Wiadomości

Loading


11.01.2018 | Cyberzagrożenia w 2018 roku według eksperta F-Secure

Leszek Tasiemski – lider centrum cyberbezpieczeństwa F-Secure w Poznaniu

W 2018 roku należy spodziewać się dalszej popularyzacji osobistych asystentów (takich jak Siri czy Alexa). Wraz ze wzrostem zainteresowania użytkowników z pewnością pojawią się też ataki na tego typu systemy. Początkowo będą to żarty czy akty wandalizmu – mieliśmy już przykłady aktywacji asystentów przez reklamy telewizyjne czy ultradźwięki. Przyszły rok może przenieść nowe kategorie ataków w tym zakresie, być może już o komercyjnym charakterze.

Warto również uważać na urządzenia z kategorii Internetu rzeczy (IoT). Z pewnością wielu dorosłych otrzymało pod choinkę gadżety codziennego użytku podłączone do internetu, a dzieci – zabawki tego typu. Należy pamiętać, że w oczach hakera takie urządzenie to po prostu niewielki komputer podłączony do sieci, który może być wykorzystany do nielegalnych celów. W tym przypadku szczególnie ważny jest odpowiedni dobór producentów urządzeń oraz właściwe zabezpieczenie domowej sieci, do której taki gadżet podłączamy. Na celowniku hakerów będą w dalszym ciągu telewizory (smart TV), a także… samochody. Są już pierwsze przypadki skutecznej kradzieży pojazdów z użyciem narzędzi hakerskich. Otwieranie samochodu smartfonem na co dzień to kusząca możliwość, ale warto zachować ostrożność.

Coraz poważniejszym zagadnieniem jest też cybermanipulacja i rozpowszechnianie tzw. postprawdy (fake news), a w efekcie próby wpływania na opinię publiczną. Przykłady są liczne – od wyborów prezydenckich w USA i Francji po niedawny pucz w Zimbabwe. Coraz trudniej będzie nam, jak również mediom, odróżnić prawdę od fałszu.

W 2018 roku usłyszymy jeszcze niejednokrotnie o tradycyjnych zagrożeniach takich jak ransomware, phishing, adware czy SPAM. Spekulacyjny rollercoaster Bitcoina może powodować nietypową aktywność cyberprzestępców, zwłaszcza w sferze ransomware, gdzie Bitcoin jest główną walutą. Ze względu na rosnącą wartość Bitcoina (i jej zmienność), z pewnością atrakcyjnym celem będą bitcoinowe portfele, mieszarki oraz kantory. Za przykład może posłużyć niedawny atak na słoweński NiceHash.

źródło: F-Secure

Kliknij aby powiększyć



11.01.2018 | GRUPA NETIA Z NAJNOWSZYM CERTYFIKATEM NORMY ISO 9001

Spółki z Grupy Netia przeszły pomyślnie certyfikację normy ISO 9001: 2015.

To najnowsza wersja standardu, który kładzie dużo większy nacisk na wysoką jakość oraz dostosowanie się firmy świadczącej usługi do potrzeb i wymagań Klientów.

Jednostka Certyfikacyjna SGS Polska pozytywnie zaopiniowała wnioski spółek z Grupy Netia (Netia, Telefonia Dialog, TK Telekom) o certyfikację ISO 9001 w najnowszej wersji - 2015.

Certyfikat został przyznany na okres 3 lat, a są nim objęte: świadczenia usług telekomunikacyjnych, usług bezpieczeństwa teleinformatycznego, kolokacji, cloud computingu, obsługa klienta oraz specjalistyczne usługi dla rynku kolejowego.

+ więcej...
11.01.2018 | A jednak nie wiesz wszystkiego: 12% pracowników nie zna w pełni zasad bezpieczeństwa IT swojej firmy

Brak świadomości w zakresie bezpieczeństwa IT to wciąż niepokojąca rzeczywistość firm na całym świecie - tak wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez Kaspersky Lab oraz B2B International.

Badanie ujawniło, że zaledwie jedna dziesiąta (12%) respondentów zna zasady dotyczące bezpieczeństwa IT oraz reguły obowiązujące w organizacji, w której są zatrudnieni.

Badanie to, w którym 7 993 osoby pracujące na pełny etat zapytano o polityki i odpowiedzialność w zakresie korporacyjnego bezpieczeństwa IT, pokazało również, że 24% pracowników uważa, że w ich organizacji nie obowiązuje żadna ustalona polityka.

Co ciekawe, wydaje się, że nieznajomość regulaminu nie powinna być usprawiedliwieniem, ponieważ prawie połowa (49%) respondentów jest zdania, że wszyscy pracownicy, łącznie z nimi samymi, powinni przejąć odpowiedzialność za ochronę korporacyjnych zasobów IT przed cyberzagrożeniami.

+ więcej...
11.01.2018 | Jednolity Rynek Cyfrowy wśród tegorocznych priorytetów UE. Polska mocno promuje swobodę przepływu danych w Europie

Jednolity Rynek Cyfrowy ma pobudzić innowacje i unijne PKB, a także stworzyć setki tysięcy miejsc pracy i nowe możliwości rozwoju dla biznesu.

Obok likwidacji barier legislacyjnych do wdrożenia JRC wymagane są też wielomiliardowe inwestycji, np. w utworzenie szybkiej sieci 5G.

Na forum europejskim Polska awansowała już do miana lidera w promowaniu zagadnienia JRC i swobody przepływu danych.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 9 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 512 kb/s
xDSL - łącze 1 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 100 Mb/s:
GSM - łącze 500 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij