Wiadomości

Loading


14.02.2018 | Jakich cyberataków można się spodziewać podczas trwających igrzysk olimpijskich?

W ramach inicjatywy Securing Smart Cities opublikowano informacje na temat przewidywanych rodzajów cyberataków w ramach trwających igrzysk olimpijskich. Statystyki z poprzednich dużych wydarzeń sportowych pokazują, że zagrożenie jest poważne. Kaspersky Lab jest partnerem inicjatywy Securing Smart Cities.

Z badania przeprowadzonego przez Securing Smart Cities wynika, że ryzyko cyberataków w trakcie imprezy sportowej najwyższej rangi jest wysokie i obejmuje problemy w zakresie infrastruktury krytycznej, służby zdrowia oraz środowiska naturalnego. Obawy te znajdują potwierdzenie w liczbach. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie odnotowano około 190 milionów cyberataków (12 milionów dziennie). W czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie cyberprzestępcy przeprowadzili ponad 200 milionów nieudanych ataków na oficjalną stronę internetową tego wydarzenia. Z kolei podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi zarejestrowano 322 miliony ataków, a w czasie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro - 570 milionów.

Do najbardziej prawdopodobnych rodzajów cyberataków w trakcie trwających igrzysk należą:

  • Cyberataki na serwisy online związane ze sprzedażą biletów, rezerwacjami, miejscami na trybunach, hotelami, usługami transportowymi oraz zamawianiem jedzenia.
  • Cyberataki na systemy uwierzytelniania.
  • Ataki na zrobotyzowane urządzenia poprzez wyłączenie ich lub zdalne przejęcie kontroli.
  • Ataki na technologie operacyjne: ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, windy, oświetlenie awaryjne, sygnalizacja świetlna, drony i kamery monitorujące.
  • Ataki na pracowników i uczestników zawodów (phishing, ataki hakerskie, zdalne monitorowanie lub manipulowanie danymi, szantaż).
  • Ataki na infrastrukturę krajową, łącznie z takimi usługami jak oczyszczanie ścieków, energetyka, transport, bankowość czy administracja.
  • Ataki na sędziów, a także manipulacja systemami sędziowania, danymi oraz decyzjami dotyczącymi wyników.
  • Ataki i manipulowanie monitoringiem sportowców (leki na zwiększenie wydolności) lub czujnikami monitorującymi (wykorzystywanymi do doskonalenia programów ćwiczeń i poprawy wyników sportowców).
  • Manipulowanie systemami i algorytmami analizy danych, które pomagają w prognozowaniu ruchu drogowego, gęstości zaludnienia, pogody, zapotrzebowania na wodę i energię.
  • Rozprzestrzenianie plotek na portalach społecznościowych również może mieć negatywny wpływ na igrzyska. Z fałszywych profili mogą być rozsyłane nieprawdziwe wiadomości, które mogą wywołać panikę lub podobne problemy.

Podczas każdej Olimpiady jesteśmy zwykle świadkami pokazu niesamowitych technologii przyszłości, które usprawniają komunikację, poprawiają komfort użytkownika i zapewniają coraz lepsze osiągnięcia w każdej konkurencji. Szerokie wykorzystywanie technologii podczas igrzysk olimpijskich przyciąga uwagę cyberprzestępców próbujących znaleźć sposób na złamanie systemów i sianie zamętu. W takiej sytuacji wyzwania dotyczące cyberbezpieczeństwa to nie tylko kwestia ochrony, ale również okazja, aby pokazać światu, że jesteśmy w stanie skutecznie pokonać zagrożenia wokół nas - powiedział Mohamad Amin Hasbini, starszy badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Informacje o Securing Smart Cities
Securing Smart Cities to globalna inicjatywa non profit wspierana przez czołowych badaczy w dziedzinie bezpieczeństwa IT, firmy i organizacje, w tym IOActive, Kaspersky Lab, Bastille oraz Cloud Security Alliance. Celem Securing Smart Cities jest sprostanie wyzwaniom dotyczącym cyberbezpieczeństwa, przed jakimi stoją inteligentne miasta, poprzez współpracę i wymianę informacji. Grupa ta pełni funkcję węzła komunikacyjnego dla firm, rządów, mediów, inicjatyw non profit oraz osób fizycznych z całego świata, zaangażowanych w tworzenie, doskonalenie oraz promowanie inteligentnych i bezpiecznych technologii dla nowoczesnych miast.

źródło: Kaspersky Lab

Kliknij aby powiększyć



12.02.2018 | Hakerzy coraz częściej zamieniają firmy w kopalnie kryptowalut. W niektórych krajach dotyczy to już 50% przedsiębiorstw

Fake newsy i złośliwe ataki mające na celu tworzenie koparek kryptowalut – to dwa rodzaje cyberzagrożeń, pod których znakiem może stać rok 2018.

Zobacz, jak poważne są to zagrożenia.

Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire PL Wojciech Głażewski, country manager w firmie Check Point Software Technologies: „Fake newsy to często wykorzystywana broń do niszczenia reputacji poszczególnych osób lub wpływania na sytuację w środowiskach, krajach.

Z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa bardzo istotną rzeczą jest to, że informacja nieprawdziwa może być podana przez organizację podszywającą się pod organizację rządową czy cieszącą się zaufaniem społecznym. 

+ więcej...
12.02.2018 | Domowy Program Oszczędnościowy smartDOM dla każdego i z każdym abonamentem!

Nowy smartDOM, z którego będzie można skorzystać już od 14 lutego br., jest jeszcze prostszy.

Od teraz będzie dostępny dla każdego klienta i z każdym abonamentem.

Zestaw trzech podstawowych usług – telewizję, telefon i Internet – można mieć już za 60 zł miesięcznie.

Decydując się na wszystkie 9 usług i produktów wchodzących w skład smartDOM, można zaoszczędzić nawet 1400 złotych rocznie.

+ więcej...
12.02.2018 | Znajdujące się w użytku produkty Ericsson Radio System są gotowe do uruchomienia usługi 5G NR

Firma Ericsson ogłosiła dzisiaj, że wszystkie zainstalowane już przez nią urządzenia należące do gamy produktów Ericsson Radio System będą przygotowane do obsługi standardu 5G New Radio (NR).

Uzyskanie takiej zdolności będzie możliwe dzięki zdalnej aktualizacji ich oprogramowania.

Informacja dotyczy ponad 150 różnych odmian urządzeń serii Ericsson Radio System, które działają w ponad 190 sieciach na całym świecie, i oznacza, że starsze wersje produktów gamy Ericsson Radio System dostarczane od roku 2015 mogą obsługiwać standard 5G NR.

Gotowość do współpracy z sieciami 5G NR dotyczy również dostarczonych przez firmę Ericsson systemów typu „micro radio” oraz produktów Radio Dot System. 

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 11 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 60 Mb/s
xDSL - łącze 768 kb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 6 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 2,5  Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij