Wiadomości

Loading


21.11.2019 | Koalicja na rzecz zwalczania oprogramowania stalkerware: organizacje przeciwdziałające przemocy domowej łączą siły z branżą cyberbezpieczeństwa

Dziesięć organizacji – Avira, Electronic Frontier Foundation, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence, G DATA CyberDefense, Kaspersky, Malwarebytes, National Network to End Domestic Violence, NortonLifeLock, Operation Safe Escape oraz WEISSER RING – uruchomiło globalną inicjatywę pod nazwą „Coalition Against Stalkerware”, której celem jest ochrona użytkowników przed oprogramowaniem wykorzystywanym do szpiegostwa, tzw. stalkerware.

Czym jest stalkerware?

Oprogramowanie stalkerware umożliwia ingerencję w czyjeś prywatne życie i jest wykorzystywane jako narzędzie umożliwiające nadużycia w przypadkach mających znamiona przemocy domowej oraz nękania. Poprzez zainstalowanie tego rodzaju aplikacji osoby dopuszczające się nadużyć mogą uzyskać dostęp do wiadomości, zdjęć, kont na portalach społecznościowych, geolokalizacji oraz nagrań audio i wideo (w niektórych przypadkach w czasie rzeczywistym) swojej ofiary. Takie programy działają w tle, bez wiedzy oraz zgody ofiary.

Problem związany z oprogramowaniem stalkerware narasta od kilku lat, a ofiar przybywa w zatrważającym tempie. Organizacje non-profit odnotowują stały wzrost liczby osób zwracających się o pomoc w związku z tym problemem. Według firmy Kaspersky liczba użytkowników, przeciwko którym użyto oprogramowania stalkerware, zwiększyła się o 35% — z 27 798 w 2018 r. do 37 532 w 2019 r. Co więcej, wachlarz tego typu zagrożeń rozszerzył się, o czym świadczyć może fakt, że w 2019 r. firma Kaspersky wykryła 380 wariantów oprogramowania stalkerware – o 31% więcej niż w ubiegłym roku.

Do tej pory nie uzgodniono standardowej definicji oprogramowania stalkerware ani kryteriów jego wykrywania, co znacząco utrudniało komunikację w branży bezpieczeństwa IT odnośnie tej kwestii. W związku z tym założyciele koalicji podjęli ważny krok i zaczęli swoją działalność od stworzenia właściwej definicji oraz osiągnięcia porozumienia w sprawie kryteriów wykrywania.

W ramach wsparcia Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet (25 listopada) koalicja uruchomi również portal internetowy, którego celem będzie zapewnienie pomocy ofiarom, ułatwienie przekazywania wiedzy pomiędzy członkami koalicji, opracowanie najlepszych praktyk w zakresie etycznego tworzenia oprogramowania oraz edukacja na temat zagrożeń związanych z oprogramowaniem stalkerware.

Strona internetowa będzie stanowić przydatny zasób online dla ofiar stalkerware. Użytkownicy znajdą na niej informacje o tym, czym jest oprogramowanie stalkerware, jak działa i – przede wszystkim – jak można się przed nim ochronić. Będzie również zawierać listę typowych wskazówek sugerujących, że dana osoba mogła paść ofiarą oprogramowania stalkerware, oraz podpowiadać, jakie działania należy podjąć, a jakich się wystrzegać. Po pierwsze, należy zastanowić się, czy usunięcie takiego oprogramowania mogłoby potencjalnie wyrządzić większą szkodę, ponieważ osoba dopuszczająca się nadużycia zostanie natychmiast poinformowana o tym przez aplikację.

Użytkownikom, którzy podejrzewają, że mogą być celem omawianego zagrożenia, zaleca się kontakt z lokalną organizacją pomocy ofiarom lub z organami ścigania w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, niezbędna jest współpraca pomiędzy producentami z branży cyberbezpieczeństwa oraz organizacjami zajmującymi się ochroną praw. Wkład branży bezpieczeństwa IT polega na udoskonaleniu wykrywania oprogramowania stalkerware oraz lepszym informowaniu użytkowników o tego rodzaju zagrożeniu dla ich prywatności. Z kolei organizacje zajmujące się ochroną praw, które mają bezpośredni kontakt z ofiarami przemocy domowej i znają ich problemy oraz zgłoszenia, mogą doradzać nam w naszej pracy. Działając wspólnie, będziemy mogli pomóc ofiarom poprzez wiedzę techniczną oraz rozwijanie umiejętności - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef działu badań dot. zwalczania szkodliwego oprogramowania z firmy Kaspersky.

Badania pokazują, że 70% kobiet, które padły ofiarą cybernękania, doświadczyło również przynajmniej jednej formy przemocy fizycznej lub/oraz na tle seksualnym ze strony partnera. Musimy zrobić, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do tego, by sprawcy wykorzystywali telefony swoich ofiar w celu nękania, a jednocześnie sprawić, że poniosą odpowiedzialność za przemoc, jakiej się dopuszczają. Dzięki koalicji możemy przekazać naszą wiedzę na temat przemocy firmom zajmującym się bezpieczeństwem IT - aby wspólnie położyć kres przemocy wobec kobiet i dziewcząt dokonywanej za pomocą nowych technologii - powiedziała Anna McKenzie, menedżer ds. komunikacji, European Network for the Work with Perpetrators of Domestic Violence (WWP EN).

Działając w trybie całkowitej niewidzialności, bez powiadomienia właściciela urządzenia, oprogramowanie stalkerware stanowi dla stalkerów skuteczne narzędzie umożliwiające nękanie, monitorowanie, prześladowanie, oszustwa oraz inne nadużycia. Wszystko to może mieć traumatyczne skutki, wywoływać strach w ofierze, jak również prowadzić do poważnych naruszeń w sferze bezpieczeństwa i prywatności. Powstanie nowej koalicji to istotny krok w kierunku zażegnania tego problemu - powiedziała Erica Olsen, dyrektor Safety Net Project, National Network to End Domestic Violence.

Jako organizacja non-profit mamy świadomość, że technologia umożliwia sprawcom dostęp do prywatnych danych ich ofiar. Te z kolei, z powodu wstydu, rzadko szukają pomocy. W swej działalności WEISSER RING coraz częściej styka się z problemem stalkingu wśród zgłaszających się ofiar. W 2018 roku świadczyliśmy pomoc w 1 019 przypadkach nękania – co stanowi około 3% więcej w stosunku do poprzedniego roku. Według niemieckich statystyk policyjnych dotyczących przestępstw w 2018 r. łączna liczba przypadków nękania wynosiła prawie 19 000, co stanowiło o 500 przypadków więcej niż rok wcześniej i również wskazuje na wyraźny wzrost. Dlatego razem z WEISSER RING Foundation stworzyliśmy aplikację NO STALK, która zapewnia ofiarom skuteczne narzędzie umożliwiające udokumentowanie nękania w celach dowodowych - powiedział Horst Hinger, zastępca dyrektora generalnego, WEISSER RING.

Koalicja jest inicjatywą niekomercyjną i powstała celem połączenia wspólnym celem organizacji non-profit, firm z branży cyberbezpieczeństwa oraz organów ścigania. Koalicja jest otwarta na nowych partnerów i współpracę mającą na celu zwalczanie oprogramowania stalkerware.

W ramach działań związanych z koalicją firma Kaspersky przygotuje raport poświęcony stanowi oprogramowania stalkerware w 2019 r. Raport zostanie udostępniony na oficjalnym blogu firmy – Kaspersky Daily – 25 listopada 2019 r.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



21.11.2019 | Zobaczyć stacje bazową i powiedzieć WOW.

A gdyby tak zbudować stację bazową, która nie tylko ładnie wygląda, ale może pełnić dodatkowe funkcje? Przed siedzibą T‑Mobile w Warszawie postawiliśmy prawdopodobnie pierwszą w Polsce piękną stację bazową. 

Konstrukcja ma ponad 6 metrów wysokości i piękne magentowe malowanie, które skrywa antenę LTE2600, która uzupełni pojemność sieci przed budynkiem firmy.

Górne ekrany informują o aktualnej godzinie, temperaturze, wilgotności i jakości powietrza! – tak stacja bazowa wyposażona jest również w czujnik jakości powietrz. Na niższych ekranach znajdą się ciekawe i ważne informacje, z których będą mogli skorzystać pracownicy i goście firmy.

Wreszcie na samym dole znajduje się ławeczka, na której można przysiąść na chwilę, odpocząć i co będzie możliwe już niedługo - również naładować telefon.

+ więcej...
19.11.2019 | TV ONLINE OD VECTRY Z NAJLEPSZĄ OFERTĄ PROGRAMOWĄ WŚRÓD OPERATORÓW KABLOWYCH

TV Online - serwis i aplikacja mobilna Vectry - zbroi się w nowości. Pięć nowych kanałów - HBO, HBO2, HBO3, Cinemax i Cinemax2 - dołączyło właśnie do oferty programowej usługi operatora.

Tym samym, Vectra pozostaje liderem wśród polskich operatorów kablowych, oferując możliwość oglądania na urządzeniach mobilnych 143 kanałów w domu i 129 poza domem.

W ramach nowości, od 22 października 2019 r., Abonenci Vectry posiadający dostęp do kanałów: HBO, HBO2, HBO3, Cinemax i Cinemax2 na dekoderze mogą oglądać te programy także w usłudze TV Online.

Dodatkowo, w myśl hasła usługi „jak chcesz i kiedy chcesz”, użytkownicy serwisu i aplikacji mają do dyspozycji usługę Catch-up TV - funkcję umożliwiającą swobodne oglądanie programów emitowanych do 7 dni wstecz - na 47 kanałach.

+ więcej...
19.11.2019 | Specjalna oferta świąteczna od UPC Polska. UPCeusz oferuje super pakiety z telewizorami i smartfonami w prezencie

UPC Polska uruchamia wyjątkową ofertę świąteczną.

Teraz do promocyjnych pakietów z superszybkim internetem światłowodowym i cyfrową rozrywką klienci otrzymają w prezencie smartfon Samsung Galaxy A10 lub jeden z markowych, panoramicznych telewizorów ze Smart TV: Samsung 43” albo Sony 40”.

W przypadku dwóch pakietów ze smartfonem Samsung Galaxy A10 w prezencie, klienci mają do wyboru superszybki internet oraz usługi mobilne z pakietem danych 10 GB lub superszybki internet i rozszerzony pakiet cyfrowej rozrywki (165 kanałów Horizon Max), w cenie 99,99 zł i 109,99 zł miesięcznie.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 10 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 8 Mb/s
xDSL - łącze 3 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 1 Gb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij