Wiadomości

Loading


14.02.2020 | Ataki DDoS w IV kwartale 2019 r.: liczba ataków wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem

Liczba ataków zablokowanych przez rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection w okresie trzech ostatnich miesięcy 2019 r. wzrosła o 44 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2018 r. Dalsze badanie aktywności botnetów (sieci zainfekowanych urządzeń) wykazało, że około 28% ataków miało miejsce w weekendy, a udział ataków przeprowadzanych w niedziele zwiększył się o dwa i pół punktu procentowego i stanowił 13%.

 

W IV kwartale 2019 r. miało miejsce kilka ataków DDoS na dużą skalę, w tym na instytucje finansowe w Afryce Południowej, Singapurze oraz krajach skandynawskich. Celem tego rodzaju ataków stała się również Partia Pracy w Wielkiej Brytanii (cyberprzestępcy próbowali zakłócić jej systemy cyfrowe), jak również serwery gry Minecraft w Watykanie. To pokazuje, że ataki DDoS nadal stanowią powszechną metodę wykorzystywaną przez cyberprzestępców dążących do uzyskania korzyści finansowych lub kierujących się motywami ideologicznymi. Dlatego organizacje powinny być przygotowane na takie ataki i rozumieć ich przebieg.

Z raportu firmy Kaspersky wynika, że głównym trendem w ostatnim kwartale 2019 r. była zwiększona aktywność botnetów w niedziele. Wzrost ten może wydawać się stosunkowo niewielki (dwa i pół proc.), jednak odsetek ataków DDoS w tym konkretnym dniu tygodnia bywał na ogół najniższy i utrzymywał się na stałym poziomie w ciągu roku (około 11% ataków w I kwartale i III kw. oraz 10% w II kw.). W IV kwartale dniem charakteryzującym się najniższą aktywnością DDoS okazał się czwartek, a ataki były bardziej równomiernie rozłożone w ciągu tygodnia. Z analizy wynika, że różnica między najaktywniejszym i najspokojniejszym dniem pod względem ataków DDoS wynosiła zaledwie dwa i pół punktu procentowego (w poprzednim kwartale odsetek ten wynosił siedem proc.).

Liczba ataków DDoS wykrytych przez rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection znacząco zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r., jednak w stosunku do III kw. 2019 r. jest to niewielki wzrost (8%). Wyraźniejszy wzrost (27%) dotyczył tzw. inteligentnych ataków DDoS, skoncentrowanych na warstwie aplikacji i przeprowadzanych przez wykwalifikowanych cyberprzestępców. Wzrost ten był przewidywalny, ponieważ okres od listopada do grudnia to tradycyjnie gorący czas dla handlu online. Mimo to eksperci z firmy Kaspersky nie odnotowali znacznego skoku liczby ataków w okresie wyprzedażowym związanym z Czarnym Piątkiem i Bożym Narodzeniem.

Mimo znacznego ogólnego wzrostu badany okres okazał się spokojniejszy niż oczekiwano. Przypuszczamy, że nie doszło do skumulowania się ataków w określonych dniach, ponieważ aktywność firm obejmuje cały okres świąteczny. W związku z tym cyberprzestępcy nie muszą przeprowadzać ataków tak, aby zbiegały się w czasie z określonym wydarzeniem. Niemniej jednak należy pamiętać, że cyberprzestępcy potrafią znaleźć sposób, aby popsuć nam czas wolny. Ponieważ ich działalność nie jest typową pracą w standardowych godzinach od 8 do 16, należy zadbać o to, aby nasze zasoby WWW były automatycznie chronione przez rozwiązanie zapobiegające atakom DDoS - powiedział Aleksiej Kisielew, menedżer ds. rozwoju w zespole odpowiadającym za technologie ochrony przed atakami DDoS.

Porady bezpieczeństwa

  • Firma Kaspersky zaleca organizacjom podjęcie następujących działań, które mogą im pomóc w zabezpieczeniu się przed atakami DDoS w weekendy oraz w tzw. gorące okresy w ciągu roku:
  • Przeprowadź testy obciążeniowe oraz audyty aplikacji webowych przy pomocy własnego personelu lub zewnętrznych specjalistów w celu zidentyfikowania najsłabszych punktów w infrastrukturze firmowej.
  • Wyznacz specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie operacjami dot. zasobów WWW. Dopilnuj, aby wiedzieli, jak postępować w przypadku ataków DDoS, i byli gotowi reagować poza swoimi godzinami pracy.
  • Zweryfikuj umowy z podmiotami zewnętrznymi oraz informacje kontaktowe. Dotyczy to ustaleń z dostawcą usług internetowych, które powinny uwzględniać możliwość szybkiego skontaktowania się z nim w przypadku ataku.
  • Wdróż profesjonalne rozwiązania zapewniające ochronę organizacji przed atakami. Jednym z nich jest Kaspersky DDoS Protection, który łączy szeroką wiedzę firmy Kaspersky w zakresie zwalczania cyberzagrożeń oraz unikatowe technologie rozwijane wewnętrznie. Rozwiązanie to chroni organizacje przed wszelkimi rodzajami ataków DDoS niezależnie od tego, kiedy mają miejsce.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć14.02.2020 | Samsungi z serii Galaxy S20 w przedsprzedaży T‑Mobile

W T‑Mobile wystartowała przedsprzedaż najnowszych modeli Samsunga: Galaxy S20, Galaxy S20+ (5G) oraz Galaxy S20 Ultra (5G).

Po najnowsze smartfony mogą sięgnąć zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Osoby, które złożą zamówienie na modele Galaxy S20+ lub Galaxy S20 Ultra do 8 marca, otrzymają w prezencie słuchawki bezprzewodowe Samsung Galaxy Buds+.

Premiera flagowców od czołowego koreańskiego producenta to zawsze spore wydarzenie w świecie technologii. Urządzenia można zamawiać już dziś, a przedsprzedaż obowiązuje we wszystkich kanałach. 

+ więcej...
14.02.2020 | Wyniki Orange Polska za 2019 rok: historyczny wzrost przychodów, EBITDAaL w górę kolejny rok z rzędu. Więcej klientów korzysta ze światłowodu, Orange Love i usług mobilnych.

Na koniec minionego roku z Orange Światłowodu korzystało już 520 tysięcy klientów. Tylko w czwartym kwartale przybyło ich 47 tysięcy, co jest najlepszym kwartalnym wynikiem w historii tej usługi.

Klienci chętnie decydują się na pakiety konwergentne – korzysta z nich już blisko 1,4 mln rodzin. Przybyło także klientów usług mobilnych, w samym czwartym kwartale dołączyło 76 tysięcy użytkowników abonamentowych ofert głosowych.

Po raz pierwszy od 13 lat roczne przychody Orange Polska wzrosły – były wyższe o blisko 3% niż w roku poprzednim. Drugi rok z rzędu rośnie EBITDAaL, w 2019 roku była ona o 7% wyższa niż w 2018. Firma przewiduje, że utrzyma wzrost obu wskaźników w 2020 roku.

+ więcej...
13.02.2020 | Samsung Galaxy S20 w Plusie

Do przedsprzedaży trafiła właśnie seria Galaxy S20. Nowe smartfony klasy premium wyposażone w aparat wspomagany przez sztuczną inteligencję wpisują się w styl życia nowoczesnych konsumentów.

Najnowsze flagowce Samsunga dostępne są już w sieci Plus. Ceny serii S20 w Plusie zaczynają się od 3949 zł – tyle klient zapłaci za Galaxy S20, a kończą na 5999 zł – cena modelu Galaxy S20 Ultra 5G.

Klienci Plusa mogą nabyć Galaxy S20, Galaxy S20+ 5G oraz Galaxy S20 Ultra 5G w ofercie abonamentowej np. za 50 zł miesięcznie (z rabatem za e-fakturę) razem z nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami i dużym pakietem internetu 12 GB/mies.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 1 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 2 Mb/s
xDSL - łącze 8 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 256 kb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij