Wiadomości

Loading


16.10.2019 | Internet Rzeczy pod ostrzałem: Kaspersky wykrył ponad 100 milionów ataków na inteligentne urządzenia w I połowie 2019 r.

Pułapki firmy Kaspersky - czyli sieci wirtualnych kopii różnych aplikacji oraz urządzeń połączonych z internetem - wykryły w ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku 105 milionów ataków na urządzenia Internetu Rzeczy pochodzących z 276 000 unikatowych adresów IP. Liczba ta jest siedmiokrotnie wyższa w stosunku do pierwszej połowy 2018 r., gdy wykryto jedynie około 12 milionów ataków pochodzących z 69 000 adresów IP. Wykorzystując słabe zabezpieczenia produktów IoT, cyberprzestępcy intensyfikują swoje wysiłki ukierunkowane na tworzenie i czerpanie korzyści finansowych z sieci zainfekowanych urządzeń tego typu.

Liczba cyberataków na urządzenia Internetu Rzeczy rośnie: chociaż coraz więcej osób i organizacji nabywa "inteligentne" (połączone z siecią i interaktywne) urządzenia, np. routery lub kamery monitoringu, nie wszyscy uważają, że warto je zabezpieczać. Cyberprzestępcy z kolei dostrzegają coraz więcej możliwości wykorzystania takich gadżetów dla zysków finansowych. Wykorzystują sieci zainfekowanych inteligentnych urządzeń w celu przeprowadzania ataków DDoS, a także do innych rodzajów szkodliwych działań. Aby dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie działania takich ataków oraz możliwości zapobiegania im, eksperci z firmy Kaspersky stosują specjalne pułapki, które mają przyciągnąć uwagę cyberprzestępców, umożliwiając następnie analizę ich działania.

Z analizy zebranych danych wynika, że ataki na urządzenia IoT zwykle nie są zaawansowane, za to charakteryzuje je ukradkowość, ponieważ użytkownicy często nawet nie wiedzą, że ich urządzenia są wykorzystywane przez cyberprzestępców. Rodzina szkodliwego oprogramowania odpowiedzialna za 39% ataków - Mirai - potrafi wykorzystywać narzędzia atakujące poprzez luki w zabezpieczeniach (tzw. exploity), co oznacza, że szkodnik może uzyskać dostęp do urządzenia i przejąć nad nim kontrolę. Inną techniką jest tzw. siłowe łamanie hasła, które stanowi ulubioną metodę drugiej pod względem rozpowszechnienia rodziny szkodliwego oprogramowania - Nyadrop. Została ona wykryta w 38,57% ataków i często służy jako narzędzie pobierające Mirai. Rodzina ta od kilku lat stanowi jedno z najaktywniejszych zagrożeń. Trzeci pod względem zasięgu botnet zagrażający inteligentnym urządzeniom - Gafgyt (z udziałem 2,12%) - również stosuje siłowe łamanie hasła.

Badacze wyodrębnili również regiony, które w pierwszej połowie 2019 r. stanowiły najczęstsze źródła infekcji. Były to Chiny, Brazylia oraz Egipt. Rok wcześniej, w pierwszej połowie 2018 r., sytuacja wyglądała inaczej: na prowadzeniu znajdowała się Brazylia, na drugim miejscu uplasowały się Chiny, na trzecim z kolei Japonia.

Inteligentne urządzenia w coraz większym stopniu stanowią element naszej codzienności. Jednocześnie coraz częściej spotykamy się z atakami na urządzenia IoT. Sądząc po rosnącej liczbie ataków oraz uporze przestępców, można wnioskować, że internet Rzeczy stanowi podatny grunt dla atakujących, którzy stosują nawet najbardziej prymitywne metody, takie jak odgadywanie kombinacji hasła oraz loginu. Jest to o wiele prostsze, niż na ogół sądzimy: najpopularniejsze kombinacje to "support/support", "admin/admin" oraz "default/default". Jednak domyślne hasło można dość łatwo zmienić, dlatego zachęcamy wszystkich, aby zrobili ten prosty krok w kierunku zabezpieczenia swoich inteligentnych urządzeń - powiedział Dan Demeter, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



16.10.2019 | Zaaplikuj sobie prezent – T‑Mobile startuje z akcją Happy Fridays

Piątek to bez wątpienia najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia, a od 18 października klienci T‑Mobile będą mieli jeszcze jeden powód, by intensywnie wyglądać piątku.

Już za dwa dni startuje cotygodniowa akcja Happy Fridays, w ramach której klienci z abonamentem, na kartę i w MIX-ie będą otrzymywać różnorodne benefity.

Co trzeba zrobić, by je otrzymać? Zasada jest prosta: masz aplikację Mój T‑Mobile, masz prezent. Darmowe paczki internetu, bezpłatne usługi dodatkowe czy zniżki na smartfony i urządzenia w T‑Mobile, – to tylko niektóre z prezentów, które na wyciagnięcie ręki, a nawet na wyciągnięcie kciuka, będą mieli klienci, korzystający z aplikacji „Mój T‑Mobile”.

Począwszy od 18 października, w każdy kolejny piątek, użytkownicy będą mogli aktywować w aplikacji nowe prezenty – zupełnie za darmo..

+ więcej...
16.10.2019 | Badanie Orange Insights: ochrona firmy przed cyberatakami najważniejsza dla dyrektorów IT, a dla zarządów i właścicieli – zachowanie ciągłości biznesowej.

Dla 43% kierowników i dyrektorów IT w największych polskich firmach, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ochrona przed cyberzagrożeniami jest najważniejszym wyzwaniem dotyczącym cyberbezpieczeństwa.

Ich opinię podziela zaledwie 24% zarządzających, dla których kluczowe jest zapewnienie ciągłości biznesowej.

To pierwsze wnioski z kolejnej edycji badania Orange Insights.

Zarówno szefowie IT, jak też kadra zarządzająca biorąca udział w badaniu Orange Insights zauważają, że poziom zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego w ich firmach rośnie – takiej odpowiedzi udzieliło odpowiednio 67% i 74% przedstawicieli tych grup.

+ więcej...
16.10.2019 | Kryminalny Escape Room CBS Reality i Cyfrowego Polsatu już wkrótce w Krakowie

Już niedługo każdy będzie mógł wcielić się w detektywa i podążyć tropami mordercy, rozwiązując dwie sprawy kryminalne sprzed lat.

Gra w wyjątkowym kryminalnym Escape Roomie została przygotowana przez autorkę powieści kryminalnych Joannę Opiat-Bojarską i youtubera Marcina Myszkę – parę prowadzących w nowym polskim serialu dokumentalnym kanału CBS Reality „DNA polskich zbrodni” z okazji premiery serialu 18 listopada 2019.

Partnerem akcji jest Cyfrowy Polsat, w którym kanał CBS Reality dostępny jest w telewizji satelitarnej i kablowej w technologii IPTV na pozycji 82.

Mobilny Escape Room CBS Reality pojawi się w ramach 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w dniach 24-27 października.  

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 128 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 3 Mb/s
xDSL - łącze 4 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 4 Mb/s:
GSM - łącze 21 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij