Wiadomości

Loading


10.09.2018 | Ponad 40% komputerów działających w sieciach przemysłowych stanowiło cel ataku w I połowie 2018 r.

W pierwszej połowie 2018 r. ponad 40% komputerów funkcjonujących w ramach przemysłowych systemów sterowania (ICS) chronionych przez rozwiązania firmy Kaspersky Lab co najmniej raz stanowiło cel szkodliwego oprogramowania. Wśród najczęściej atakowanych państw znalazły się Wietnam, Algieria oraz Sri Lanka, natomiast najbezpieczniejszym regionem, jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, była Dania. Są to jedne z głównych ustaleń zaprezentowanych w raporcie opracowanym przez zespół ICS CERT Kaspersky Lab odpowiedzialny za reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa w sieciach przemysłowych.

Cyberataki na komputery przemysłowe są postrzegane jako bardzo poważne zagrożenie, ponieważ powodują straty materialne i przerwy w produkcji, które wpływają na całe przedsiębiorstwa. Co więcej, organizacje przemysłowe, które zostały zmuszone do wstrzymania swoich operacji, mogą znacząco naruszyć interesy społeczne, równowagę ekologiczną oraz makroekonomię regionu.

Z danych statystycznych zebranych przez badaczy z Kaspersky Lab wynika, że tego rodzaju zagrożenie wzbudza coraz większe zaniepokojenie. W pierwszej połowie 2018 r. 41,2% komputerów przemysłowych stanowiło cel co najmniej jednego ataku. Co więcej, eksperci obserwują tendencję wzrostową: w I kwartale ubiegłego roku odsetek atakowanych komputerów przemysłowych wynosił 36,61%, a pod koniec 2017 r. - 37,75%.

W czołówce rankingu państw według liczby zaatakowanych komputerów działających w systemach ICS w 2018 r. znalazł się Wietnam, w którym atakowanych było 75,1% maszyn, Algieria (71,6%) oraz Maroko (65%). Jeśli chodzi o najmniejszą liczbę ataków na obiekty przemysłowe, na pierwszym miejscu znalazła się Dania (14% atakowanych komputerów przemysłowych), a tuż za nią uplasowały się Irlandia (14,4%) oraz Szwajcaria (15,9%). Kraje rozwijające się odnotowują najwyższe liczby atakowanych komputerów działających w przemysłowych systemach sterowania, podczas gdy regiony rozwinięte - najniższe.

Najwięcej zagrożeń pochodzi z internetu, który z czasem stał się głównym źródłem infekcji systemów ICS: 27% zagrożeń pochodzi ze stron WWW, na drugim miejscu znajdują się przenośne nośniki pamięci (8,4%), a trzecia pozycja przypada poczcie e-mail, która stanowi źródło 3,8% zagrożeń.

Odsetek cyberataków na komputery funkcjonujące w przemysłowych systemach sterowania stanowi powód do niepokoju. Dlatego zalecamy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo systemów już na samym początku ich integracji, gdy elementy sieci są po raz pierwszy podłączane do internetu: pominięcie rozwiązań bezpieczeństwa na tym etapie może prowadzić do poważnych konsekwencji - powiedział Kirył Krugłow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć10.09.2018 | Kontrowersje związane z ACTA2 wracają. Unijna reforma prawa autorskiego trafi pod obrady Europarlamentu 12 września

Unijna reforma prawa autorskiego, zwana ACTA2, wraca pod obrady na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 12 września.

Europosłowie po licznych apelach, protestach i tysiącach petycji odrzucili pierwszą wersję projektu dyrektywy.

Eksperci przestrzegają, że w aktualnym kształcie zagraża ona interesom internautów, biznesu, branży nowych technologii, a nawet samych wydawców.

Koalicja polskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych wystosowała do eurodeputowanych list, w którym apeluje o zmiany w projekcie. 

+ więcej...
10.09.2018 | Gotowi na powrót do szkoły w dobrym stylu: smartfony i tablety w najlepszych cenach w T‑Mobile

Jak co roku, po leniwych wakacjach, przychodzi gorący okres w życiu każdej rodziny - czas na skompletowanie pomocy naukowych oraz często decyzja o zakupie pierwszego komputera lub tabletu.

Wybór jest ogromny, ale na szczęście z odsieczą przychodzi T‑Mobile, który wprowadza właśnie do swojej oferty laptopy i tablety w zestawach z Internetem w najlepszej sieci.

9 na 10 uczniów nie wyobraża już sobie nauki bez dostępu do Internetu.

Szkoły kontaktują się z rodzicami i uczniami przez sieć, klasy współpracują nad wspólnymi projektami. 

+ więcej...
06.09.2018 | Wielu obecnych studentów będzie wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją

Postęp technologiczny oznacza, że zawody ulegają ciągłej zmianie.

Nawet tradycyjne zajęcia w dziedzinie medycyny czy rolnictwa nieustannie ewoluują, aby dostosować się do technologii, które zaczęły odgrywać w nich zasadniczą rolę.

W celu zachęcenia młodych ludzi do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które mogą stanowić codzienność w ich przyszłej pracy, Kaspersky Lab organizuje konkurs dla studentów Secur'IT Cup.

+ więcej...

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij