Wiadomości

Loading


25.02.2020 | Fałszywe bilety na festiwal Burning Man

26 lutego rozpoczyna się oficjalna sprzedaż biletów na festiwal Burning Man - trudne do zdefiniowania, a zarazem niezwykle popularne wydarzenie społecznościowo-artystyczne, które trwa tydzień i odbywa się co roku na pustyni w Nevadzie. Eksperci z firmy Kaspersky wykryli stronę phishingową poświęconą festiwalowi, za pośrednictwem której od końca stycznia realizowano sprzedaż fałszywych biletów za 225 dolarów, czyli dwukrotnie taniej niż w oficjalnej sprzedaży.

Phishing - rodzaj cyberataku przeprowadzanego w celu zdobycia poufnych danych poprzez podszywanie się pod legalne organizacje - to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców w celu gromadzenia danych, które mogą zostać następnie wykorzystane do uzyskania dostępu do kont finansowych ofiar. Całkiem niedawno, bo w IV kw. 2019 r., spośród wszystkich ataków phishingowych, 52,61% stanowiło próbę załadowania phishingowych stron internetowych stworzonych w celu kradzieży danych finansowych oraz kont w bankach i sklepach internetowych - o 9,42% więcej w stosunku do wcześniejszego kwartału. W atakach phishingowych wykorzystuje się głównie popularne wydarzenia, takie jak festiwal "Burning Man", które cieszą się ogromnym zainteresowaniem oraz ograniczoną liczbą biletów (liczba uczestników została ograniczona w zeszłym roku do 80 000).

Dlatego też eksperci z firmy Kaspersky nie byli zaskoczeni, gdy odkryli fałszywą stronę internetową tego festiwalu. Odwiedzającym oferowano możliwość zakupu rzekomo oficjalnych biletów na wydarzenie "Burning Man", które w rzeczywistości pojawiają się w sprzedaży dopiero 26 lutego. Ofiary tego phishingu mogą nie tylko stracić kilkaset dolarów, ale również nieumyślnie zdradzić swoje informacje osobowe, takie jak nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail, które posłużą cyberprzestępcom do przeprowadzenia przyszłych ataków.

Strona główna stanowi niemal idealną replikę oficjalnej witryny, jednak po bliższym przyjrzeniu się ujawnia się jej prawdziwa natura: została zarejestrowana 26 stycznia 2020 r. na jeden rok na nazwisko osoby prywatnej. Ponadto, jeśli ofiara pochodzi z Rosji lub kraju Wspólnoty Niepodległych Państw, zostaje przekierowana na lokalną stronę e-waluty, na której zostaje ostrzeżona, że płatność zostanie przekazana osobie prywatnej zamiast podmiotowi prawnemu. Oba te fakty są wysoce podejrzane, zważywszy na to, że "Burning Man" to projekt na ogromną skalę organizowany przez dużą organizację zlokalizowaną w Stanach Zjednoczonych - gdzie rosyjskie firmy obsługujące płatności stanowią rzadkość.

Użytkownicy odwiedzający fałszywą stronę mogą zakupić "bilet" za 225 dolarów. Zostają następnie przekierowani na "bezpieczną" stronę płatności, na której mogą podać szczegóły dotyczące swojej karty i zrealizować zakup. Oszuści mogą potencjalnie wykorzystać przekazane informacje osobowe oraz dane dotyczące karty w celu dokonania dodatkowych zakupów na konto właściciela karty lub odsprzedać te informacje innym cyberprzestępcom na czarnym rynku do wykorzystania w różnych szkodliwych celach.

Ataki phishingowe nie bez powodu cieszą się popularnością wśród cyberprzestępców: są stosunkowo łatwe do opracowania, ich ofiarą może paść każdy i przynoszą ogromne zyski. W słowniczku związanym z festiwalem "Burning Man" znajduje się słowo Obitainium. Oznacza coś przydatnego uzyskanego za darmo. Bilet, który jest znacznie tańszy niż zwykle, to coś, co ufna osoba może uznać za takie właśnie Obitanium. Na to liczą oszuści w tej konkretnej kampanii. Mają nadzieję, że ludzie chwycą przynętę i wydadzą pieniądze na nic. Osobom, które planują wziąć udział w festiwalu "Burning Man" w tym roku, zalecamy dokładnie sprawdzić, czy strona z biletami jest autentyczna - powiedziała Tatiana Sidorina, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



25.02.2020 | Nowe Plany Firmowe w Orange – zamieniaj, dodawaj i odejmuj paczki usług, tak jak potrzebujesz

W prowadzeniu skutecznego biznesu dobrze być gotowym na zmieniające się okoliczności. W nowych Planach Firmowych właściciele mogą dopasowywać usługi do swoich aktualnych potrzeb. 

To pierwsza oferta na rynku, w której przedsiębiorcy w cenie abonamentu mogą wybierać spośród paczek różnych usług i zamieniać je w trakcie obowiązywania umowy.

W paczkach mają do wyboru mi.in. usługi: Orange Smart Care Premium, CyberTarczę i pakiet połączeń międzynarodowych.

W każdym Planie Firmowym są nielimitowane rozmowy, smsy i mmsy w Polsce oraz paczka GB w Polsce i Unii Europejskiej zależna od wybranego planu.

+ więcej...
24.02.2020 | Co czwarty nastolatek doświadcza przemocy w internecie. Świadomość zagrożeń wśród rodziców jest wciąż niewystarczająca

Średnio co piąty nastolatek był ośmieszany, a co czwarty – wyzywany w internecie. Tymczasem aż 84 proc. rodziców sądzi, że ich dzieci nigdy nie doświadczyły w sieci słownej przemocy – wynika z badań NASK.

Oprócz hejtu młodzież coraz powszechniej styka się też z takimi zagrożeniami jak patostreaming, treści pornograficzne czy fake newsy, a ich lista stale się wydłuża.

Kluczem do obrony przed nimi jest edukacja i świadomość po stronie rodziców i nauczycieli. W tym celu w lutym – w ramach obchodów 16. Dnia Bezpiecznego Internetu – odbywa się w całej Polsce blisko 4 tys. inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

+ więcej...
24.02.2020 | Niezależne testy rozwiązań cyberbezpieczeństwa w 2019 r.: firma Kaspersky z największą liczbą miejsc na podium

Mimo coraz silniejszej konkurencji firma Kaspersky utrzymuje się na szczycie rankingu TOP3 w zakresie rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla firm i konsumentów.

W 2019 roku produkty firmy wzięły udział w 86 niezależnych testach, w których 64 razy zajęły pierwsze miejsce, a w 70 przypadkach osiągnęły miejsce na podium.

Ranking TOP3 odzwierciedla łączne wyniki uzyskane przez ponad 80 znanych producentów w najbardziej liczących się, niezależnych testach i przeglądach w branży cyberbezpieczeństwa.

Każdy producent otrzymuje ocenę na podstawie liczby miejsc w pierwszej trójce uzyskanych przez swoje produkty w stosunku do liczby testów, w jakich uczestniczyły te rozwiązania. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 1 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 384 kb/s
xDSL - łącze 3 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 1 Gb/s:
GSM - łącze 500 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij