Wiadomości

Loading


05.10.2017 | Uwaga na BlueBorne. Zagrożone urządzenia z Bluetoothem

Fortinet, światowy lider w zakresie zaawansowanych cyberzabezpieczeń, zaleca ostrożność w korzystaniu z technologii Bluetooth w związku z wykryciem nowego eksploita BlueBorne. Luki w systemach Bluetooth sprawiły, że narażone na ataki są miliardy urządzeń na całym świecie.

BlueBorne to hybrydowy malware o cechach trojana i robaka, który rozprzestrzenia się za pomocą technologii Bluetooth. Cechy robaka sprawiają, że każdy zainfekowany przez BlueBorne system jest także potencjalnym roznosicielem infekcji, aktywnie szukającym kolejnego, podatnego na atak urządzenia. Narażone są wszystkie sprzęty, w których można włączyć łączność Bluetooth i działające na systemach Android, iOS, Mac OSX oraz Windows. BlueBorne działa poprzez skanowanie urządzeń obsługujących Bluetooth, a następnie sprawdza, czy mają one istotne luki w zabezpieczeniach.

Nie ma jeszcze dowodów na to, że ten wektor ataku został już przez kogoś wykorzystany do realnego ataku. Możliwe jednak, że działanie eksploita potwierdzono w warunkach laboratoryjnych i można go łatwo rozpowszechnić

- Rozwiązanie problemu BlueBorne jest trudne, ponieważ protokół Bluetooth nie jest protokołem komunikacyjnym, który jest monitorowany i kontrolowany przez większość narzędzi zabezpieczeń sieciowych – tłumaczy Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet. – Z tego powodu tradycyjne urządzenia zabezpieczające najprawdopodobniej nie będą w stanie wykryć tych naruszeń.

Konsekwencje wykorzystania tego wektora ataku mogą być dalekosiężne. Bluetooth jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i używanych protokołów łączności na świecie. Korzystają z niego smartfony, tablety i coraz więcej urządzeń IoT, w tym Smart TV, inteligentne gadżety samochodowe, a nawet systemy zabezpieczeń domowych.

- Gdy BlueBorne zidentyfikuje już swój cel, włamanie trwa krócej niż 10 sekund, a zaatakowane urządzenia nie muszą nawet akceptować przychodzącego połączenia, aby mogły zostać naruszone – ostrzega Robert Dąbrowski. – Po zainfekowaniu urządzenia napastnicy mogą uruchamiać na nim dowolne polecenia, a nawet uzyskać dostęp do danych i wykradać je. BlueBorne również natychmiastowo rozpoczyna poszukiwania kolejnego celu do ataku.

Aby ochronić swoje urządzenia z Bluetooth należy wdrożyć trzy podstawowe kroki:

  • Wyłączyć w nich Bluetooth, chyba że jest on absolutnie niezbędny. Jeśli został włączony, wyłącz go natychmiast po zakończonej czynności.
  • Zidentyfikuj posiadane przez siebie i podłączone do sieci urządzenia. Uważnie monitoruj, czy nie pojawiły się dla nich nowe aktualizacje sterownika Bluetooth.
  • Instaluj patche, jak tylko zostaną udostępnione. Apple iOS został poprawiony w 2016 roku z wersją iOS 10. Microsoft wydał w lipcu poprawkę dla systemu Windows, a w Google podobno trwają prace nad poprawką dla systemu Android .

źródło: Fortinet

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć



05.10.2017 | ORGANIZACJE MUSZĄ PORADZIĆ SOBIE Z RANSOMWARE ZANIM CYBERATAKI ZDEZORGANIZUJĄ ICH BIZNES

Firma Dimension Data, globalny dostawca rozwiązań i usług ICT, wspólnie z Cisco opublikowała dokument, który pomoże organizacjom w radzeniu sobie z zagrożeniem, jakim jest ransomware.

Publikacja, zatytułowana Ransomware: The Pervasive Business Disruptor, przedstawia z jednej strony trendy w rozwoju tego złośliwego oprogramowania i konsekwencje ataków, z drugiej wyjaśnia, w jaki sposób można się obronić przed ransomware, zanim atak zupełnie zdezorganizuje biznes.

Jak wynika z raportu Cisco 2017 Mid-Year Cyber Security, ransomware jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla cyfrowego biznesu.

Blisko 49 proc. przedsiębiorstw na całym świecie doświadczyło w ubiegłym roku przynajmniej jednego cyberataku polegającego na wymuszaniu okupu, a 39 proc. ataków zostało przeprowadzonych z użyciem ransomware. 

+ więcej...
04.10.2017 | IBM łączy uczniów z Małopolski w chmurze edukacyjnej

IBM dostarczył oprogramowanie dla platformy społecznościowej Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, aby umożliwić kontakt pomiędzy nauczycielami akademickimi, a uczniami 130 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.

W ramach projektu, już od października, będą prowadzone zajęcia wykładowe i laboratoryjne w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Rozwiązanie IBM Connections pozwoli na utrzymywanie stałego kontaktu między uczniami, nauczycielami i pracownikami wyższych uczelni, a także dostęp do materiałów edukacyjnych oraz planów zajęć.

+ więcej...
04.10.2017 | Data dolar: nowa waluta oparta na wartości poufnych informacji

Sklep Data Dollar Store, otwarty w ramach eksperymentu działającej w branży cyberbezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, wywołał poruszenie w sercu londyńskiej stolicy technologicznej na Old Street.

Klienci, którzy od wczesnych godzin porannych ustawiali się w kolejce, aby zdobyć ekskluzywne plakaty za nietypową walutę, reagowali początkowo zaskoczeniem, ale również wykazywali chęć oddania swoich cennych zdjęć lub filmów jako zapłatę za towar, zwiastując nadejście waluty "data dolar".

Otwierając ten sklep, Kaspersky Lab chce zwrócić uwagę na rzeczywistą wartość danych i zaapelować do innych graczy na rynku, aby włączyli się do tej kampanii poprzez stosowanie symbolu data dolar.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 128 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 512 kb/s
xDSL - łącze 1 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 320 kb/s:
GSM - łącze 15  Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij