Wiadomości

Loading


22.02.2017 | Zagrożenia finansowe w 2016 roku: co sekundę ma miejsce atak phishingowy, którego celem jest kradzież pieniędzy

Celem niemal połowy wszystkich ataków phishingowych (oszukańczych wiadomości e-mail lub podrabianych stron internetowych przypominających te autentyczne) zarejestrowanych w 2016 r. przez technologie Kaspersky Lab była kradzież pieniędzy ofiary - tak wynika z analizy krajobrazu zagrożeń finansowych przeprowadzonej przez ekspertów z firmy. W porównaniu z 2015 r. liczba finansowych ataków phishingowych wzrosła o 13,14 proc. w 2016 r., stanowiąc 47,48% wszystkich działań tego typu zarejestrowanych przez mechanizmy bezpieczeństwa.

W 2016 r. technologie antyphishingowe Kaspersky Lab wykryły prawie 155 milionów prób odwiedzenia przez użytkowników różnego rodzaju oszukańczych stron internetowych. Ponad 73,5 mln. z nich - niemal połowa - miała na celu przeprowadzanie finansowych ataków phishingowych, tj. celem było uzyskanie cennych informacji osobistych użytkowników - takich jak numery kont bankowych, kart kredytowych, numery ubezpieczenia społecznego oraz loginy i hasła umożliwiające dostęp do serwisów bankowości online. Cyberprzestępcy zamierzali wykorzystać te informacje do kradzieży pieniędzy swoich ofiar. Jest to najwyższy odsetek phishingu finansowego odnotowany do tej pory przez Kaspersky Lab.

Phishing bankowy stanowi absolutnego lidera wśród wszystkich typów phishingu finansowego. W co czwartym ataku (25,76%) wykorzystywano fałszywe informacje dotyczące bankowości online lub inne treści związane z bankami - wynik ten stanowi wzrost o 8,31 proc. w stosunku do 2015 r. Udział phishingu związanego z systemami płatności i sklepami internetowymi wynosił odpowiednio 11,55% i 10,14%, co stanowi wzrost o 3,75 i 1,09 punktu procentowego w porównaniu z 2015 r. Odsetek phishingu finansowego wykrytego na komputerach Mac wynosił 31,38%.

Cyberprzestępcy stosujący finansowe ataki phishingowe są szczególnie skorzy do wykorzystywania w swoich kampaniach danych dotyczących największych banków międzynarodowych, popularnych systemów płatniczych, jak również sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych ze Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Brazylii. Lista wykorzystywanych marek z roku na rok pozostaje taka sama, ponieważ wciąż cieszą się one dużą popularnością, a tym samym ich klienci stanowią lukratywny cel dla cyberprzestępców.

Phishing finansowy zawsze stanowił jeden z najłatwiejszych sposobów umożliwiających cyberprzestępcom nielegalne zarobienie pieniędzy. Nie trzeba być wysoce wykwalifikowanym programistą ani inwestować dużych pieniędzy w infrastrukturę pomocniczą. Naturalnie, większość ataków phishingowych łatwo rozpoznać i uniknąć ich, jednak nasze statystyki świadczą o tym, że wiele osób nadal nie wykazuje wystarczającej ostrożności, jeśli chodzi o postępowanie z danymi finansowymi online. W przeciwnym razie nie zarejestrowalibyśmy tak wielu ataków w 2016 r. - powiedziała Nadieżda Demidowa, starszy analityk zawartości WWW, Kaspersky Lab.

Jak zabezpieczyć się przed phishingiem

Eksperci z Kaspersky Lab zalecają użytkownikom zastosowanie następujących środków w celu zabezpieczenia się przed phishingiem:

  • Podczas dokonywania płatności online zawsze sprawdzaj autentyczność strony internetowej. Połączenie powinno być szyfrowane (adres strony powinien rozpoczynać się od znaków https://), a domena musi należeć do tej samej organizacji, na której konto chcesz dokonać płatności.
  • Zawsze sprawdzaj autentyczność wiadomości e-mail otrzymywanych od znanych marek. Nawet jeśli wiadomość nakłania Cię do zrobienia czegoś w trybie pilnym, np. zmiany hasła, najpierw upewnij się, że rzeczywiście została wysłana przez danego nadawcę - skontaktuj się z przedstawicielem swojego banku lub systemu płatniczego, aby to potwierdzić.
  • Nie klikaj odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail lub znajdujących się na stronach internetowych, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ich autentyczności.
  • Stosuj sprawdzone rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w technologie antyphishingowe działające w oparciu o zachowanie aplikacji w systemie. To pozwoli zidentyfikować nawet najnowsze ataki phishingowe, które nie zostały jeszcze dodane do baz danych.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



22.02.2017 | Sklepy internetowe pod lupą fiskusa. Urzędy skarbowe znajdują wiele nieprawidłowości

Ostatnie lata to okres dynamicznego wzrostu e-handlu.

Rynek wart jest ponad 36 mld zł, a w sklepach internetowych kupuje już połowa internautów.

Dynamiczny rozwój sektora sprawia, że pojawiają się nowe ryzyka podatkowe, z którymi przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie sobie poradzić.

Dlatego branży uważnie przyglądają się urzędy skarbowe. 

+ więcej...
22.02.2017 | Zaawansowani cyberprzestępcy rozwijają zaawansowany botnet oparty na systemie Windows w celu rozprzestrzeniania niesławnego trojana Mirai

Eksperci z Kaspersky Lab analizują pierwszą opartą na systemie Windows sieć zainfekowanych urządzeń (tzw. botnet) służącą do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania Mirai w ramach akcji zamykania działających botnetów.

Badania wykazały, że wersja dla systemu Windows została stworzona przez programistę posiadającego bardziej zaawansowane umiejętności niż cyberprzestępcy, którzy pod koniec 2016 r. przeprowadzili masowe ataki DDoS wspomagane botnetem Mirai.

Może to mieć poważny wpływ na przyszłe ataki oparte na Mirai i ich cele.

Autor nowego szkodliwego oprogramowania prawdopodobnie biegle włada językiem chińskim.

+ więcej...
21.02.2017 | Aplikacja IBM i the Weather Company ostrzeże przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

IBM i należąca do niej firma The Weather Company wprowadziły technologię Mesh Network Alerts umożliwiającą ostrzeganie ludności przez niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o krajach rozwijających się i jest w stanie działać nawet w warunkach ograniczonego dostępu do Internetu czy zakłóceń sieci komórkowej.

W tradycyjnym modelu rządowe komunikaty dotyczące niebezpiecznych zjawisk są przekazywane za pośrednictwem stacji bazowych do wszystkich telefonów w ich zasięgu.

W krajach rozwijających się w przypadku problemów z siecią lub gdy wzrasta jej obciążenie, możliwość wysyłania powiadomień zostaje ograniczona, co może mieć bardzo poważne konsekwencje. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 500 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 6 Mb/s
xDSL - łącze 1,5 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 35 Mb/s:
GSM - łącze 500 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij