Wiadomości

Loading


17.10.2019 | Szkoły coraz lepiej przygotowane na cyfrową edukację. Do szybkiego internetu podłączanych jest średnio 100 szkół dziennie

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada, że do końca 2019 roku blisko 11 tys. szkół zostanie podłączonych do światłowodu, a do końca 2020 roku w zasięgu szybkiego internetu znajdą się wszystkie szkoły w Polsce. – Projekt jest mocno rozkręcony, podłączamy do OSE ok. setki szkół dziennie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podkreśla, OSE wraz z ekosystemem towarzyszącym – m.in. edukacją z zakresu cyberbezpieczeństwa, szkoleniami dla nauczycieli i materiałami do wykorzystania na lekcjach, które zapewni NASK – podniesie efektywność całego procesu edukacji.

– Do podpięcia zostało nam jeszcze trochę szkół, bo na ogólną liczbę około 19,5 tys. lokalizacji w tej chwili mamy instalacje w 6,4 tys. szkół (stan na 20.09.19 – red). Ten proces od trzech miesięcy jest już bardzo rozkręcony. Dziennie podłączanych jest około setki szkół, więc wszystko wskazuje na to, że zrobimy to zgodnie z założeniami – mówi agencji informacyjnej Newseria biznes Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do końca 2020 roku ponad 30,5 tys. szkół w 19,5 tys. lokalizacji w całej Polsce ma zostać podłączonych do szybkiego internetu światłowodowego. Dzięki temu lekcje będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii i internetu, a uczniowie i nauczyciele rozwiną cyfrowe kompetencje. Projekt ma całkowicie zmienić model kształcenia w polskich szkołach – z analogowego na cyfrowy.

– Realizujemy ten projekt przede wszystkim na obszarach białych plam, czyli wszędzie tam, gdzie inwestycje komercyjnie nie miałyby możliwości się pojawić – podkreśla Marek Zagórski. – OSE zapewni dostęp do najważniejszego miejsca, w którym mamy zasoby, treści i narzędzia, czyli do internetu, w sposób nieograniczony i nielimitowany, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Pozwoli na korzystanie z tych wszystkich zasobów, a także wraz z dodatkowymi narzędziami, które chcemy stworzyć w ramach OSE, podniesie efektywność całego procesu nauczania, adaptując go do potrzeb i zmieniającej się percepcji uczniów.

– Polskie szkoły w wielu przypadkach są już gotowe na tę nowoczesną cyfrową edukację. Rzeczywiście mamy wielu nauczycieli mocno zaangażowanych, zainteresowanych takimi narzędziami i wprowadzających je praktycznie w proces nauczania. Dużo jest jeszcze do zrobienia i mamy nadzieję, że OSE wyrówna szanse, da wszystkim nauczycielom i uczniom dostęp do tych narzędzi cyfrowych – dodaje Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych w NASK.

Państwowy Instytut Badawczy NASK jest odpowiedzialny za jej wdrożenie i utrzymanie OSE. Będzie także czuwać nad cyberbezpieczeństwem sieci oraz zapewni usługi towarzyszące, m.in. w zakresie edukacji dotyczącej bezpiecznego korzystania z internetu, szkoleń dla nauczycieli i gotowych materiałów – scenariuszy do wykorzystania w trakcie lekcji z uczniami.

W połowie tego roku NASK wystartował już z projektem OSEhero pl, który promuje i nagradza aktywnych nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia kreatywnie z wykorzystaniem internetu i nowych technologii, motywując uczniów do większego zaangażowania.

– Chcemy, żeby nauczyciele inspirowali się nawzajem. Pokazywali sobie, co udało im się zrobić i co to dało uczniom. Z drugiej strony, jako NASK chcemy podpowiadać, co jest dobrego i fajnego w tym cyfrowym świecie, które technologie i w jaki sposób można wykorzystać. Będziemy też nauczycieli edukować, szczególnie w obszarze zagrożeń, nie tylko niebezpiecznych treści, ataków hakerskich, lecz także wielu zagrożeń emocjonalnych, z którymi dzieci się mierzą – wymienia Bartłomiej Klinger.

– To jest ogromne wyzwanie. Starsi nauczyciele nie potrafią się tak dobrze poruszać w świecie cyfrowym jak młodsze pokolenie. Ale nasi uczniowie posługują się komórkami, portalami społecznościowymi, wchodzą do miejsc nie zawsze dozwolonych, nie rozumieją zagrożeń. Dla nas największym zadaniem jest przygotować uczniów do tego, żeby sami umieli się obronić przed niebezpieczeństwami – mówi Anna Chyżyńska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach.

OSE ma wyrównać różnice pomiędzy szkołami z obszarów wiejskich a tymi w dużych miastach oraz umożliwić transfer wiedzy pomiędzy jednostkami edukacyjnymi. W tym celu NASK w całej Polsce organizuje też cykl konferencji OSEregio. Ostatnia odbyła się w Ostrołęce, kolejne są planowane w Białej Podlaskiej i Białymstoku (w końcówce września i na początku października).

Spotkania w ramach OSEregio są płaszczyzną współpracy i okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych szkół, kuratoriów czy bibliotek. Udział w nich jest bezpłatny, a w trakcie konferencji szkoły mają szansę wygrać dla siebie nowoczesne, mobilne pracownie multimedialne.

– Mobilna pracownia multimedialna to zestaw 16 laptopów, które są umieszczone w szafie na kółkach, czyli można ją przemieścić do dowolnej klasy w szkole. Nie są związane z jednym miejscem, np. pracownią informatyczną, więc każdy nauczyciel, jeżeli ma pomysł na wykorzystanie narzędzi cyfrowych czy internetu w trakcie lekcji, może z takiej pracowni skorzystać. Mobilne pracownie multimedialne pozwolą uczniom wykorzystać świat cyfrowy praktycznie na każdej lekcji – wyjaśnia Bartłomiej Klinger.

– Mobilne pracownie umożliwią nam prowadzenie zajęć z wykorzystaniem internetu i laptopów na różnych lekcjach, w dowolnym momencie. To będzie coś, co zdecydowanie poszerzy możliwości szkoły – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim.

źródło: NEWSERIA

Kliknij aby powiększyć



17.10.2019 | Firma Kaspersky ogłasza zwycięzców swojego zaproszenia do wspólnego rozwijania pomysłów biznesowych, które skierowała do startupów

Firma Kaspersky wybrała cztery startupy technologiczne - Enigmedia, Enigmatos, Naboo and Sedicii - w ostatniej turze zaproszenia do składania propozycji technologicznych w ramach programu Kaspersky Open Innovation Program uruchomionego w maju 2019 r.

Wraz z tymi innowacyjnymi projektami znana na świecie firma będzie tworzyć i rozwijać nowe możliwości biznesowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa takich branż jak Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), transport, łańcuch bloków oraz ochrona przed oszustwami.

Firma Kaspersky, jako globalny podmiot działający w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, skupia się na innowacjach i wierzy w potrzebę generowania nowych pomysłów i rozwiązań na tych rynkach w celu zwalczania coraz liczniejszych zagrożeń.

+ więcej...
16.10.2019 | Bezpieczniejsza sieć w małej i średniej firmie dzięki nowej usłudze Zyxel SecuReporter Cloud Analytics

Usługa Zyxel SecuReporter Cloud Analytics optymalizuje monitorowanie i raportowanie zagrożeń sieci firmowej.

Znacząco wpływa na wykrywanie zagrożeń i zapobieganie im. Ta usługa wizualnej analizy zagrożeń upraszcza złożone i czasochłonne monitorowanie sieci.

Zyxel prezentuje nowe zaawansowane funkcje usługi w chmurze SecuReporter, która stanowi integralny element zapór sieciowych Zyxel ATP. Od października 2019 roku będzie dostępna dla wszystkich zapór sieciowych USG z rocznym pakietem licencji.

Usługa pomoże małym i średnim firmom oraz dostawcom usług zarządzanych (MSP) w podjęciu szybkich działań przeciwko zagrożeniom sieciowym.

+ więcej...
16.10.2019 | Internet Rzeczy pod ostrzałem: Kaspersky wykrył ponad 100 milionów ataków na inteligentne urządzenia w I połowie 2019 r.

Pułapki firmy Kaspersky - czyli sieci wirtualnych kopii różnych aplikacji oraz urządzeń połączonych z internetem - wykryły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 105 milionów ataków na urządzenia Internetu Rzeczy pochodzących z 276 000 unikatowych adresów IP.

Liczba ta jest siedmiokrotnie wyższa w stosunku do pierwszej połowy 2018 r., gdy wykryto jedynie około 12 milionów ataków pochodzących z 69 000 adresów IP.

Wykorzystując słabe zabezpieczenia produktów IoT, cyberprzestępcy intensyfikują swoje wysiłki ukierunkowane na tworzenie i czerpanie korzyści finansowych z sieci zainfekowanych urządzeń tego typu.

Liczba cyberataków na urządzenia Internetu Rzeczy rośnie: chociaż coraz więcej osób i organizacji nabywa "inteligentne" (połączone z siecią i interaktywne) urządzenia, np. routery lub kamery monitoringu, nie wszyscy uważają, że warto je zabezpieczać. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 25 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 10 Mb/s
xDSL - łącze 1,8 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 512 kb/s:
Wi-Fi - łącze 300 Mb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij