Wiadomości

Loading


27.06.2018 | Od rozwoju w chmurze po bałagan i zamieszanie: dwa na trzy przedsiębiorstwa sektora MŚP borykają się z nadmiernie skomplikowaną infrastrukturą IT

Wraz z rozwojem działalności firmy coraz częściej korzystają z nowych narzędzi biznesowych oraz usług w chmurze w celu zwiększenia wydajności i elastyczności pracy swojego personelu oraz zmniejszenia wydatków. Według najnowszego badania Kaspersky Lab prawie dwie trzecie (63%) firm zatrudniających do 249 osób wykorzystuje co najmniej jedną aplikację biznesową w postaci usługi. Jednak widoczny wśród rozwijających się firm trend w kierunku wykorzystywania usług w chmurze w celu optymalizacji działań może mieć również negatywne skutki, takie jak utrata kontroli nad bezpieczeństwem aplikacji oraz cennych danych klientów.

Małe i średnie przedsiębiorstwa wspierają rozwój platformami opartymi na chmurze

Zarówno najmniejsze przedsiębiorstwa, jak i te znajdujące się w fazie szybkiego rozwoju postrzegają technologie chmury jako szansę na wydajniejszą i bardziej ekonomiczną realizację swoich zadań biznesowych. Połowa (50%) przedsiębiorstw posiadających do 49 pracowników oraz 40% podmiotów zatrudniających 50-249 osób posiada pracowników, którzy regularnie pracują poza biurem i potrzebują dostępu do danych i aplikacji za pośrednictwem chmury. Wraz z rozwojem firmy odczuwają coraz większą potrzebę korzystania z usług w chmurze: 73% MŚP i 56% bardzo małych przedsiębiorstw wykorzystuje co najmniej jedną usługę w chmurze. Do najpopularniejszych narzędzi SaaS (Software as a Service - oprogramowanie jako usługa) należą poczta e-mail, usługi przechowywania dokumentów i współpracy, usługi finansowe i księgowe.

IT, cyberbezpieczeństwo i brak kontroli

Niestety aktywne wykorzystywanie chmury posiada również ciemniejszą stronę: infrastruktury IT w organizacjach coraz częściej konsolidują coraz więcej usług i aplikacji, jednak nie zawsze zapewniają niezbędny poziom kontroli oraz widoczności. W efekcie 66% przedsiębiorstw posiadających do 249 pracowników doświadcza trudności z zarządzaniem takimi heterogenicznymi infrastrukturami IT.

Ta coraz większa złożoność wymaga od małych i średnich przedsiębiorstw nowego podejścia do zarządzania infrastrukturą. Problem polega jednak na tym, że wewnętrzni specjaliści IT nie zawsze posiadają wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby sprostać temu wyzwaniu. Ponadto 14% przedsiębiorstw zatrudniających od 50 do 249 pracowników powierza zarządzanie bezpieczeństwem IT osobom, które nie są specjalistami IT. Może to stwarzać realne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa firm, które nie zawsze mają czas na ich ocenę, ponieważ przeważnie koncentrują się na rozwoju swojej działalności.

Kto odpowiada za ochronę danych w aplikacjach wykorzystywanych jako usługa?

Mimo że funkcje bezpieczeństwa informacji mają drugorzędny charakter wobec rozwoju działalności, małe i średnie przedsiębiorstwa są świadome tego, jak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa cennym danym swoich klientów. Zarówno w przypadku bardzo małych jak, i średnich przedsiębiorstw, bezpieczeństwo danych to główne wyzwanie, z jakim firmy muszą się zmierzyć. Mimo to 49% bardzo małych przedsiębiorstw i 64% małych i średnich przedsiębiorstw przechowuje cenne dane klientów na urządzeniach mobilnych personelu. Wyciek takich danych może spowodować poważne szkody wizerunkowe dla firmy, jak również straty finansowe związane z postępowaniami sądowymi. O ile korporacje zwykle posiadają zasoby rezerwowe, które pozwalają im przetrwać takie trudności, mniejsze organizacje mogą doświadczyć dramatycznych konsekwencji, takich jak poważne zakłócenia operacji czy nawet utrata klientów.

Małe firmy, mimo świadomości problemu, nie wiedzą do końca, kto ponosi odpowiedzialność za takie aktywa, ponieważ są one przetwarzane w usługach w chmurze. Szczególnie niepokojące podejście do tego problemu wykazują firmy zatrudniające do 49 pracowników. Na przykład niemal dwie trzecie (64%) respondentów z bardzo małych przedsiębiorstw jest przekonanych, że za bezpieczeństwo aplikacji służących do wymiany dokumentów odpowiada dostawca - opinię tą podziela 56% respondentów z małych i średnich firm.

Aby móc czerpać korzyści z przetwarzania w chmurze niezależnie od aktualnego etapu rozwoju, firmy muszą skutecznie zarządzać szerokim wachlarzem platform i usług w chmurze. Istotne znaczenie ma tu wyraźne określenie, na kim spoczywa odpowiedzialność za cyberbezpieczeństwo w coraz bardziej złożonych infrastrukturach IT. Cyberbezpieczeństwa nie można lekceważyć, niezależnie od tego, czy jest zarządzane przez personel wewnętrzny, czy przez zaufanego doradcę - mówi Maksim Froliow, wicedyrektor ds. sprzedaży globalnej, Kaspersky Lab. Dlatego wszystkie firmy powinny utworzyć specjalne stanowisko, w ramach którego kontrolowane będzie bezpieczeństwo platform opartych na chmurze, poufne dane oraz procesy biznesowe.

Aby zapewnić cyberbezpieczeństwo na każdym etapie rozwoju działalności, Kaspersky Lab oferuje rozwiązania, które zostały opracowane z myślą o organizacjach niezależnie od ich rozmiaru - od niewielkich start-upów po aktywnie rozwijające się i bardziej dojrzałe firmy. Zgodnie z rozpowszechniającym się trendem stosowania chmury, oferta Kaspersky Lab zawiera rozwiązania bezpieczeństwa, które mogą być wdrażane i zarządzane z chmury, jak również specjalne produkty przeznaczone do ochrony aplikacji w chmurze.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



27.06.2018 | Fortinet wprowadza ochronę internetu rzeczy w ramach architektury Security Fabric

Fortinet łączy się z Bradford Networks, aby wzmocnić architekturę Security Fabric i rozszerzyć ofertę bezpieczeństwa dla dużych sieci korporacyjnych w zakresie internetu rzeczy (IoT).

Technologia Bradford Networks została już zintegrowana z architekturą Fortinet Security Fabric, w tym z produktami FortiGate, FortiSIEM, FortiSwitch i FortiAP. Pozwoli to zminimalizować ryzyko i skutki zagrożeń, zwłaszcza w środowiskach związanych z infrastrukturą krytyczną: energetyką, branżą paliwową czy przemysłem, i to bez konieczności wdrażania oddzielnie w każdym obiekcie przedsiębiorstwa.

Według niedawnego badania Forrester 82% przedsiębiorstw ma problemy już na etapie identyfikacji wszystkich urządzeń mających dostęp do ich sieci. 

+ więcej...
26.06.2018 | Ponad 2,57 mln nazw w domenie PL. Najwyższy od 9 lat wskaźnik odnowień

Jak co kwartał Krajowy Rejestr Domen w NASK PIB opublikował szczegółowy raport na temat rynku domeny PL.

W pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowano ponad 246 000 nazw w domenie PL.

Na koniec marca 2018 utrzymywanych było 2 570 276 aktywnych nazw w domenie na rzecz ponad miliona abonentów.

W porównaniu z czwartym kwartałem 2017 w rejestrze ubyło 5 787 nazw. 

+ więcej...
26.06.2018 | Wyłącz ego. Zrozum drugiego: startuje nabór na szkolenia z prowadzenia dialogu dla lokalnych liderów.

Lokalni liderzy z różnych środowisk będą mogli nauczyć się rozwiązywania konfliktów przy pomocy dialogu metodą opracowaną przez norweski ośrodek Nansen Center for Peace and Dialogue.

Rozpoczęła się rekrutacja na profesjonalne szkolenia w ramach projektu „Wyłącz ego. Zrozum drugiego.”, zainicjowanego przez Orange Polska.

– Dialogu można się nauczyć i trzeba to robić. W Polsce mieszka 38 mln ludzi, czyli 38 mln talentów.

Jeśli przez przypadek, lub w sposób zamierzony, niektórzy są wyłączeni z tworzenia pomysłów czy rozwiązań, to wtedy kraj nie wykorzystuje całego kapitału społecznego.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 128 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 1,8 Mb/s
xDSL - łącze 640 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 8 Mb/s:
GSM - łącze 21 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij