Wiadomości

Loading


21.09.2017 | Czy Polacy bezpiecznie korzystają z urządzeń mobilnych?

Najczęściej wykorzystywane przez Polaków urządzenia elektroniczne to kolejno smartfon (100%), laptop (77%), komputer stacjonarny (50%), tablet (48%), konsola do gier (21%) oraz czytnik książek elektronicznych (15%) – wynika z badania firmy F-Secure, światowego dostawcy rozwiązań cyberbezpieczeństwa.

65% respondentów płaci za transakcje online przy pomocy telefonu lub tabletu i aż 23% podaje w trakcie zakupów numer karty płatniczej. Jednocześnie zaledwie 32% użytkowników urządzeń mobilnych na co dzień korzysta z oprogramowania, które chroni przed cyberzagrożeniami.

- Stosunkowo duży odsetek użytkowników zapomina, że na ataki narażone są nie tylko komputery, ale wszystkie urządzenia, które łączą się z Internetem. Aż 40% posiadaczy smartfonów nie czuje potrzeby lub nie myślało o korzystaniu z programu antywirusowego w telefonie komórkowym, co oznacza, że nie są oni w pełni świadomi cyberzagrożeń – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Android szczególnie narażony

Najpopularniejszy system mobilny Android, z którego korzysta zdecydowana większość użytkowników smartfonów i tabletów, jest jednocześnie najbardziej zagrożony. Raport F-Secure o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni 2017 wykazuje, że przestarzałe wersje Androida narażają jego użytkowników na atak. Przykładowo w grudniu 2016 roku z najnowszej wersji Androida 7 Nougat korzystało zaledwie 1% użytkowników.

Cyberzagrożenia na smartfonach

Według danych pochodzących z autorskiej sieci Honeypotów należącej do F-Secure, na przestrzeni 6 miesięcy między październikiem 2016 a marcem 2017 zidentyfikowano niemal 8 milionów prób ataków na urządzenia w Polsce.

Sami respondenci przyznają, że w ciągu minionego roku 36% z nich miało do czynienia (osobiście lub wśród rodziny czy znajomych) z jakąś formą cyberzagrożenia na smartfonie. Najczęściej dotyczyło to zainfekowania telefonu wirusem (19%) oraz włamania na konto na portalu społecznościowym (16%) lub na konto pocztowe (6%). 5% stanowiło zainfekowanie telefonu szpiegowskim oprogramowaniem oraz włamanie na konto bankowe.

Niebezpieczne płatności mobilne

Zakupy online są już od dawna powszechne, a płatność za pomocą smartfona to najwygodniejsza forma z uwagi na to, że telefon towarzyszy nam cały czas. Wielu użytkowników zdaje się jednak bagatelizować kwestie bezpieczeństwa – co trzeci respondent uważa, że nie obawia się korzystać z bankowości na smartfonie lub tablecie, a co czwarty twierdzi, że wystarczającą ochroną jest aplikacja banku.

- Posiadacze urządzeń mobilnych często wychodzą z założenia, że dedykowana aplikacja jest wystarczająco zabezpieczona przed atakami hakerów, a program antywirusowy jest niezbędny, ale tylko na komputerze. Tymczasem wystarczy, że zalogujemy się do spreparowanej przez cyberprzestępcę publicznej sieci WiFi w centrum handlowym i nasze dane logowania do banku mogą zostać z łatwością przechwycone – tłumaczy Małagocka.

Czego obawiają się użytkownicy?

Respondenci najbardziej obawiają się kradzieży danych (27%) oraz zainfekowania przez wirusy (19%). Spośród listy najbardziej realnych zagrożeń najczęściej wskazywane są kradzież lub zgubienie telefonu oraz przechwycenie informacji o odwiedzanych stronach.

Wśród respondentów zauważalna jest chęć zadbania o kwestie bezpieczeństwa. Z badania wynika, że większość Polaków (66%) używających smartfonów i tabletów chciałoby lepiej zabezpieczyć swoje dane podczas łączenia się z Internetem, a 64% badanych twierdzi, że warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie ochronne jeżeli korzystamy z bankowości online.

Ochrona urządzeń mobilnych

Jak chronić swoje urządzenie mobilne przed złośliwym oprogramowaniem? W pierwszej kolejności trzeba zaktualizować system do nowszej wersji. Kolejny krok to zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania ochronnego. Warto również pamiętać, że jeżeli nie ma pewności, czy urządzenie jest w pełni bezpieczne, lepiej nie łączyć się za jego pomocą z Internetem, w szczególności z publicznymi sieciami WiFi.

Źródło:

Na podstawie badania F-Secure Ochrona Internetu, przeprowadzonego przez firmę badawczą Smartscope na próbie 465 dorosłych Polaków.

źródło: F-Secure

Kliknij aby powiększyć



21.09.2017 | Caspio otwiera centrum rozwoju oprogramowania w Krakowie

Caspio, pochodzący z Doliny Krzemowej amerykański prekursor rozwiązań cloud, oferujący jedną z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia aplikacji bazodanowych bez konieczności ich kodowania (tzw. platforma „low code”), poinformował o otwarciu w Krakowie swojego drugiego europejskiego centrum rozwoju oprogramowania.

Centrum Caspio zostało zlokalizowane w Krakowie na względu na strategiczną pozycję tego miasta, jako wiodącego europejskiego ośrodka technologicznego.

Siedziba firmy mieści się w biurowcu przy Alei Pokoju 1, gdzie znajdzie zatrudnienie zespół zajmujący się takimi zadaniami, jak programowanie .NET, integracja w oparciu o API, tworzenie rozwiązań analitycznych oraz mobilnych.

+ więcej...
21.09.2017 | Bezkompromisowe kino w IPLI na kapryśną pogodę

Na pierwsze dni jesieni IPLA przygotowała naprawdę mocne kino, a wśród nowości królować będą takie gatunki jak thriller, dramat, sensacja czy kryminał.

Tuż przed zbliżającą się premierą najnowszego filmu Patryka Vegi widzowie mogą obejrzeć bezpłatnie jego dwa filmy: „Pitbull. Nowe porządki” oraz „Służby specjalne”.

Pozostałe filmowe propozycje IPLI to m.in. ekranizacja bestsellerowego kryminału Jussiego Adler-Olsena „Wybawienie” oraz głośny dreszczowiec „Amok” z Mateuszem Kościukiewiczem, Łukaszem Simlatem i Zofią Wichłacz.

W ofercie serwisu nie zabraknie również nieco lżejszego klimatu: w przebojowej komedii kryminalnej „Małżeńskie porachunki” Marcin Dorociński wystąpi w zupełnie nowej dla siebie roli, a w komedii romantycznej „Wszystko albo nic” dwóch amantów polskiego kina, Paweł Deląg oraz Michał Żebrowski, zawalczy o serce pięknej kobiety.

+ więcej...
21.09.2017 | T - Mobile Polska uczy bezpieczeństwa w sieci - ruszyła druga część akcji Laboratorium Bezpiecznego Internetu T‑Mobile.

We wrześniu 2017 ruszyła druga część „Laboratorium Bezpiecznego Internetu T‑Mobile”.

To projekt edukacyjny, realizowany wraz z Fundacją Digital University.

Ma on na celu uświadamianie uczniom szkół podstawowych, jak nieograniczone są możliwości Internetu.

Poprzez udział w warsztatach dzieci uczą się zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Honorowym patronem akcji jest Ministerstwo Cyfryzacji.

+ więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 384 kb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 7 Mb/s
xDSL - łącze 40 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 2 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 24 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij