Wiadomości

Loading


14.11.2018 | WannaCry jest nadal aktywny - w III kwartale 2018 r. szkodnik atakował niemal 75 000 użytkowników na świecie

Oprogramowanie ransomware WannaCry nadal znajduje się na szczycie listy najbardziej rozpowszechnionych rodzin szkodliwych programów szyfrujących dane dla okupu, chociaż od jego epidemii minęło półtora roku. W trzecim kwartale 2018 r. szkodnik ten atakował 74 621 unikatowych użytkowników na całym świecie, co stanowi 28,72% wszystkich użytkowników atakowanych przez programy szyfrujące dane w tym okresie. Odsetek ten wzrósł aż o ponad dwie trzecie w stosunku do III kwartału 2017 r., gdy wynosił 16,78%. Jest to jeden z najważniejszych wyników badania Kaspersky Lab poświęconego ewolucji szkodliwego oprogramowania w trzecim kwartale bieżącego roku.

W maju 2017 r. miała miejsce seria cyberataków przy użyciu oprogramowania kryptograficznego WannaCry, która nadal jest uznawana za jedną z największych epidemii ransomware w historii. Chociaż Microsoft opublikował łatę dla swojego systemu operacyjnego w celu usunięcia luki wykorzystywanej przez WannaCry jeszcze zanim rozpoczęły się ataki, WannaCry zdołał zainfekować setki tysięcy urządzeń na całym świecie. Tak jak wszystkie programy kryptograficzne, WannaCry zmienił pliki na komputerach ofiar w zaszyfrowane dane, żądając zapłacenia okupu w zamian za otrzymanie klucza deszyfrującego, uniemożliwiając tym samym korzystanie z zainfekowanego urządzenia.

Skutki epidemii WannaCry okazały się druzgocące: ofiarami były głównie organizacje posiadające systemy sieciowe, dlatego doszło do paraliżu firm, fabryk oraz szpitali. Chociaż incydent obnażył zagrożenia, jakie stanowią programy kryptograficzne, a większość komputerów PC na całym świecie została zaktualizowana i jest odporna na szkodliwe programy wykorzystujące lukę stosowaną przez WannaCry, statystyki pokazują, że cyberprzestępcy wciąż próbują wykorzystać komputery, które nie zostały załatane, a ich liczba na całym świecie nadal jest spora.

Łącznie, w trzecim kwartale 2018 r. rozwiązania bezpieczeństwa Kaspersky Lab ochroniły 259 867 unikatowych użytkowników przed atakami programów kryptograficznych, co stanowi 39% wzrost w stosunku do ubiegłego kwartału, gdy liczba ta wynosiła 158 921. Wzrost ten odznaczał się szybkim, ale stałym tempem.

Rosnący odsetek ataków WannaCry może posłużyć jako przypomnienie, że epidemie nie kończą się tak szybko, jak się zaczynają - zawsze mają długofalowe konsekwencje. W przypadku programów kryptograficznych ataki mogą być tak poważne, że lepiej podjąć środki zaradcze i załatać urządzenie, niż mieć później do czynienia z zaszyfrowanymi plikami - powiedział Fiedor Sinicyn, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



14.11.2018 | Kaspersky Lab rozpoczyna przetwarzanie danych dla użytkowników z Europy w Zurychu oraz otwiera pierwsze Centrum Transparentności

Od wczoraj szkodliwe i podejrzane pliki udostępniane przez użytkowników produktów Kaspersky Lab w Europie będą przetwarzane w centrach danych w Zurychu, zapoczątkowując tym samym realizację pierwszej części zobowiązania podjętego przez firmę pod koniec 2017 r. w ramach swojej Globalnej Inicjatywy Transparentności.

Działanie to odzwierciedla dążenie Kaspersky Lab do zapewnienia integralności i wiarygodności swoich produktów i towarzyszy mu otwarcie pierwszego centrum transparentności firmy, także w Zurychu.

Zmiana lokalizacji przetwarzania danych jest częścią szerszego planu przeniesienia infrastruktury w celu zwiększenia jej odporności na incydenty naruszenia bezpieczeństwa danych oraz ataki na łańcuch dostaw, a także dalszego zwiększenia wiarygodności produktów, usług oraz procesów wewnętrznych firmy.

+ więcej...
14.11.2018 | Deklaracja Warszawska: międzynarodowa współpraca kluczem do walki z piractwem

34 międzynarodowe i lokalne organizacje, instytucje i firmy zadeklarowały chęć współpracy na rzecz walki z piractwem internetowym w odpowiedzi na globalizację przestępczości online.

Zapowiedź wzajemnego wsparcia i wymiany doświadczeń jest przedmiotem Deklaracji Warszawskiej, wypracowanej podczas International Content Protection Summit w Warszawie.

Deklaracja Warszawska podkreśla wagę i rolę międzynarodowej współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami, organami rządowymi i firmami na rzecz zwalczania piractwa internetowego.

Wyraża chęć wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń w celu tworzenia i popularyzacji skutecznych metod zwalczania piractwa internetowego, w tym m.in. działań prawnych, podejścia „follow the money”, a także różnych inicjatyw edukacyjnych.

+ więcej...
13.11.2018 | Kaspersky Lab wspiera inicjatywę Paris Call for Trust and Security in Cyberspace

Kaspersky Lab został jedną z pierwszych firm wspierających inicjatywę "Paris Call for Trust and Security in Cyberspace" wprowadzoną 12 listopada 2018 r. przez Prezydenta Francji Emmanuela Macrona i Ministra Spraw Zagranicznych Francji Jeana-Yvesa Le Driana.

Jest to deklaracja na rzecz przygotowania wspólnych zasad zabezpieczania cyberprzestrzeni. Inicjatywa otrzymała już wsparcie wielu rządów, firm prywatnych i organizacji pozarządowych.

Deklaracja "Paris Call" definiuje ważne zasady i wytyczne związane z międzynarodowym cyberbezpieczeństwem.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 24 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 1,8 Mb/s
xDSL - łącze 1,5 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 3,1 Mb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij