Wiadomości

Loading


28.02.2020 | Kaspersky Innovation Hub prezentuje Polys Voting Machine - pierwsze urządzenie do głosowania oparte na technologii łańcucha bloków

Polys, rozwijany w ramach Kaspersky Innovation Hub projekt mający na celu stworzenie bezpiecznej platformy do głosowania online dla firm, uniwersytetów oraz partii politycznych, doczekał się prototypu swojej nowej maszyny do głosowania - Polys Voting Machine. Jest to pierwsze tego typu urządzenie, które wykorzystuje technologię blockchain i współpracuje z systemem głosowania elektronicznego Polys, dzięki czemu wszystkie głosy - zarówno te oddawane w lokalach wyborczych, jak i na prywatnych urządzeniach głosujących - mogą być bezpiecznie przesyłane i przetwarzane. Głosujący mogą wybrać sposób oddawania głosów, a organizatorzy - wprowadzić opcję bezpiecznego głosowania online z gwarancją prywatności.

Głosowanie online oferuje wiele korzyści zarówno organizatorom, jak i głosującym, w tym możliwość zdalnego głosowania, automatyczne obliczanie wyników, rozwiązanie problemów logistycznych oraz zapewnienie scentralizowanego zarządzania procesem. Z drugiej strony przejście na ten sposób głosowania może stanowić barierę dla osób, które nie korzystają na co dzień ze smartfonów lub laptopów lub po prostu wolą oddać swój głos w lokalu wyborczym. Innym wyzwaniem jest zapewnienie tajnego głosowania bez ujawniania wyboru dokonanego przez daną osobę z jednoczesną możliwością sprawdzenia przez uczestników, czy ich głosy zostały uwzględnione.

W celu wyeliminowania tych problemów urządzenie Polys Voting Machine wykorzystuje technologię rozproszonego rejestru. To oznacza, że wszystkie informacje dotyczące głosowania są przechowywane w sposób zdecentralizowany na kilku węzłach blockchain. Organizator głosowania może wybrać kilka komputerów do przechowywania takich danych, np. należących do zaufanych organizacji lub niezależnych obserwatorów. W ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko manipulowania wynikami, ponieważ wymagałoby to włamania się do wszystkich takich komputerów.

W celu skorzystania z maszyny głosujący musi przejść autoryzację na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Następnie otrzyma unikatowy kod QR (lub inny rodzaj kodu), który nie będzie znany nikomu innemu. Po przeskanowaniu go przy pomocy specjalnego urządzenia głosujący będzie mógł wybrać opcję na wyświetlaczu maszyny Polys Voting Machine. Za pomocą kodu QR będzie można również sprawdzić w aplikacji internetowej, czy oddany głos został zarejestrowany w łańcuchu bloków, jednakże ani nazwisko, ani wybór głosującego nie będzie tam przechowywane, dzięki czemu nie będzie można dowiedzieć się, jak głosowała konkretna osoba.

Kod dostępu może być również powiązany z głosowaniem na konkretnym obszarze. To oznacza, że podczas głosowania wyświetlani są jedynie przedstawiciele lokalnych wyborów, nawet jeśli wyborca znajduje się w lokalu wyborczym zlokalizowanym w innym regionie. W celu przeprowadzenia audytów oraz ponownych przeliczeń głosów istnieje możliwość podłączenia do rozproszonego rejestru specjalnej drukarki Polys zapewniającej dokładny zapis na papierze. Urządzenie mieści się w głównej siedzibie regionalnego zespołu wyborczego i po dokonaniu wyboru wydaje kartę do głosowania.

Maszyny do głosowania mogą być połączone z platformą do głosowania online Polys w jednym systemie blockchain. To oznacza, że istnieje jeden rejestr głosujących i żadna osoba nie może zagłosować dwukrotnie przy użyciu różnych opcji. Entuzjaści technologii mogą bezpiecznie głosować za pośrednictwem smartfonów lub innych urządzeń wykorzystując wersję online, podczas gdy osoby, które wolą odwiedzić lokal wyborczy, mogą oddać swoje głosy na maszynie do głosowania Polys Voting Machine - przy czym wszystkie głosy będą automatycznie szyfrowane i liczone.

Funkcja automatycznego liczenia głosów znacząco zmniejsza ponoszone przez organizatorów koszty związane z personelem oraz zasobami. Ponadto przyspiesza i usprawnia cały proces, ponieważ wyniki są dostępne od razu po zamknięciu głosowania.

Rozmowy z naszymi klientami unaoczniły nam problemy i niedogodności, z jakimi borykają się, organizując tradycyjne głosowanie. Rozwiązaniem niektórych z tych kwestii może być głosowanie elektroniczne, zapewniające więcej możliwości zdalnego udziału w głosowaniu, a nawet podnoszące frekwencję młodych ludzi. Z drugiej strony, całkowita rezygnacja z lokali wyborczych uniemożliwiłaby udział w głosowaniu pewnym grupom osób, a tym samym poznanie ich opinii. Właśnie dlatego wprowadziliśmy nasze nowe maszyny do głosowania. Współdziałając z platformą online, pozwalają obywatelom głosować przy użyciu preferowanej metody, zapewniając wygodę i przejrzystość - powiedział Roman Alieszkin, dyrektor ds. produktu w ramach projektu Polys.

Polys to oparta na technologii łańcucha bloków platforma do głosowania w społecznościach, organizacjach non-profit, radach studenckich, wyborach wstępnych itd. Wśród projektów firmy znajduje się jedna z największych kampanii wyborczych w oparciu o technologię blockchain w Wołgogradzie, w którym brało udział ponad 82 000 obywateli.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



28.02.2020 | IPLA z nowymi aplikacjami i funkcjami na dużym ekranie

Serwis rozrywki internetowej IPLA sukcesywnie wprowadza rozwiązania mające na celu zwiększenie dostępności oferowanych treści.

Wśród nowości na uwagę zasługują: aplikacja IPLA dla urządzeń Apple TV – jako pierwszy polski serwis VOD, funkcja Chromecast oraz dostępność pakietu IPLA POLONIA, kierowanego do użytkowników spoza Polski, na telewizorach Samsung Smart TV z systemem Tizen.

Zgodnie z obraną strategią IPLA konsekwentnie pracuje nad zwiększeniem dostępności platformy i wygody korzystania z niej na różnych urządzeniach.

Serwis jako pierwszy wprowadził aplikację dla Samsung Smart TV, dzięki czemu użytkownicy otrzymali możliwość oglądania meczów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy UEFA w jakości 4K na dużym ekranie.  

+ więcej...
28.02.2020 | Jak zmieniać szkoły na lepsze dzięki technologiom? Rusza nabór wniosków do projektu Lekcja:Enter, który podniesie cyfrowe kompetencje nauczycieli.

Druga edycja „Lekcji:Enter” startuje 2 marca. Placówki doskonalenia nauczycieli z całego kraju mogą składać wnioski o dofinansowanie na organizację szkoleń z wykorzystania e-zasobów w edukacji.

Oprócz grantu otrzymają pełne wsparcie – trenerów do prowadzenia tych szkoleń przygotują eksperci.

Za inicjatywę odpowiada Fundacja Orange w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytutem Spraw Publicznych.

Jak pokazują badania, ponad połowa uczniów uważa, że internet odgrywa w ich edukacji pozytywną rolę. Jednocześnie ci sami uczniowie mówią, że jeśli nauczyciele korzystają z sieci podczas lekcji, to głównie by pokazać film (81,2%) lub prezentację (77,6%). 

+ więcej...
27.02.2020 | Badanie Ericsson: Polscy przedsiębiorcy otwarci na 5G

71,5% przedsiębiorców uważa, że technologia 5G zwiększy konkurencyjność polskiej gospodarki wobec innych krajów Unii Europejskie, a tylko 3% zdecydowanie wyklucza taką możliwość.

Polskie firmy oczekują szybkiego wdrożenia technologii 5G i wykorzystania jej potencjału do rozwoju własnego biznesu i krajowej gospodarki – wynika z badania Ericsson Polska zrealizowanego we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Skandynawsko-Polską Izbą Gospodarczą.

Największe nadzieje na polepszenie koniunktury dzięki technologii 5G widzą managerowie średnich przedsiębiorstw (50-249 pracowników).

75,6% respondentów z tej grupy uważa, że sieć 5G zdecydowanie zwiększy lub będzie miała pozytywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.  

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 384 kb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 30 Mb/s
xDSL - łącze 40 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 200 kb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij