Wiadomości

Loading


24.06.2019 | Liczba użytkowników, którzy zainstalowali fałszywe aplikacje do czyszczenia systemu, wzrosła ciągu roku do niemal 1,5 miliona

Eksperci z firmy Kaspersky wykryli dwukrotny wzrost liczby osób zaatakowanych przy użyciu fałszywych narzędzi do czyszczenia systemu - programów stworzonych w celu podstępnego nakłonienia użytkowników do zapłacenia za rzekomą naprawę poważnych problemów z komputerem. W pierwszej połowie 2019 r. liczba zaatakowanych użytkowników wynosiła 1 456 219. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2018 r. odnotowano 747 322 ofiar tych zagrożeń. W badanym okresie niektóre z ataków stały się bardziej wyrafinowane i niebezpieczne.

Spowolnione lub niewłaściwe działanie sprzętu to częsty problem zgłaszany przez użytkowników komputerów, który można rozwiązać za pomocą wielu dostępnych legalnych narzędzi. Jednak wśród aplikacji do czyszczenia systemów można również natknąć się na te stworzone przez oszustów, którzy próbują wmówić użytkownikom, że ich komputer znajduje się w stanie krytycznego zagrożenia, np. z powodu przepełnienia pamięci, i wymaga natychmiastowego czyszczenia. Następnie sami oferują taką usługę za odpowiednią opłatą.

Po otrzymaniu zgody i zapłaty od użytkownika oszuści instalują fałszywe programy, które rzekomo czyszczą komputer, w rzeczywistości jednak nie robią nic lub instalują oprogramowanie adware, które wyświetla niechciane, irytujące reklamy. Coraz częściej cyberprzestępcy instalują fałszywe narzędzia do czyszczenia w celu pobierania lub maskowania szkodliwego oprogramowania, takiego jak trojany lub ransomware.

Rozkład państw, w których odnotowano największą liczbę ataków przy użyciu fałszywych narzędzi do czyszczenia systemów w pierwszej połowie 2019 r., pokazuje, jak szeroko rozpowszechnione pod względem geograficznym jest to zagrożenie. Na pierwszym miejscu uplasowała się Japonia (12% zaatakowanych użytkowników), za nią Niemcy (10%), Białoruś (10%), Włochy (10%) oraz Brazylia (9%).

Rozwój zjawiska dotyczącego fałszywych narzędzi do czyszczenia systemów obserwujemy już od kilku lat i jest to interesujące zagrożenie. Z jednej strony, wiele próbek, jakie widzieliśmy, zwiększa swój zasięg rozprzestrzeniania i nabiera bardziej niebezpiecznego charakteru, ewoluując z prostego oszustwa do "pełnowartościowego" i groźnego szkodliwego oprogramowania. Z drugiej strony, programy te są tak powszechne i pozornie nieszkodliwe, że znacznie łatwiej jest je wykorzystać w celu wyłudzenia pieniędzy od użytkowników, oferując im rzekomą usługę, niż przestraszyć ich przy użyciu programów blokujących ekrany lub innych nieprzyjemnych szkodników. Jednak w obu przypadkach rezultat jest taki sam - użytkownik traci pieniądze - powiedział Artem Owczinnikow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Produkty firmy Kaspersky wykrywają fałszywe narzędzia do czyszczenia systemów jako:

Hoax.Win32.PCFixer.*
Hoax.Win32.PCRepair.*
Hoax.Win32.DeceptPCClean.*
Hoax.Win32.Optimizer.*
Hoax.MSIL.Optimizer.*

źródło: Kaspersky

Kliknij aby powiększyć



24.06.2019 | 5G w Polsce gotowe do startu

Firma Ericsson w Polsce jest w pełni gotowa, aby uruchomić sieć 5G.

Technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości operatorom.

Na całym świecie dwunastu operatorów uruchomiło komercyjnie sieć 5G. Ericsson dostarczył swoje rozwiązania dla dziewięciu z nich.

Firma Ericsson uruchomiła komercyjnie 5G na czterech kontynentach. W Polsce pierwsze wprowadzenie 5G firma ogłosiła z Orange Poland w Zakopanem. W Łodzi Ericsson podpisał Porozumienie Programu S5.

+ więcej...
24.06.2019 | Internet światłowodowy Orange szybszy także dla firm

Kilka dni temu Orange Polska zwiększył prędkość światłowodu dla klientów indywidualnych.

Teraz zrobił to samo dla biznesu. Firmy potrzebują niezawodnego i szybkiego dostępu do sieci. Prowadząc biznes trzeba wiedzieć, co dzieje się na rynku i szybko reagować na zmiany.

Znaczenie ma przy tym nie tylko szybkość pobierania danych, ale również ich wysyłania.

Dlatego od teraz klienci biznesowi Orange mogą skorzystać z opcji o prędkości pobierania 900 Mb/s i wysyłania 300 Mb/s.

+ więcej...
24.06.2019 | Xiaomi Redmi Note 7 – niezawodność w rozsądnej cenie

Xiaomi Redmi Note 7 to realny kandydat na lidera smartfonów w cenie do 1000 złotych.

Z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym najlepszego stosunku wydajności i jakości wykonania do ceny, a jego specyfikacja przyciągnie najbardziej wymagających użytkowników.

Smartfon spodoba się osobom, które przywiązują wagę do wyglądu urządzenia.

Zarówno front jak i tył Redmi Note 7 zostały pokryte szkłem Gorilla Glass 5, które jest przyjemne w dotyku i świetnie się prezentuje. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 1 Gb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 8 Mb/s
xDSL - łącze 20 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 4 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 8 Mb/s:
GSM - łącze 100 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij