Wiadomości

Loading


30.05.2012 | Konferencja Miast w Internecie

W Gdańsku zaczyna się 30 maja trzydniowa 16. Konferencja „Miasta w Internecie” – coroczne spotkanie ekspertów, polityków, samorządowców i przedsiębiorców zajmujących się wykorzystaniem teleinformatyki w sektorze publicznym. W tym roku odbywa się pod hasłem „Wyzwania Cyfrowej Polski 2012 – od wizji do realizacji”.

Sesje plenarne, debaty, warsztaty i dyskusje panelowe toczyć będą wokół trzech tematów: stanu administracji elektronicznej w Polsce, transformacji, jaka czeka polską szkołę i trudności związanych z wykonaniem „ostatniego kroku” przy realizacji projektu budowy sieci szkieletowej szerokopasmowego Internetu w Polsce.

Efektywna, sprawna i otwarta e-administracja, czyli „Puzzle do ponownego ułożenia”

Co dalej z projektami „e-administracji”? Wiadomo, że realizacja części z nich została wstrzymana, a wiele było wdrażanych niezgodnie z założeniami.

Nie mniejsze zainteresowanie towarzyszyć powinno dyskusji inspirowanej raportem „Państwo 2.0″ przygotowanym przez ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego. – Konferencja jest jedną z pierwszych okazji do merytorycznej dyskusji nad tym dokumentem– mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Cyfrowa edukacja dla rozwoju, czyli „Polska szkoła w oczekiwaniu na rewolucję”

Polska oświata staje przed szansą wykonania cywilizacyjnego skoku. Takie nadzieje daje program „Cyfrowa szkoła„, którego pilotaż już się rozpoczął. Co się jednak stanie z programem, po zakończeniu pilotażu? Kto i jak dokona jego weryfikacji?

Część odpowiedzi poznamy z pewnością podczas „oświatowej” sesji plenarnej i debaty współorganizowanej przez „Gazetę Wyborczą”. Wezmą w nich udział m.in. Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Adam Siniecki z Politechniki Poznańskiej, czy Justyna Hofmokl z Centrum Cyfrowego „Projekt Polska”.

O ile jednak potrafimy wyobrazić sobie dobrze wyposażone placówki (np. dzięki „Cyfrowej Szkole”), o tyle nie wiadomo za bardzo jakich zmian trzeba dokonać, aby ta „cyfrowa” szkoła nie była tylko przeniesieniem klasycznych zachowań nauczycieli w stosunku do uczniów. – Używanie nowych narzędzi ma sens jedynie wtedy, gdy równocześnie dojdzie do zmiany mentalnościowej i kompetencyjnej wśród nauczycieli – mówi Arkadiusz Złotnicki, wiceprezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. – Dlatego kluczowym elementem modernizacji polskiej szkoły jest nauczyciel – dodaje Krzysztof Głomb.

Uzupełnieniem dyskusji powinny być odwiedziny w foyer Filharmonii Bałtyckiej, gdzie prezentowana jest instalacja przykładowej e-szkoły. Odbędą się tu lekcje pokazowe, w której wezmą udział uczniowie gdańskich szkół.

Przyjazne usługi e-zdrowia, czyli „Pacjent w centrum zainteresowania”

Czy (i kiedy) pacjenci doczekają korzyści, jakie miało przynieść wdrożenie programu „e-zdrowie? Jego realizacja nie idzie tak, jak oczekiwano. Z powodu negatywnych wyników kontroli NIK wstrzymano refundację unijnych wydatków na Elektroniczną Platformę Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. To kluczowy problem, bo – jak tłumaczy Artur Krawczyk, sekretarz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” – dzięki tej platformie lekarze mieli mieć dostęp do medycznych danych pacjenta, np. informacji o przepisanych lekach, skierowaniach do specjalistów itp. Dostęp do swoich danych medycznych mieli też mieć też pacjenci.

Odpowiedzi na pytanie o kondycję polskiego „e-zdrowia” uczestnicy Konferencji szukać będą w towarzystwie m.in. Kajetana Wojsyka i Leszka Sikorskiego z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Innowacyjne państwo w stanie debaty, czyli „Gdzie ten cyfrowy impet?”

Jak powinna wyglądać cyfrowa modernizacja Polski? Konferencja będzie okazją, by zapytać o to przedstawicieli rządu. W debacie liderów wezmą udział m.in.: Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego, Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Forum inwestorów szerokopasmowych, czyli „nasza ostatnia mila”

Program tegorocznej Konferencji uzupełni także dyskusja na temat realizacji wielomiliardowych inwestycji, których efektem ma być powstanie do 2013 roku kręgosłupa wysokojakościowej sieci szerokopasmowego Internetu.

Sam szkielet nie zapewni przecież dostępu do sieci. To trzeba zrobić w drugim kroku. – Pamiętajmy, że możliwość inwestowania przez państwo jest już w tym przypadku ograniczona. Czy zatem zbudują ją przedsiębiorcy? Jeśli tak – to z jakich środków? – pyta Artur Krawczyk.

W dyskusji na ten temat wezmą udział m.in. Marzena Śliz, dyrektor Departamentu Rozwoju Infrastruktury Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Wojciech Cerba, prezes zarządu Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

W.J.

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Kliknij aby powiększyć



30.05.2012 | T-Mobile na kartę zawsze podwaja doładowania
T-Mobile na kartę przygotował rewolucyjną ofertę, w której klienci zyskują dwa razy więcej złotówek po każdym doładowaniu bez względu na sposób i termin zasilenia konta. + więcej...
30.05.2012 | Facebook przejmuje Face.com?
Face.com, który pracuje nad technologią rozpoznawania twarzy już niedługo może się stać częścią Facebooka. Społecznościówka oprócz nowoczesnej technologii wzbogaciłby się również o krótką domenę. + więcej...
30.05.2012 | Chiny wprowadzają ostrzejsze regulacje dla serwisów społecznościowych
Nowe regulacje zabraniają publikowania na portalach społecznościowych wszlekich informacji, które „niszczą jedność“. + więcej...

Najtańszy internet kablowy

Sieć lokalna - łącze 32 Mb/s:
Telewizja kablowa: - łącze 400 kb/s
xDSL - łącze 1,5 Mb/s:

Najtańszy internet bezprzewodowy

WIMAX - łącze 1 Mb/s:
Wi-Fi - łącze 1,25 Mb/s:
GSM - łącze 150 Mb/s:

Zadzwoń, znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie!
Infolinia: 22 395 12 12

Zamknij