Wiadomości

Loading


17.10.2017 | KDPW oraz IBM przedstawiają pierwsze w Polsce prototypowe rozwiązanie eVoting oparte o technologię Blockchain i przeznaczone dla rynków kapitałowych.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz IBM prezentują pionierski projekt, z wykorzystaniem technologii rozproszonego rejestru, przeznaczony dla rynków kapitałowych w Polsce, zbudowany na podstawie Hyperledger Fabric. Prototypowe rozwiązanie eVoting ma na celu zwiększenie zaangażowania inwestorów w głosowanie uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Jest to unikalne narzędzie do oddawania korespondencyjnie głosów przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Platforma usprawni przygotowanie i obsługę głosowań oraz zapewni transparentność całego procesu.

Przepisy prawa stworzyły uczestnikom rynku kapitałowego możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii w celu organizacji i korespondencyjnego głosowania nad uchwałami postawionymi na porządku obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszy, jednak dopiero dziś możliwość ta urzeczywistnia się w Platformie IBM Blockchain, zbudowanej w oparciu o otwarte rozwiązanie Linux Foundation Hyperledger Fabric. Dzięki tej technologii organizacja i obsługa walnych zgromadzeń akcjonariuszy może zostać przeniesiona w pełni cyfrowy wymiar przy jednoczesnym wypełnieniu wymagań ustawowych odnośnie identyfikacji akcjonariuszy i zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej. Spółki oraz inwestorzy zyskają tańszą, łatwiejszą a zarazem bezpieczną możliwość wykonywania prawa głosu i decydowania o sprawach spółek.

KDPW odpowiada m.in. za rejestrację papierów wartościowych oraz realizuje szereg usług związanych z obsługą zdarzeń korporacyjnych, a także obsługą walnych zgromadzeń. Nowy system eVoting zapewni KDPW oraz pozostałym uczestnikom rynku kapitałowego, takim jak spółki publiczne oraz banki i biura maklerskie, wspólny wgląd w dane na temat wykonywanych praw głosu w czasie niemalże rzeczywistym, a także umożliwi dostęp do wiarygodnych wyników głosowania korespondencyjnego. Technologia Blockchain zapewni wspólny, zdecentralizowany rejestr, przechowujący historię zdarzeń związanych z danym zgromadzeniem akcjonariuszy, listę uchwał poddanych głosowaniu, liczbę zarejestrowanych uczestników i głosów, oraz dane o wynikach głosowania. Będzie to skutkowało większą dostępnością, odpowiedzialnością oraz transparentnością dla wszystkich uczestników systemu.

Architektura sieci blockchain opartej o Hyperledger Fabric ogranicza ryzyko manipulacji wynikami głosowania. Głosy są zabezpieczone kryptograficznie, zatwierdzane przez wielu uczestników i przechowywane w niezmienialnym rejestrze, który zapewnia pełną audytowalność głosowania.

Sławomir Panasiuk, Wiceprezes Zarządu KDPW powiedział: „KDPW jest zaangażowany w proces świadczenia usług uczestnikom rynku kapitałowego w Polsce oraz innych krajach europejskich. Wykorzystujemy nowe technologie w celu zwiększania oferty świadczonych usług oraz podniesienia satysfakcji z naszych rozwiązań. Po wdrożeniu innowacyjnego prototypu eVoting, opartego o technologię Blockchain, i zweryfikowaniu, czy technologia ta przynosi spodziewane korzyści, planujemy rozszerzyć rozwiązanie tak, aby zoptymalizować cały proces zarządzania walnymi zgromadzeniami akcjonariuszy”.

- Blockchain umożliwia niezależnym od siebie firmom sprawniejsze i bardziej rzetelne przeprowadzanie transakcji. Poprzez współpracę z KDPW oraz partnerami z całego ekosystemu rynków kapitałowych, IBM Blockchain pomaga firmom przeprowadzać transakcje cyfrowo oraz zwiększyć zaangażowanie inwestorów - mówi Karolina Marzantowicz, Distinguished Engineer w IBM i dodaje - W trakcie współpracy z KDPW nad prototypem widzieliśmy, że tradycyjne technologie nie są w stanie zapewnić tak daleko idącej przejrzystości i transparentności przy jednoczesnym zachowaniu prywatności współdzielonych danych. Nasz projekt stworzy nowy cyfrowy standard realizacji transakcji B2B / B2C dla instytucji rynku kapitałowego.

Rozwiązanie znajduje się aktualnie w trakcie realizacji prototypu i ma być dostępne do testów w czwartym kwartale tego roku. Platforma wykorzystuje oprogramowanie Linux Foundation Hyperledger Fabric wersja 1.0. Hyperledger jest oprogramowaniem typu open source stworzonym w celu rozwijania międzybranżowej, opartej o otwarte standardy, technologii blockchain.

źródło: IBM

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć



17.10.2017 | Odpowiedź Kaspersky Lab na niezweryfikowane zarzuty opublikowane przez New York Times 10 października 2017 r. i wykorzystane przez inne media na całym świecie

Firma Kaspersky Lab nie była zaangażowana w sytuację omawianą w artykule, ani nie posiada żadnej wiedzy na ten temat.

Integralność produktów jest dla Kaspersky Lab niezwykle istotna, dlatego firma naprawia i niezwłocznie usuwa wszelkie zgłaszane luki oraz błędy.

Kaspersky Lab po raz kolejny wyraża wolę współpracy z władzami Stanów Zjednoczonych w celu odniesienia się do obaw, jakie mogą mieć w odniesieniu do produktów i systemów firmy.

Jednocześnie Kaspersky Lab zwraca się z prośbą o przekazanie wszelkich istotnych, możliwych do zweryfikowania informacji, które mogłyby pomóc firmie przeprowadzić własne wewnętrzne dochodzenie, by jednoznacznie wykazać, że pojawiające się zarzuty nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

+ więcej...
17.10.2017 | Interpol i Kaspersky Lab umacniają współpracę wraz z nową umową dot. wymiany danych o cyberzagrożeniach

Kaspersky Lab podkreśla swoje zaangażowanie w globalną współpracę w ramach walki z cyberprzestępczością, podpisując z Interpolem umowę dot. dzielenia się informacjami na temat zagrożeń IT.

Umowa ta wiąże się z ustanowieniem platformy do wymiany danych o najnowszych działaniach cyberprzestępczych między Kaspersky Lab a Interpolem.

Z racji tego, że cyberprzestępcy działają z pominięciem granic geograficznych, Kaspersky Lab stoi na stanowisku, że walka ze współczesnymi zagrożeniami wymaga globalnej współpracy.

Eksperci z firmy regularnie współpracowali z Interpolem w ramach wymiany aktualnych odkryć dotyczących działań cyberprzestępców z oddziałami policji na całym świecie. 

+ więcej...
13.10.2017 | Zaspokój głód zwycięstwa z Internetem mobilnym od T‑Mobile i laptopem dla graczy ASUS ROG STRIX GL503

T‑Mobile poszerza swoją ofertę dla graczy i fanów cyfrowej rozrywki.

W dniu rozpoczęcia targów T‑Mobile Warsaw Games Week prezentuje nowe urządzenia, które klienci Operatora mogą nabyć wraz z ofertą Internetu mobilnego w T‑Mobile.

Teraz każdy gracz będzie mógł zapewnić sobie najlepszy sprzęt do emocjonujących rozgrywek online i nie tylko wraz z szybkim Internetem LTE w najlepszej sieci.

Z najnowszej propozycji Operatora można skorzystać już od 16 października.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 11 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 10 Mb/s
xDSL - łącze 40 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 500 Mb/s:
GSM - łącze 100 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij