Wiadomości

Loading


05.10.2017 | ORGANIZACJE MUSZĄ PORADZIĆ SOBIE Z RANSOMWARE ZANIM CYBERATAKI ZDEZORGANIZUJĄ ICH BIZNES

Firma Dimension Data, globalny dostawca rozwiązań i usług ICT, wspólnie z Cisco opublikowała dokument, który pomoże organizacjom w radzeniu sobie z zagrożeniem, jakim jest ransomware. Publikacja, zatytułowana Ransomware: The Pervasive Business Disruptor, przedstawia z jednej strony trendy w rozwoju tego złośliwego oprogramowania i konsekwencje ataków, z drugiej wyjaśnia, w jaki sposób można się obronić przed ransomware, zanim atak zupełnie zdezorganizuje biznes.

Jak wynika z raportu Cisco 2017 Mid-Year Cyber Security, ransomware jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla cyfrowego biznesu. Blisko 49 proc. przedsiębiorstw na całym świecie doświadczyło w ubiegłym roku przynajmniej jednego cyberataku polegającego na wymuszaniu okupu, a 39 proc. ataków zostało przeprowadzonych z użyciem ransomware. W samych Stanach Zjednoczonych liczba ataków wzrosła w 2016 r. w porównaniu z 2015 r. o 300 proc.

Duży trend wzrostowy można wiązać z rosnącą dostępnością w pierwszej połowie 2017 2 ataków świadczonych w formie usługi, czyli ransomware-as- a-service (RaaS). Cyberprzestępcy po prostu płacą operatorom platform RaaS za przeprowadzenie ataków.

„W wyniku nasilenia się ataków ransomware każda organizacja w cyfrowej gospodarce staje się celem” - stwierdził Matthew Gyde, zarządzający działem Security w Dimension Data. – „Ryzyko wzrosło wraz z upowszechnieniem się użycia kryptowaluty i bitcoinów do opłacania okupu. W rezultacie cyberprzestępców nie można namierzyć. Zagrożenie zwiększa się także z powodu coraz większej liczby użytkowników pracujących zdalnie na swych osobistych urządzeniach.”

„Kluczem do przechytrzenia cyberprzestępców są badania i działania wywiadowcze typu Deep Threat Intelligence, a najważniejsze w skutecznej obronie jest zneutralizowanie ataku zanim będzie miał on wpływ na biznes” – wyjaśnia Matthew Gyde. „Same zabezpieczenia nie wystarczą do zapewnienia skutecznej ochrony przed ransomware i organizacje, by powstrzymać groźny proceder, muszą zastosować wielowarstwowe podejście. Od identyfikowania zagrożeń przed atakiem, przez natychmiastowe wykrywanie ataku, szybką na niego odpowiedź, aż po procesy backupu (tworzenia kopii zapasowych) i odzyskiwania danych.”

Publikacja na temat ransomware przedstawia sześciopunktowy plan, według którego powinny działać organizacje, które chcą się skutecznie bronić przed atakami ransomware:

  • Przewidywanie i bycie poinformowanym zanim dojdzie do ataku: Ważne jest proaktywne zdobywanie informacji o tym, o czym dyskutuje się po ciemnej stronie internetu (Dark Web), jakie exploity mają być wykorzystywane, jakie branże lub firmy mogą zostać zaatakowane,
  • Ochrona: W ochronie urządzeń i zasobów komputerowych przedsiębiorstwa niezbędne są narzędzia IAM (Identity and Access Management). Z kolei kontrola sieciowa NAC (Network Access Control) sprawia, że wyłącznie urządzenia z odpowiednią konfiguracją zabezpieczeń i zgodne z polityką bezpieczeństwa IT mogą uzyskać dostęp do firmowych systemów.
  • Wykrywanie: Powinny być dostępne technologie, które są w stanie wykrywać anomalie w infrastrukturze – w przypadku, gdyby złośliwe oprogramowanie infiltrowało punkty końcowe albo sieć. Sieć musi być monitorowana pod kątem oznak przełamania zabezpieczeń. Użycie wykorzystującej sztuczną inteligencję detekcji złośliwego ruchu prowadzi do automatyzacji szybkiego wykrywania ataku zanim wyrządzi on poważne szkody.
  • Reagowanie: Gdy wykrywany jest atak ransomware specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą działać szybko, by zablokować kanały złośliwej komunikacji na firewallu lub IPS oraz poddać kwarantannie zainfekowane maszyny.
  • Odzyskiwanie/powrót do działania: Kopie zapasowe (backup) stanowią krytyczny element strategii szybkiego odbudowywania się po ataku. Co więcej, systemy backupu muszą zapobiegać replikacji plików, które zostały złośliwie zaszyfrowane przez ransomware. Można to osiągnąć poprzez dynamiczną segmentację oraz odpowiednie zabezpieczenia.

„Niedawne ataki ransomware pokazały, że ochrona w organizacjach dowolnej wielkości wymaga ulepszeń. Dysponując właściwym planem, narzędziami i procesami, przedsiębiorstwa będą w stanie skutecznie odpowiadać na cyberataki zanim zdezorganizują one ich biznes” – podsumowuje Matthew Gyde.

źródło: Dimension Data

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć04.10.2017 | IBM łączy uczniów z Małopolski w chmurze edukacyjnej

IBM dostarczył oprogramowanie dla platformy społecznościowej Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, aby umożliwić kontakt pomiędzy nauczycielami akademickimi, a uczniami 130 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.

W ramach projektu, już od października, będą prowadzone zajęcia wykładowe i laboratoryjne w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Rozwiązanie IBM Connections pozwoli na utrzymywanie stałego kontaktu między uczniami, nauczycielami i pracownikami wyższych uczelni, a także dostęp do materiałów edukacyjnych oraz planów zajęć.

+ więcej...
04.10.2017 | Data dolar: nowa waluta oparta na wartości poufnych informacji

Sklep Data Dollar Store, otwarty w ramach eksperymentu działającej w branży cyberbezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab, wywołał poruszenie w sercu londyńskiej stolicy technologicznej na Old Street.

Klienci, którzy od wczesnych godzin porannych ustawiali się w kolejce, aby zdobyć ekskluzywne plakaty za nietypową walutę, reagowali początkowo zaskoczeniem, ale również wykazywali chęć oddania swoich cennych zdjęć lub filmów jako zapłatę za towar, zwiastując nadejście waluty "data dolar".

Otwierając ten sklep, Kaspersky Lab chce zwrócić uwagę na rzeczywistą wartość danych i zaapelować do innych graczy na rynku, aby włączyli się do tej kampanii poprzez stosowanie symbolu data dolar.

+ więcej...
04.10.2017 | Taniej na Ukrainę - nowa i najbardziej kompleksowa oferta dla obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce!

Plus wprowadza nową promocję skierowaną do osób, które mieszkają w Polsce, ale chcą pozostawać w kontakcie ze swoimi bliskimi na Ukrainie.

Wystarczy kupić starter JA+ Na Kartę i aktywować pakiet kompleksowy, by móc włączyć nową promocję i dzwonić już za 19 gr/min do ukraińskiej sieci Kyivstar, a w Polsce bez limitu!

Od 3 października dostępna będzie w sieci Plus nowa promocja „Taniej na Ukrainę".

To oferta dla wszystkich, którzy chcą mieć usługi bez limitu oraz pakiet internetowy w Polsce, a do tego tanio kontaktować się z bliskimi korzystającymi na Ukrainie z sieci Kyivstar.

+ więcej...

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij