocy, takie jak nękające wiadomości, podszywanie się online lub inne obrazy lub filmy dokumentujące przemoc domową, napaść seksualną, stalking, znęcanie się czy przemoc podczas randki. Podobną aplikację o nazwie NO STALK, dostępną w j. niemieckim, udostępnił w zeszłym roku WEISSER RING. Należy jednak pamiętać, że aplikacje te nie powinny być wykorzystywane na urządzeniach, które mogą być monitorowane.

Przyszłe cele koalicji obejmują między innymi: zwiększenie wykrywania oraz łagodzenia zagrożenia związanego z oprogramowaniem stalkerware, opracowanie najlepszych praktyk dotyczących etycznego rozwoju oprogramowania oraz zwiększenie możliwości technicznych ofiar oraz organizacji pomocy ofiarom.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



28.05.2020 | Giga pakiety internetu w T-Mobile na kartę i MIX

Im więcej gigabajtów, tym lepiej, szczególnie w ostatnim czasie. Dlatego też T-Mobile przygotował atrakcyjne pakiety internetu dla klientów T-Mobile na kartę oraz MIX. 

Będą oni mogli skorzystać z dwóch wersji giga paczek – 15 GB na 30 dni lub 45 GB na 60 dni.

Pakiety można aktywować od środy, 27 maja. Duże paczki internetu zawsze cieszyły się zainteresowaniem klientów, a w ostatnich tygodniach T-Mobile zaobserwował dodatkowy wzrost zapotrzebowania na tę właśnie usługę. 

To bez wątpienia efekt epidemii koronawirusa, która spowodowała wzmożoną pracę i edukację w formie zdalnej. 

+ więcej...
28.05.2020 | Cyfryzacja Poczty Polskiej przyspiesza

Odbiór listów poleconych w eSkrzynce Poczty Polskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. W ciągu miesiąca od uruchomienia tej usługi, zaczęło z niej korzystać 5 tys. osób. 

Zamiast tradycyjnej papierowej przesyłki, klienci otrzymują polecony w formie elektronicznej.

Na wniosek klienta Poczta Polska przetwarza przesyłkę poleconą w formę dokumentu elektronicznego i udostępnia ją w eSkrzynce, która jest założona przy użyciu profilu zaufanego Klienta.

W eSkrzynce znajduje się zarówno zeskanowana koperta, jak i cała korespondencja. O nadejściu nowej korespondencji adresat jest informowany mailem.

+ więcej...
27.05.2020 | Adware nie zwalnia: w ciągu trzech miesięcy Kaspersky wykrył trzy popularne aplikacje mobilne z naruszonymi zabezpieczeniami

Badacze z firmy Kaspersky zarejestrowali wzrost liczby aplikacji bombardujących użytkowników niechcianymi reklamami znajdujących się w oficjalnych sklepach z oprogramowaniem.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy w sklepie Google Play wykryto trzy nowe aplikacje z modułami adware, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla milionów użytkowników.

Adware - rodzaj niechcianego oprogramowania wyświetlającego użytkownikom reklamy - od lat stanowi jedno z najpopularniejszych zagrożeń, które nie są wirusami.

Metody zarabiania pieniędzy na tego rodzaju oprogramowaniu mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników oraz zwiększyć przychody twórcom ze względu na wyższą oglądalność dzięki stosowaniu nowych technik. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 2,5  Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 80 Mb/s 
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 512 kb/s:
Wi-Fi - łącze 2 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij