Wiadomości

Loading


08.12.2017 | Polacy chętnie korzystają z bankowości mobilnej. Jakie są zagrożenia?

Według badania opublikowanego przez NBP na początku 2017 roku ponad połowa młodych Polaków (w wieku do 24 lat) korzysta z usług bankowych na urządzeniach mobilnych. Polacy są w europejskiej czołówce pod względem liczby osób korzystających z cyfrowych rozwiązań w bankowości – aż 91% przynajmniej raz w miesiącu dokonuje transakcji finansowych online lub przez aplikację mobilną. Wśród zalet bankowości mobilnej najbardziej doceniane są: łatwość użycia (63%), oszczędność czasu (59%) oraz bezpieczeństwo (51%). Istnieją jednak pewne zagrożenia, na które warto zwrócić uwagę podczas korzystania z usług banku na urządzeniu mobilnym.

Spreparowana sieć Wi-Fi
Jedną z metod stosowaną przez hakerów jest próba przejęcia danych logowania do banku przy pomocy spreparowanej sieci Wi-Fi. Podatne na tego typu cyberataki są osoby, które logują się do publicznie dostępnych punktów sieciowych (tzw. hotspotów). Cyberprzestępca może z łatwością zabrać swój własny router do galerii handlowej i stworzyć sieć Wi-Fi, którą dla niepoznaki nazwie tak samo jak restaurację, w której akurat będzie przebywać potencjalna ofiara. W dodatku może przyciągać ogólną dostępnością bez konieczności wpisywania loginu i hasła. Po połączeniu się z taką siecią, a następnie skorzystaniu z usług bankowych (w szczególności z poziomu przeglądarki internetowej zamiast dedykowanej aplikacji), haker mógłby podejrzeć, jakie dane logowania do banku zostały wprowadzone przez użytkownika.

– Najczęściej bezpieczeństwo sesji bankowej naruszają tzw. ataki man-in- the-middle (MITM) –cyberprzestępca stara się znaleźć pomiędzy dwiema stronami, które wymieniają informacje, monitoruje przepływ danych oraz może wpływać na ich przekaz. Korzystając z bankowości internetowej, używamy informacji, które haker może przechwycić i wykorzystać do własnych celów – w praktyce włamać się na nasze konto – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Przestarzały system operacyjny
Cyberprzestępcy mogą również wykorzystać luki w starych wersjach systemu, aby przejąć kontrolę nad słabo zabezpieczonym urządzeniem, co stanowi kolejne zagrożenie dla sesji bankowych. Według raportu Gartnera opublikowanego w maju 2017 roku z systemu Android korzysta 86% użytkowników smartfonów na świecie. Najpopularniejszy mobilny system jest również najczęstszym celem ataków hakerskich. Wynika to w dużej mierze z braku masowych, regularnych aktualizacji systemu – tak jak odbywa się to w przypadku systemu Apple iOS. Na kilka miesięcy po premierze wersji Androida Oreo korzysta z niego zaledwie 0,3% użytkowników, a z wersji poprzedniej – Nougat – niewiele ponad 20% posiadaczy smartfonów z Androidem. Według doniesień Labu firmy F-Secure na przestrzeni 8 miesięcy (styczeń – sierpień 2017) liczba złośliwego oprogramowania atakująca systemy Android wzrosła o 70%.

Nieoficjalna aplikacja bankowa
Cyberprzestępcy wykorzystują również niski poziom autoryzacji aplikacji w sklepie Google’a oraz możliwość instalacji oprogramowania z niezaufanych źródeł. W październiku 2017 roku polskie instytucje finansowe przestrzegały przed aplikacją do śledzenia kursu kryptowalut, która była dostępna do pobrania z autoryzowanego sklepu. Po jej zainstalowaniu wyświetlała się specjalna nakładka udająca oficjalną aplikację bankową, w której użytkownicy byli proszeni o wpisanie swoich danych logowania. Tym samym cyberprzestępcy otrzymywali dostęp do konta. Wirus przejmował również kontrolę nad telefonem i dawał możliwość podsłuchiwania połączeń telefonicznych, a także wysyłania i odczytywania treści SMS-ów (w tym wiadomości potwierdzających transakcję z bankiem).

– Aplikacje bankowe na urządzeniach mobilnych są z reguły dobrze chronione, ponieważ nie przechowują poufnych danych w pamięci podręcznej, a wylogowanie użytkownika następuje już po kilku minutach bezczynności. Mogą jednak stanowić realne zagrożenie, jeżeli przez przypadek użytkownik pobierze spreparowaną aplikację, która w praktyce będzie wykradała dane logowania. Aby ustrzec się od tego typu niebezpieczeństw, można skorzystać z oprogramowania Ochrona Internetu z funkcją Bezpiecznej Przeglądarki, która w momencie logowania się na stronę banku blokuje wszystkie inne połączenia i dba o bezpieczeństwo sesji – tłumaczy Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.

źródło: F-Secure

Kliknij aby powiększyć



08.12.2017 | Jeszcze więcej rozrywki w Twojej kieszeni: Showmax i Storytel w T‑Mobile

T‑Mobile konsekwentnie poszerza ofertę usług dodatkowych dostępnych dla wszystkich klientów o nowe serwisy.

Do biblioteki najlepszej rozrywki cyfrowej T‑Mobile dołącza Showmax – popularny serwis VOD, oferujący największe hity kinowe i seriale dostępne zawsze i wszędzie, także na urządzeniach mobilnych.

Od teraz klienci T‑Mobile mogą skorzystać także z zasobów serwisu z audiobookami Storytel.

T‑Mobile nie od dziś stawia na to, by jego klienci mieli dostęp do najlepszych serwisów i platform kontentowych i rozrywkowych. 

+ więcej...
07.12.2017 | Cyfrowy Polsat z mikołajkowym prezentem dla abonentów

Cyfrowy Polsat tradycyjnie przygotował dla swoich abonentów świąteczny prezent – w tym roku jest to dostęp do nawet 33 kanałów tematycznych bez dodatkowych opłat.

Z „otwartego okna” klienci będą mogli korzystać aż przez miesiąc – od 6 grudnia br. do 7 stycznia 2018 r.

Dostęp do kanałów oraz wybranych materiałów VOD możliwy będzie za pośrednictwem dekodera oraz na urządzeniach mobilnych – dla klientów posiadających aktywną opcję ON THE GO.

Dodatkowe kanały od Cyfrowego Polsatu to możliwość wspólnego spędzania czasu, przeżywania doskonałych seansów filmowych i emocji sportowych przez całą rodzinę w ciągu magicznego okresu świąteczno-noworocznego.

+ więcej...
07.12.2017 | Dajemy wycisk Twojej telewizji. Mikołajkowe okno otwarte dla Klientów INEA

Dajemy wycisk Twojej telewizji – pod takim hasłem Klienci INEA mogą w dniach od 06.12.2017r. do 14.01.2018 r. oglądać niezwykle ciekawe kanały telewizyjne w specjalnie przygotowanym oknie otwartym.

Aż 6 z nich to nowości w ofercie programowej, które nigdy wcześniej nie były dostępne w INEA.

Wszystkie propozycje mają pozytywnie zaskoczyć tematyką i bogatą ofertą.

Do puli udostępnionych bez opłat kanałów, dołączyły doskonale znane Klientom INEA: Eurosport1, Eurosport2, DTX, Discovery Channel, Discovery Science. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 11 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 512 kb/s
xDSL - łącze 3 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 60 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij