Wiadomości

Loading


13.12.2017 | Kwartalny raport Fortinet: cyberprzestępcy uderzają w firmy średniej wielkości

Fortinet, globalny dostawca rozwiązań cyberbezpieczeństwa, przedstawił wyniki najnowszego kwartalnego badania cyberzagrożeń. Wynika z niego, że zautomatyzowane ataki na szeroką skalę stają się normą, aktywność ransomware jest coraz powszechniejsza i niemal 80% organizacji odnotowało w ciągu ostatnich trzech miesięcy poważne naruszenie bezpieczeństwa.

- Wyniki badania z trzeciego kwartału 2017 roku potwierdzają wiele prognoz, które zostały niedawno zaprezentowane przez globalny zespół badawczy Fortinet FortiGuard Labs na rok 2018. Zarówno trendy, jak i dane o zagrożeniach mogą zapowiadać falę nowych rodzajów ataków, które będą rozprzestrzeniać się z dużą prędkością i na szeroką skalę – przestrzega Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Najważniejsze wnioski z badania Fortinet:

  • Nasilenie ataków. 79% firm odnotowało poważne ataki w trzecim kwartale 2017 r. Wykryto 5 973 unikalne eksploity, 14 904 unikatowe warianty złośliwego oprogramowania z 2646 różnych rodzin oraz 245 unikatowych botnetów. Najbardziej rozpowszechniony w ostatnim kwartale był eksploit wykorzystany do ataku na amerykańską firmę Equifax - wykryto ponad 6000 przypadków jego użycia. Ponadto Fortinet zidentyfikował w tym roku już 185 zagrożeń typu zero-day.
  • Średnie firmy na celowniku. Firmy średniej wielkości odnotowały wyższy wskaźnik aktywności botnetów, co wskazuje na coś więcej niż na ich „statystyczny udział” w liczbie przypadków naruszeń bezpieczeństwa. - Cyberprzestępcy postrzegają organizacje średniej wielkości jako atrakcyjne cele, ponieważ często nie mają one takiego poziomu zabezpieczeń jak duże przedsiębiorstwa, ale posiadają cenne zasoby danych – wyjaśnia Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. Jednocześnie powierzchnia ataków na średnie firmy rośnie w szybkim tempie ze względu na przenoszenie danych do chmury.
  • Ransomware wciąż powszechne. Po przerwie w pierwszej połowie roku przypomniał o sobie ransomware Locky – w dużym stopniu dzięki trzem nowym kampaniom, co zgłosiło około 10% firm. Ponadto 22% organizacji doświadczyło aktywności oprogramowania ransomware w ciągu ostatniego kwartału.
  • Ponowne pojawianie się botnetów. Wiele organizacji wielokrotnie doświadczało tych samych infekcji botnetowych. To alarmujące, ponieważ albo organizacje nie do końca zrozumiały całkowity zakres naruszenia, a botnet uaktywnił się ponownie po tym, jak działalność firmy wróciła do ​​normy, albo główna przyczyna nie została znaleziona, a organizacje zostały ponownie zainfekowane tym samym złośliwym oprogramowaniem.
  • Rozpowszechnione i nieuchwytne złośliwe oprogramowanie.. Najczęściej spotykaną funkcją najpopularniejszych rodzin złośliwego oprogramowania było pobieranie i przesyłanie złośliwego kodu oraz infekowanie nim nowych systemów. Popularne były również szczepy destrukcyjne, które ustanawiają połączenia dostępu zdalnego, przechwytują dane wprowadzane przez użytkownika i zbierają informacje o systemie. Te zaawansowane techniki stają się ostatnio standardem, co wskazuje na coraz bardziej inteligentny i zautomatyzowany charakter złośliwego oprogramowania.

Metodologia badania

Globalny raport zagrożeń informatycznych Fortinet to kwartalny przegląd, który stanowi zestawienie danych analitycznych zebranych przez laboratoria FortiGuard Labs w III kw. 2017 roku. Dane są prezentowane w ujęciu globalnym i regionalnym, oraz w rozbiciu na poszczególne sektory i przedsiębiorstwa. Ponadto Fortinet publikuje bezpłatny biuletyn informacyjny o zagrożeniach (Threat Intelligence Brief), analizujący największe niebezpieczeństwa związane ze złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi, które zostały wykryte w ostatnim czasie wraz z linkami do wyników najważniejszych badań nad zdarzeniami ostatniego tygodnia.

źródło: Fortinet

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć



13.12.2017 | Nowe funkcjonalności dla kibiców na stadionie Legii – Ericsson wspiera Social WiFi

Kibice dzięki rozwiązaniu będą mogli na bieżąco obserwować statystyki, śledzić ciekawostki dla fanów, wystawiać oceny gry poszczególnych piłkarzy, czy oceniać usługi dostępne na stadionie usługi oraz obstawiać wynik meczu.

Legia była w roku 2015 pierwszym europejskim obiektem, na którym Ericsson wdrożył rozwiązanie Connected Venue oparte o indywidualną sieć Wifi .

Dążąc do pełnego wykorzystania infrastruktury, Ericsson umożliwił firmie Social WiFi dostosowanie rozwiązania do potrzeb kibiców na stadionie.

Projekt powstał dzięki współpracy z programem akceleracyjnym Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Startup Spark.

+ więcej...
13.12.2017 | ŚWIĘTA TO CZAS ŻNIW DLA CYBERPRZESTĘPCÓW

Jak oceniają eksperci, klienci planujący zakup świątecznych prezentów przez Internet mogą być narażeni na utratę od 50 do 5000 USD w wyniku pojedynczego cyberataku.

Ryzyko jest wysokie, gdyż cyberprzestępcy korzystają z wyjątkowo dużego w tym okresie ruchu w sieci.

Rośnie liczba użytkowników różnego rodzaju urządzeń – smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów PC, a zakupy online stały się łatwe i wygodne.

W dodatku w wielu krajach dostępny jest szybszy niż do tej pory Internet. 

+ więcej...
13.12.2017 | Przestaniemy sami robić przelewy. Za nas zrobią to firmy

Sklep internetowy sam sobie zrobi przelew z naszego rachunku, starając się o kredyt bank sam sprawdzi wyciągi z naszego konta nawet jeżeli to konto mamy w innym banku, a rachunki z naszego konta opłacą  firmy, które je wystawiły - to jedne z większych zmian jakie czekają nas już w przyszłym roku.

Wtedy wchodzi unijna Dyrektywa PSD2.

- Od połowy stycznia w naszym imieniu operacje na naszych rachunkach będą mogły robić tzw. fintechy.

Powinno to skrócić płatności w wielu obszarach i pozwoli na wprowadzenie wielu nowych usług np. meta banki, zarządzanie funduszami z rachunków powiązanych, portfele płatności. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 400 kb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 150 Mb/s
xDSL - łącze 4 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 4 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 65 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij