Wiadomości

Loading


24.05.2019 | Liczba mobilnych trojanów bankowych wzrosła o 58% w I kwartale 2019 r.

Badacze z Kaspersky Lab odkryli niepokojący wzrost liczby szkodliwego oprogramowania służącego do kradzieży danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych: w I kwartale 2019 r. zidentyfikowano 29 841 plików takiego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 18 501 w stosunku do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Łącznie wykryto ataki na ponad 300 000 użytkowników. Dane pochodzą z nowego raportu Kaspersky Lab dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w I kwartale 2019 r.

Mobilne trojany bankowe należą do najszybciej rozwijających się, najbardziej elastycznych i najniebezpieczniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania. Zwykle kradną środki bezpośrednio z kont bankowych użytkowników mobilnych, niekiedy jednak są wykorzystywane do kradzieży innych rodzajów danych uwierzytelniających. Szkodnik tego typu przypomina zazwyczaj legalną aplikację, np. bankową. Gdy ofiara próbuje skorzystać z prawdziwej aplikacji bankowej, dostęp do niej uzyskują również cyberprzestępcy.

W I kwartale 2019 r. badacze z Kaspersky Lab wykryli około 30 000 modyfikacji różnych rodzin trojanów bankowych, próbujących zaatakować 312 235 unikatowych użytkowników. Wzrosła nie tylko liczba wykrytych próbek trojanów bankowych, ale również ich udział wśród cyberzagrożeń. W IV kwartale 2018 r. mobilne trojany bankowe stanowiły 1,85% wszystkich szkodliwych programów mobilnych; w I kwartale 2019 r. ich udział sięgał 3,24%.

Spośród szerokiego wachlarza rodzin mobilnych trojanów bankowych, na jakie narażeni byli użytkownicy, szczególną aktywnością w badanym okresie wyróżniała się nowa wersja szkodnika Asacub. Stanowiła ona 58,4% wszystkich trojanów bankowych, które zaatakowały użytkowników. Po raz pierwszy Asacub pojawił się w 2015 r. Cyberprzestępcy poświęcili dwa lata na udoskonalanie sposobu rozprzestrzeniania tego szkodnika. W efekcie w 2018 r. Asacub potrafił atakować 13 000 użytkowników dziennie. Mimo że tempo rozprzestrzeniania się tego szkodnika spadło od tego czasu, nadal stanowi on poważne zagrożenie: w I kwartale 2019 r. - wg danych Kaspersky Lab - Asacub atakował średnio 8 200 użytkowników dziennie.

Gwałtowny wzrost liczby mobilnych szkodliwych programów finansowych to niepokojący sygnał, tym bardziej że cyberprzestępcy doskonalą swoje mechanizmy rozprzestrzeniania. Obserwowaną ostatnio powszechną praktyką jest ukrywanie trojana bankowego w tzw. dropperze - "skorupie", która ma przedostać się na urządzenie w sposób niezauważalny dla rozwiązania bezpieczeństwa i dopiero wtedy uwolnić swoją szkodliwą funkcję - powiedział Wiktor Czebyszew, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



24.05.2019 | Książę średniej półki. Testujemy Samsunga Galaxy A50

Do dziś pamiętam sytuację sprzed lat, kiedy nie mogłem zdecydować się, jakiej marki telewizor kupić - znajomy powiedział mi wtedy, że jak nie wiem, co wybrać, to brać… Samsunga.

Dlaczego? Bo w niektórych kategoriach koncern po prostu nie zawodzi, a podobną radę można dać dziś każdej osobie, która szuka nowego smartfona.

Koreański producent nie bez przyczyny jest największym na świecie producentem tych urządzeń i wiele jego propozycji z miejsca podbija rynek, zdobywając uznanie recenzentów i użytkowników.

Podobnie jest z modelem Galaxy A50, który trafił niedawno do oferty sieci Plus i wydaje się być idealną opcją dla osób szukających wydajnego telefonu w atrakcyjnej cenie. 

+ więcej...
22.05.2019 | Lawina DDoS: po długim okresie spadku liczba takich ataków odnotowuje wzrost

W pierwszych trzech miesiącach 2019 r. liczba ataków DDoS wzrosła o 84% w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.

Wyraźny wzrost odnotowano w szczególności pod względem liczby ataków trwających ponad godzinę.

Z danych pochodzących z nowego raportu Kaspersky Lab wynika, że tego rodzaju zagrożenia powróciły do łask cyberprzestępców, którzy preferowali długotrwałe ataki.

Poprzedni rok charakteryzował się stałym spadkiem liczby ataków DDoS, co skłoniło ekspertów z Kaspersky Lab do wniosków, że cyberprzestępcy przeprowadzający ataki DDoS dla zysków zwrócili się w kierunku innych źródeł przychodów (takich jak nielegalne kopanie kryptowaluty). 

+ więcej...
22.05.2019 | Bajkowy Dzień Dziecka w Cyfrowym Polsacie

Jak co roku, Cyfrowy Polsat przygotował wyjątkowy prezent z okazji Dnia Dziecka dla swoich najmłodszych widzów.

W ramach „otwartego okna” udostępnił 5 kanałów dziecięcych: CBeebies, Disney Junior, Nickelodeon, NickToons oraz Nick Jr., które będzie można oglądać aż do 17 czerwca br.

Możliwość zapoznania się z propozycjami kanałów CBeebies, Disney Junior, Nickelodeon, NickToons oraz Nick Jr. bez dodatkowych opłat otrzymali w ramach prezentu klienci, którzy nie mają w swojej ofercie wspomnianych stacji.

Dodatkowe kanały można oglądać zarówno w domu – na dekoderze, jak i poza nim – na urządzeniach mobilnych w serwisie Cyfrowy Polsat GO (z aktywną opcją ON THE GO).

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 7 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 56 kb/s
xDSL - łącze 80 Mb/s :

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 250 Mb/s:
GSM - łącze 500 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij