Wiadomości

Loading


13.03.2019 | Ataki phishingowe w 2018 r. - niemal 500 milionów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej

Systemy antyphishingowe firmy Kaspersky Lab udaremniły ponad 482 miliony prób odwiedzenia fałszywych stron internetowych w 2018 r. - dwukrotnie więcej niż rok wcześniej, gdy zablokowano 236 milionów takich prób. Liczba ataków phishingowych zwiększa się już od kilku lat, jednak dane liczbowe dla 2018 r. wskazują na znaczący skok, jeśli chodzi o stosowanie i popularność takich ataków. Te i inne dane liczbowe przedstawiono w nowym raporcie Kaspersky Lab poświęconym ewolucji spamu i phishingu w 2018 r.

Phishing stanowi jeden z najbardziej elastycznych rodzajów ataków przy użyciu socjotechniki, ponieważ może przywdziewać różne formy i być stosowany w różnych celach. Aby stworzyć stronę phishingową, trzeba tylko wykonać replikę popularnej lub godnej zaufania witryny, zwabić na nią nieświadomych użytkowników i podstępnie skłonić ich do podania swoich osobistych danych. Takie informacje obejmują finansowe dane uwierzytelniające, takie jak hasła do kont bankowych lub dane dotyczące kart płatniczych, czy też dane uwierzytelniające dostęp do portali społecznościowych. Phishing może polegać również na nakłanianiu do otwarcia załącznika lub kliknięcia odsyłacza, w wyniku czego na komputer zostanie pobrane szkodliwe oprogramowanie. Skutki takich ataków obejmują od utraty pieniędzy po naruszenie bezpieczeństwa całej sieci firmowej. Ataki phishingowe, szczególnie ich odmiana związana ze szkodliwym odsyłaczem lub załącznikiem, stanowią powszechny wstępny wektor infekcji w atakach ukierunkowanych na organizacje.

Gwałtowny wzrost liczby ataków phishingowych w 2018 r. wpisuje się w długoterminowy trend - zarówno w 2017 r., jak i 2016 r. liczba takich ataków wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 15%. Jednak dane liczbowe dotyczące 2018 r. wskazują na nowy rekord.

Najbardziej ucierpiał sektor finansowy: ponad 44% wszystkich ataków phishingowych wykrytych przez technologie firmy Kaspersky Lab było wymierzonych w klientów banków, systemy płatności oraz sklepy internetowe. To oznacza, że w 2018 r. finansowych ataków phishingowych było niemal tyle samo ile wszystkich ataków phishingowych w 2017 r.

Największy odsetek użytkowników stanowiących cel ataków phishingowych nadal znajdował się w Brazylii (28% wszystkich zaatakowanych użytkowników). Na drugim miejscu uplasowała się Portugalia (23% użytkowników), która rok temu zajmowała 7 pozycję. Z kolei Australia awansowała z drugiego miejsca na trzecie (21% użytkowników będących celem phishingu).

Do wzrostu liczby ataków phishingowych mogła przyczynić się większa skuteczność metod socjotechniki wykorzystywanych w celu podstępnego nakłonienia użytkowników do odwiedzenia fałszywych stron. Rok 2018 odznaczał się aktywnym wykorzystywaniem nowych oszustw i sztuczek, takich jak fałszywe powiadomienia, jak również udoskonalaniem starych, np. tradycyjnych oszustw związanych z Czarnym Piątkiem czy świętami państwowymi. Ogólnie, oszuści stają się coraz bieglejsi w wykorzystywaniu ważnych wydarzeń na świecie, takich jak mistrzostwa świata FIFA w piłce nożnej - powiedziała Tatiana Sirodina, badaczka ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Pozostałe ustalenia dotyczące spamu i phishingu w 2018 r.:

  • Udział spamu w ruchu pocztowym wynosił 52,48% - o 4,15 punktu procentowego mniej niż w 2017 r.
  • Największe źródło spamu w tym roku stanowiły Chiny (11,69%).
  • 74,15% wiadomości spamowych miało rozmiar poniżej 2 KB.
  • Szkodliwy spam był najczęściej wykrywany przy użyciu werdyktu Win32.CVE-2017-11882.
  • Systemy antyphishingowe Kaspersky Lab zostały uruchomione 482 465 211 razy.
  • 18,32% unikatowych użytkowników zetknęło się z phishingiem.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć13.03.2019 | Mądre zarządzanie: przyszłość trzeba budować teraz

Wartości, postawy i kompetencje społeczne będą wkrótce decydujące dla sukcesu biznesowego i zawodowego.

Rozwijanie biznesu wymagać będzie w coraz większym stopniu tych samych kompetencji, co rozwój społeczny i budowanie społeczeństwa obywatelskiego – wynika z raportu „Mądre zarządzanie”, przygotowanego przez Orange Polska.

O kompetencjach przyszłości – dialogu, współpracy oraz przywództwie – dyskutowali 12 marca eksperci podczas debaty „Inspirator, kreator, zdobywca. Gotowi na przyszłość?”, zorganizowanej przez Orange w ramach cyklu Miasteczko Myśli.

+ więcej...
12.03.2019 | Nowa wersja Kaspersky Password Manager pomaga zorganizować i zabezpieczyć cenne dane cyfrowe

Kaspersky Lab opublikował nową wersję swojego rozwiązania freemium: Kaspersky Password Manager.

Produkt jeszcze bardziej upraszcza proces organizowania cennych prywatnych danych - od haseł po dokumenty i zdjęcia.

Kaspersky Password Manager pozwala teraz przeglądać i przechowywać dokumenty PDF oraz przydzielać pliki do kategorii, aby szybciej i wygodniej znaleźć dany dokument.

Nowa wersja posiada również możliwość sprawdzenia, czy hasło znajduje się w publicznie dostępnych bazach danych, które wyciekły. 

+ więcej...
12.03.2019 | Co trzeci nastolatek doświadczył agresji w internecie. Prawie połowa natrafiła na informacje o tym, jak popełnić samobójstwo

Jedna trzecia nastolatków spotkała się z agresją w internecie. 38 proc. miało do czynienia z brutalnymi obrazami, np. ludzi robiących krzywdę innym, a 43 proc. natrafiło na informacje o tym, jak popełnić samobójstwo.

Spora grupa nastolatków, którzy doświadczyli czegoś nieprzyjemnego w sieci, nie rozmawiała o tym z nikim – wynika z najnowszej polskiej edycji badania EU Kids Online.

Eksperci podkreślają, że walka z agresją i hejtem w sieci to warunek konieczny i wymaga skoordynowanych działań wszystkich – od uczestników rynku telekomunikacyjnego po agendy rządowe.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 9 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 100 Mb/s
xDSL - łącze 15  Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 512 kb/s:
Wi-Fi - łącze 56 kb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij