Wiadomości

Loading


17.08.2017 | Mamba - powrót cyberprzestępców, którzy w listopadzie 2016 r. zaatakowali metro w San Francisco

W listopadzie 2016 r. cyberprzestępcy z ugrupowania Mamba zaszyfrowali komputery należące do metra w San Francisco. Atak objął ponad 2 000 maszyn tej organizacji i sparaliżował jej działanie. Badacze z Kaspersky Lab wykryli wznowienie niebezpiecznej działalności przez tę grupę cyberprzestępczą - na chwilę obecną ataki są wymierzone głównie w firmy z Brazylii i Arabii Saudyjskiej.

Ugrupowanie Mamba korzysta z legalnego narzędzia DiskCryptor do całkowitego szyfrowania zawartości dysków twardych w komputerach atakowanych organizacji. Obecnie nie istnieje sposób na odszyfrowanie tych danych.

Cyberprzestępcy coraz częściej atakują duże organizacje (zarówno komercyjne, jak i niekomercyjne), ponieważ wiedzą, że mają one bardzo dużo do stracenia, gdy dojdzie do zablokowania dostępu do danych. Mowa tu o szpitalach, organizacjach handlowych i przemysłowych, a także o transporcie publicznym. Strategia tych ataków wydaje się być dość oczywista - firmy te mają tak dużo do stracenia, że będą skłonne zapłacić okup za odzyskanie dostępu do danych i komputerów.

Szkodliwość i złożoność ataków ugrupowania Mamba należy ocenić jako wysoką - w przeciwieństwie do innych gangów wykorzystujących oprogramowanie ransomware, omawiana grupa stosuje narzędzia szyfrujące całe dyski, które nie tylko blokują dostęp do danych, ale także uniemożliwiają ponowne uruchomienie komputera aż do momentu zapłacenia okupu przez ofiarę.

Produkty Kaspersky Lab wykrywają omawiane zagrożenie przy użyciu modułu "Kontrola systemu" jako PDM:Trojan.Win32.Generic.

Porady bezpieczeństwa dla firm obawiających się ataków oprogramowania ransomware

  • Należy regularnie i niezwłocznie instalować wszystkie uaktualnienia systemu operacyjnego i użytkowanych aplikacji.
  • Należy uczulić pracowników, by nie otwierali żadnych załączników i nie klikali odnośników w wiadomościach e-mail pochodzących z niezaufanych źródeł.
  • Należy wykonywać kopie zapasowe najważniejszych danych i przechowywać je na nośnikach, które nie są na stałe podłączone do komputera, lub w chmurze.
  • Firmy, które nie korzystają z komercyjnych rozwiązań Kaspersky Lab, mogą zainstalować bezpłatne narzędzie Kaspersky Anti-Ransomware Tool for Business, które pozwala na skuteczne wykrywanie szkodliwych programów ransomware.
  • Firmy korzystające z rozwiązań komercyjnych Kaspersky Lab powinny upewnić się, że moduł "Kontrola systemu", proaktywny mechanizm zapewniający wykrywanie zagrożeń na podstawie ich szkodliwego zachowania w systemie, jest włączony.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



17.08.2017 | Internet Rzeczy w mieście

W dużych miastach gwałtownie rośnie ilość urządzeń działających w ramach Internetu Rzeczy (IoT).

Wiele z nich zainstalowanych jest głęboko w budynkach, gdzie niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego zasięgu.

Symulacja realistycznego scenariusza z dużą ilością urządzeń IoT działających w mieście wykazała, że nawet 99% tego rodzaju sprzętu zainstalowanego głęboko w budynkach może potencjalnie łączyć się z siecią za pomocą nowych technologii komórkowej transmisji danych.

Sieci komórkowe doskonale nadają się do tego, by obsługiwać pojawiające się na rynku urządzenia IoT. 

+ więcej...
17.08.2017 | Od exploitów dnia zerowego po oprogramowanie ransomware: ewolucja zaawansowanych cyberataków w II kwartale 2017 r.

W drugim kwartale 2017 roku zaawansowani cyberprzestępcy wypuścili szereg nowych i udoskonalonych szkodliwych narzędzi, w tym trzy exploity dnia zerowego oraz dwa bezprecedensowe ataki: WannaCry i ExPetr.

Analiza ekspercka tych dwóch ostatnich wskazuje na możliwość wypłynięcia kodu, który nie był w pełni gotowy, co jest nietypową sytuacją w przypadku precyzyjnych cyberprzestępców.

Te i inne trendy zostały omówione w najnowszym kwartalnym podsumowaniu danych analitycznych dotyczących zagrożeń, przygotowanym przez Kaspersky Lab.

+ więcej...
17.08.2017 | Przyszłość AI w Doświadczeniach Konsumentów

Razem z firmą AT & T Foundry i RocketSpace firma Ericsson wydała trzecią serię The Futurist Report.

Przejrzyj wewnętrzne spojrzenie na najnowocześniejsze technologie i firmy, które kształtują przyszłość sztucznej inteligencji i co to oznacza dla konsumentów.

Jak sztuczna inteligencja i automatyka wpływają na sposób, w jaki żyjemy i jak marki będą dostosowywać się i zaspokoić zmieniające się doświadczenia konsumentów?

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 128 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 15  Mb/s
xDSL - łącze 20 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 8 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 400 kb/s:
GSM - łącze 7,2 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij